Zanlı yakınları, mahkemede gazetecilere saldırdı.

128
reklam alani

Gönyeli’de önceki gün başlatılan FETÖ soruşturması ile ilgili olarak tutuklanan Gönyeli İmamı Zübeyir Ahmet Çokaklı’yla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Hicabi Duran ve eşi Saliha Duran ile birlikte Gönyeli Camisi ikinci imamı olan Nizamettin Saltan da tutuklanarak dün Lefkoşa’da mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede mesele ile ilgili olarak şahadet veren Polis Müfettiş Muavini İsa Sevindik olayla ilgili bulguları aktardı. Sevindik,15 Ağustos’ta Türkiye’de kurulan hükümeti yıkmak isteyen FETÖ/ PYD soruşturması kapsamında tutuklanan Zübeyir Ahmet Çokaklı’yla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında meseleye bağlantısı görülen zanlılar Hicabi Duran, eşi Saliha Duran ile Gönyeli ikinci İmamı Nizamettin Saltan’ın da tutuklandığını söyledi. Polis Duran çiftinin evinde yapılan aramada evin garaj bölümünde FETÖ/ PYD terör örgütüne ait bazı kitap ve dergilerin bulunarak emare alındığını belirtti. Polis zanlıların telefon ve bilgisayarlarının da emare olarak alındığını ve inceleneceğini belirtti.

Polis Müfettiş Muavini İsa Sevindik ayrıca yürütülen ileri soruşturma neticesinde Gönyeli Camii’nde 16 Ağustos’ta arama yapıldığını ve camide terör örgütüne ait kitaplar bulunduğunu ve Gönyeli Camisi ikinci imamı Nizamettin Saltan’ın da tutuklandığını söyledi. Sevindik, zanlının ifade verdiğini ancak alınan elektronik cihazların incelenmesi gerektiğine işaret ederek, tüm zanlıların soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için ilk etapta bir gün tutuklu kalmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Rauf Kürşad zanlıların soruşturmanın salimen yürütüle bilmesi için bir gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

Öte yandan mahkemede görevli bulunan gazeteciler, zanlı yakınlarının saldırısına uğradı. Zanlı yakınları Muhabir Emine Uysal’ın fotoğraf çekmesini engellerken, isimleri Halit ve Yahya Kurtul olan zanlı yakınları fotoğraf çekmeye çalışan Evrim Kamalı’nın üzerine saldırdılar.

Polisin müdahalesi ile suçüstü hali gereği tutuklanan saldırganlar karakola götürülüp aleyhlerine yasal işlem başlatıldı.

Zanlı yakınları, mahkemede görev yapan gazetecilere saldırmaya çalıştı

reklam alani
Paylaş