YSK’dan yasağa rağmen anket yayınlamaya hazırlanan Gezici’ye men

28
Cumhurbaşkanlığı seçim
reklam alani

Yüksek Seçim Kurulu, Gezici Araştırma Merkezi’nin seçim yasaklarına rağmen, anket yaptığını ve yayınlamaya hazırlandığını duyurdu; herhangi bir şirketin kamuoyu araştırmasının yayınlanmasının men edilmesine ve gereğinin yapılmasına karar verdi.

Yüksek Seçim Kurulu, Gezici Araştırma Merkezi’nin seçim yasaklarına rağmen, anket yaptığını ve yayınlamaya hazırlandığını duyurdu; şirketin kamuoyu araştırmasını yayınlanmaktan men etti.

Alınan karar Polis Genel Müdürü’ne, Gilgi Teknolojileri Haberleşme Kurumuna, Yayın Yüksek Kurulu ile tüm televizyon ve gazetelere tebliğ edildi.

Yüksek Seçim Kurulu, 5/1976 sayılı Seçim ve Halkoylaması Yasası madde 65(3) altında 26.9.2020 tarihinden sonra kamuoyu yoklamaları veya araştırmalarının yayımlanamacağını, ilan edilememeyeceğini ve dağıtılamayacağını vurgulayarak, Gezici Araştırma Merkezi’nin halihazırda anket yaptığını ve bunu yayınlamaya hazırlandığını gösteren bir SMS mesajı ile videonun bugün saat 15.40’da Yüksek Seçim Kurulu’nun bilgisine geldiğini duyurdu.

Yüksek Seçim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, “Gezici Araştırma Merkezi veya herhangi bir kişi ve/veya kurum tarafından yapılan ve/veya yapılmakta olan herhangi bir kamuoyu araştırmasının yayınlanmasını ve/veya ilan edilmesini ve/veya dağıtılmasını men eder ve kararın uygulanması için işbu kararın Polis Genel Müdürlüğüne, Bilgi Teknolojileri Haberleşme Kurumuna, Yayın Yüksek Kurulu ile tüm televizyon ve gazetelere tebliğ edilmesine oybirliği ile karar verilir” ifadeleri yer aldı.

reklam alani
Paylaş