Uyuşturucu ile Mücadele Haftası.. Onlarca etkinlik düzenleniyor..

58
reklam alani

 

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nun düzenleyeceği ve Birleşmiş Milletler’in kararıyla bu yıl  “Listen First-Önce Dinle” sloganı ile planlanan “Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Haftası” ile ilgili basın toplantısı düzenlendi.

Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA) Binasında gerçekleşen basın toplantısında konuşan Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu, Birleşmiş Milletler’in uyuşturucu ile mücadele konusunda verdiği “Çocukları ve gençleri dinlemek onların sağlıklı ve güvenli bir şekilde büyümelerine yardımcı olan ilk adımdır.

Bilime dayalı uyuşturucu kullanımının önlenmesine yönelik desteğin artırılması, çocukların, gençlerin, ailelerinin ve toplumlarının refahı için etkili bir yatırımdır” tavsiyesine işaret etti.

Kaynak:  Fısıltı Kıbrıs – TAK

Komisyon’un gerçekleştirdiği faaliyetleri de anlatan Karaokçu şunları belirtti:
“Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu olarak, kurulduğumuz günden bu yana, BM’nin de öngördüğü vizyon çerçevesinde, çocukları ve gençleri dinlemek, onların sağlıklı ve güvenli bir şekilde büyümelerine yardımcı olmalarına katkı sağlamak adına eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarına büyük önem verdik.
Bilime dayalı uyuşturucu kullanımının önlenmesine yönelik desteğin artırılması adına, Komisyon Üyemiz ve Bilimsel Danışmanımız Prof. Dr. Mehmet Çakıcı önderliğinde, bugüne kadar devletin hiçbir biriminde görülmemiş sayıda bilimsel araştırmalar gerçekleştirerek, güçlü bir veri tabanı oluşturulması konusunda ciddi adımlar attık.

Bu yıl ise sadece yaygınlık değil, uyuşturucu kullanımındaki nedenlerin derinlikli olarak incelenmesi adına,  sosyolojik boyutunu da kapsayacak şekilde bilimsel araştırmalarımızı genişlettik.

Şu anda, 3 araştırmamızın alan çalışmaları tamamlandı. Raporlamalarının tamamlanmasının ardından elde ettiğimiz sonuçları çalışmalarımıza büyük destek veren Başbakanımız Sayın Tufan Erhürman’a takdim edip toplumumuzla paylaşacağız.

Bir üniversite yaygınlık çalışması, 2 tanesi cezaevine uyuşturucu suçundan düşen bireylerle ilgili olarak planladığımız 3 bilimsel araştırmayla ilgili çalışmalarımız ise devam ediyor.

2015 yılında gerçekleştirdiğimiz İlkokul, Ortaokul ve Lise yaygınlık çalışmalarımızı bu yıl da tekrarlamak hedefindeyiz.

Mevcut durumu tespit etmek ve Avrupa ve dünya ile karşılaştırmak ve elde edeceğimiz veriler ışığında okullarımızda programlar geliştirmek adına,  yeni eğitim yılında İlkokul, Ortaokul ve Lise yaygınlık çalışmalarımızı gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Hükümetimizin ve Sağlık Bakanlığımızın devam eden Tedavi ve Rehabilitasyon çalışmalarına destek için Uyuşturucuyla Mücadele adına çok değerli bir panel düzenliyoruz.

Gerçekleştirdiğimiz ‘Tutum Araştırması’nda toplumumuzun uyuşturucu sorunu konusundaki bilinç seviyesinin yeterli düzeyde olmadığı, madde bağımlısı çocuklar, bireyler ve aileleri kazanma değil, dışlama ve öteleme yaklaşımlarının daha yaygın olduğunu gözlemledik.”

“UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE HAFTASININ 3’ÜNCÜSÜ DÜZENLENİYOR”

Karaokçu bu anlamda, toplumun bilinç ve farkındalık seviyesini yükseltmek, çocukları ve gençleri saran “uyuşturucu kıskacı” karşısında güçleri birleştirmek adına,  26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü çerçevesinde hayata geçirilen “Uyuşturucu ile Mücadele Haftası”nın bu yıl üçüncüsünün gerçekleştirildiğini belirtti.

