Erdoğan: Kıbrıs Barış Harekatı tarihten silinmek istenen bir halkın yeniden doğuşudur

21
reklam alani

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Barış Harekatı, tarihten silinmek istenen bir halkın yeniden doğuşunun, yeniden şahlanışının adıdır” dedi.

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. yılı dolayısıyla mesaj yayımladı.

“Barış Harekatı, tarihten silinmek istenen bir halkın yeniden doğuşunun adıdır”

Erdoğan, harekatın 46. yıl dönümünü gönülden tebrik ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Barış Harekatı, tarihten silinmek istenen bir halkın yeniden doğuşunun, yeniden şahlanışının adıdır. Bu harekât, Kıbrıs Türkü’nün temel hakları çiğnendiğinde, özgürlüğü tehdit edildiğinde, varlık ve bekasına kast edildiğinde neleri göze alabileceğini tüm dünyaya göstermiştir.

50 yılı aşkın bir süredir eşitlik mücadelesi veren Kıbrıs Türkü’nün sabır ve dirayetinin dünyada bir başka örneği yoktur. Kıbrıs Türk halkı her türlü baskı ve tehdide rağmen mücadele etmiş, hak ve özgürlüğüne sahip çıkmıştır.”

“Kıbrıs Rum tarafı Kıbrıs Türkü’nün siyasi eşitliğini gecikmeksizin teslim etmelidir”

Türkiye’nin 46 yıl önce olduğu gibi bugün de Kıbrıs Türklerinin kararlı mücadelesinde yanında olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu:

“Ada’da hakça ve kalıcı bir çözüme varılması ancak Kıbrıs Türkü’nün eşit statüsünün kabulüyle mümkündür. Kıbrıs Rum tarafı Kıbrıs Türkü’nün siyasi eşitliğini ve Ada’nın doğal kaynakları üzerindeki eşit haklarını gecikmeksizin teslim etmelidir.

Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı her zaman barış ve uzlaşıdan yana tavır alarak, çözüm yönünde açık bir irade sergilemiştir. Ancak bu durum, Kıbrıs Türk halkının haklarından her ne pahasına olursa olsun fedakârlık yapılacağı anlamına gelmez. Türkiye, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Kıbrıs Türk halkının hak ve hukukunun korunması için her türlü çabayı sarf edecektir.

Bu vesileyle, kurtuluş mücadelesinde canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi şükran ve saygıyla anıyorum. KKTC’deki kardeşlerimizin refah, esenlik ve mutluluğunun devamı için en iyi dileklerimi sunuyorum.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramınız kutlu olsun.”

reklam alani
Paylaş