KKTC’den araç ithal eden yasa dışı bir çete mi var?

48
Rum Ekologlar ve Vatandaşlar İşbirliği Milletvekili Yorgos Perdikis’in, KKTC üzerinden araç ithal eden yasa dışı bir çetenin faaliyet gösterdiğine dair bilgilerin, Rum Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın bilgisinde olup olmadığı sorusunu sorduğu belirtildi.
Politis gazetesi, Rum Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Marios Dimitriadis’in, milletvekili Yorgos Perdikis’e konu hakkında yanıt verdiğini yazdı.
Habere göre Dimitriadis, yanıtında, Rum Motorlu Araçlar Dairesi’nin, başvuru sahibinin veya yetkili temsilcinin, motorlu araçları, ithal izinleriyle birlikte, denetim için bölgelerdeki ilgili dairelere gösterdikten sonra, Motorlu Araçlar Mukayyitliğine kaydettiğini ifade etti.

reklam alani

Dimitriadis açıklamasında ayrıca bir aracın kaydolması için gerekli olan belgeler arasında, aracın, “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin yasal limanlardan veya havalimanlarından giriş yaptığının kanıtı olan Gümrük Dairesi tarafından verilen “TEL72A” belgesinin kopyasının da bulunduğunu belirtti.

Gazete haberinde ayrıca Perdikis’in sorusuna, Rum Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis tarafından da Meclis’e yanıt gönderildiğini yazdı.

Habere göre Yeorgiadis, ilgili yanıtında, taşımacılık araçlarına ilişkin Yeşil Hat tüzüğüne atıfta bulunarak, bunların, altı aylık zamanı geçmeyecek şekilde, geçici olarak KKTC’den Güney Kıbrıs’a geçebileceğini belirtti.

Yeorgiadis, bunların altı ay zarfında KKTC’ye dönmemesi durumunda, Gümrük makamlarınca bunlara el konulduğunu ifade etti.

Yeorgiadis, açıklamasında ayrıca “kapalı limanlardan” gelen araçların, belirtildiği gibi, Güney Kıbrıs’a getirilmesi durumunda, bunların orada kalmalarının ve gümrük tarifelerinin uygulanmasının mümkün olmadığını da vurguladı.

reklam alani
Paylaş