“Yine dopdolu bir programla, sivil toplum örgütlerimizle, sanatçılarımızla, uzmanlarımızla güçlerimizi birleştirerek, topluma ve çocuklarımızı ve gençlerimizi uyuşturucu kıskacına almaya çalışan karanlık güçlere karşı, güçlü bir ses vermek adına Uyuşturucu ile Mücadele Haftası’nın açılışını yapıyoruz” diyen Karaokçu “Bu anlamda, bilgileri, sanatları, düşünceleri ve eserleriyle mücadelemize destek veren ve bugün bizlerle olan tüm paydaşlarımıza huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Karaokçu halkı da etkinliklere katılmaya çağırdı.

 

 

“Gençlik Merkezlerini Artıracağız”

Gençlik Dairesi Müdürü Şifa Çolakoğlu yaptığı konuşmada, daire olarak gençleri kültürel ve sanatsal faaliyetlere yönlendirerek kaliteli zaman geçirmelerini ve karanlık dünyadan uzak durmalarını sağlamak adına çalışmalar yürütmekte olduklarını söyledi. Komisyonla verimli bir işbirliği içerisinde olduklarını belirten Çolakoğlu, ülke genelinde gençlik merkezlerini artırma yönündeki çalışmalarının olduğunu da belirtti.

“2018 Yılı Faaliyet Programımız Kapsamında Eğitimlerimiz Devam Edecek”

Doruk Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Doruk Hastunç verdiği mesajda, Vakfın Eğitim, Kültür ve Araştırma temel amacıyla kurulduğunu, vakıf faaliyetlerinin günden güne giderek arttığını ve devam ettiğini dile getirdi. Hastunç, 2018 yılı içerisinde gerçekleştirdikleri seminerler ile yüzlerce kişiye uluşma imkanı elde ettiklerini ve sonuna kadar gerçekleştirecekleri diğer eğitim ve kişisel gelişim seminerleri içerisinde toplumsal bir sorun olan uyuşturucuyla mücadele konusu ile ilgili seminerlerinde gerçekleşeceğini belirtti.

“Uyuşturucu Sorunu Sadece Bir Bireyi Değil Tüm Toplumu Etkileyen Bir Sorundur”

Yarın düzenlenecek “Bir Hizmet Modeli Örneği-Bağımlılıklarda Önleme, Tedavi Ve Rehabilitasyon Çalışmaları Paneline katılmak üzere KKTC’ye gelen Uzman Yusuf Öztürk yaptığı konuşmada, Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nu yaptığı çalışmalardan ve işbirliği anlayışından dolayı tebrik etti. Uyuşturucu sorununun sadece bireyi değil, aileyi, çevresini ve tüm toplumu etkileyen bir sorun olduğuna işaret eden Öztürk, uyuşturucuyla mücadelede topyekun mücadeleye güçlü tedavi ve rehabilitasyon sistemlerinin olması gerektiğini söyledi.

“Çalışmalarımızı Toplumsal Fayda Yönünden Artırma Düşüncesindeyiz”

Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA) Başkanı Zehra Şonya,dernek olarak Lefkoşa odaklı çalışmalarını sürdürmelerine karşın, çalışmalarını toplumsal fayda yönünden artırma düşüncesinde olduklarını söyledi. Bu yıl Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu ile bir proje geliştirdiklerini ifade eden Şonya, bu çerçevede otuz çocuğu iki ay boyunca eğitim çalışmalarının içerisine alacaklarını belirtti. Şonya sanatın, çocukların ve gençlerin dünyalarını zenginleştirmek, yaratıcılıklarını ve özvarlıklarını geliştirmek adına önemli olduğunu, bu çerçevede böylesi bir projenin içerisinde almaktan çok mutlu olduklarını söyledi.

“Çocuklarımıza Sevgi Aşılıyoruz ve Masal Değirmeni”

Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Eğitim Sorumlusu Dr. Gülcem Sala Razı ise gönüllü ve uyuşturucuyla mücadeleye gönül vermiş bir ekiple çalışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Gülcem Sala Razı, bu çerçevede Surlariçi çocuklarına yönelik olarak geliştirdikleri “Çocuklarımıza Sevgi Aşılıyoruz” ve Masal Değirmeni” projeleri hakkında bilgi verdi.

