Halil Hızal, koronavirüs aşılarının bağışıklık türlerine değindi: “Daha çok çalışma gerekiyor”

7
Dr. Halil Hızal
reklam alani

TDP Genel Sekreteri Dr. Halil Hızal, koronavirüs aşılarının bağışıklık türlerine değinerek aşıların ‘tamamen koruma’ noktasında henüz net verilerin elde edilmediğini kaydetti.

Karantinasız girişlerin tartışıldığı günlerde bir açıklama da Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Dr. Halil Hızal’dan geldi.

Aşıların kazandırabileceği bağışıklık çeşitleri hakkında bilgi veren Hızal, koronavirüs aşılarının sağlayacağı bağışıklık konusunda henüz net veriler olmadığına işaret etti.

Aşılarla ilgili çalışmaların sürmekte olduğunun altını çizen Dr. Halil Hızal, İngiltere ve İsrail’de yapılan çalışmalar çerçevesinde aşıların henüz ‘bulaşmayı engelleme’ noktasında etkili olduğu ve yüzde 100’lük bir orana ulaşılmadığını kaydetti.

Hızal, açıklamasını “Çift doz aşılanan kişilerin karantinasız ülkeye girişi tartışılırken bunların bilinmesi için yazdım” ifadeleriyle sonlandırdı.

Halil Hızal’ın sosyal medya paylaşımı şu şekilde:

“Aşı yolu ile iki tür bağışıklık elde edilebilir.

Etkin bağışıklık: Patojenin (hastalığa neden olan organizma) ciddi bir hastalık üretmesi engellense de, vücuda girmesi ya da kendini kopyalaması önlenemiyor.
Sterilize bağışıklık: Enfeksiyon tamamen engelleniyor. Bazı durumlarda asemptomatik vakalar bile önleniyor. Bu bağışıklık türü aşı ile ilgilenen tüm bilim insanlarının amacı ama çok sınırlı şekilde başarılabildi.
Covid 19 aşıları nasıl bir bağışıklık ortaya çıkarıyor?

Bilinmiyor çünkü aşılar daha yeni kullanıma girdi.

Aşılar bulaşmayı önleme noktasında değerlendirilmiş değil. Bu, şu anda ikinci planda. Birinci sırada semptom oluşması noktasındaki etkinlikleri geliyor.

Aşılarla ilgili İngiltere’de yapılan erken çalışmalar tamamen ortadan kaldırmasalar da aşıların bulaşma üzerinde etkin olabileceğini ortaya koydu. Ama yine de bu etkinin sınırlamalardan mı, aşıdan mı kaynaklandığı konusunda daha çok çalışmaya ihtiyaç var.

İsrail’de yapılan bir çalışmada aşılandıktan 1 hafta sonra 715 bin 425 kişiden sadece 317’sinin korona testi pozitif çıktı. Ancak burada da dikkatli olmak gerekiyor. Veriler üzerinde sınırlamaların ne kadar etkili olduğu bilinmiyor.

Çift doz aşılanan kişilerin karantinasız ülkeye girişi tartışılırken bunların bilinmesi için yazdım.”

reklam alani
Paylaş