“On Ay Boyunca Eğitim Çalışması Gerçekleştirdik”

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu bünyesinde sürdürülen Kişisel Gelişim eğitim Seferberliği Projesini yürüten Marziye İlhan, proje çerçevesinde 10 ay boyunca Surlariçi’nde çocuklar ve ailelere, ayrıca Merkezi Cezaevi ve yerel yönetimlere yönelik olarak gerçekleştirdikleri eğitim çalışmaları hakkında bilgi verdi. İlhan, 7-15 Temmuz tarihleri arasında 30 çocuğa yönelik olarak gerçekleştirecekleri Yaz Kampı’yla ilgili bilgiler de verdi.

“Yaşam Öğrendikçe Güzel Doğa Oyunları Kampı”

Biyolog ve Doğa Rehberi Tuğberk Emirzade, insanın gelişiminin doğanın içerisinde başladığını belirtti. Doğadan uzaklaşmanın insan gelişimine olumsuz etkiler yapmaya başladığını anlatan Emirzade, bu nedenle Komisyonla işbirliğinde “Yaşam Öğrendikçe Güzel Doğa Oyunları Kampı” yapma kararı aldıklarını söyledi. Uyuşturucu ile Mücadele Haftası çerçevesinde gerçekleştirecekleri etkinlikte çocukların doğa ile bağ kurmalarını sağlayacaklarını vurguladı.

“Toplumsal Konulara Her Zaman Duyarlılık Göstereceğiz”

Kamu-Sen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kadın Komitesi Başkanı Ayşe Özdemirağ, sendika olarak toplumsal konulara her zaman yüksek duyarlılık gösteren bir örgüt olduklarını söyledi. Toplumsal cinsiyet eşitliği, aile eğitimleri ve madde bağımlılığı konularındaki eğitimlerine de her zaman destek verdiklerini vurguladı.

“Gençleri Sanata Teşvik Konserleri Düzenliyoruz”

Afrodizyak Organizasyon Direktörü Umut Madenoğlu ise Komisyona gönüllü destek verdiğini, ayrıca bu çerçevede Gençleri Sanata Teşvik Konserlerini düzenlemekte olduklarını söyledi.

“Yollarda Değil Parkurlarda Hız”

Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği Başkanı Burçin Aliusta, “Yollarda Değil Parkurlarda Hız” Vizyonu ile verdikleri destek ve bu çalışmalara gençlerin katılımının önemine işaret etti.

“Aileler Ne Olursa Olsun Çocuklarına Sahip Çıkmalı”

Çocukları Arda Erkan’ı uyuşturucu tacirlerinin kurbanı olarak kaybeden anne Gülseren Erkan ise yaşadıkları acı olayları anlatarak ailelere çocuklarına sahip çıkmaları, onlarla daha fazla ilgilenmeleri mesajı verdi.

Sanat Din, Dil, Irk Ayrımı Gözetmez”

Hanife Tayarreci ise Komisyonun destek verdiği çocuklara yönelik olarak yürüttükleri “Tiyatro Sporu Projesi” hakkında bilgi vererek çocukların kişiliklerinin ve kendilerine olan özgüvenin tiyatro sanatı ile geliştiğine dikkatçekti ve sanatın din, dil, ırk ayrımı gözetmeden her birey için gerekli olduğunu dile getirdi.

“Sporun Evrensel Dilinden Yararlanarak Gençleri Eğitiyoruz”

KKTC Taekwondo-Karate-Budo-Judo Federasyonu Genel Sekreteri Zehra Karip, sporun evrensel dilinden yararlanarak gençleri eğittiklerini ve gençlere hayatta başarılı olma ve topluma yararlı birer birey olma hedeflerini benimseterek gençlerin zararlı alışkanlıklardan uzak durmalarında katkı koyduklarını bunun yanında da Federasyon yönetici olmak yanında bir anne olarak da böylesi bir etkinlik içerisinde olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi ve Federasyonun bu tip etkinliklere her zaman desteğinin olacağını belirtti.

 

DÜNYA UYUŞTURUCU KULLANIMI VE KAÇAKÇILIĞI İLE MÜCADELE HAFTASI ETKİNLİK PROGRAMI

“Listen First-Önce Dinle”

26 HAZİRAN SALI  2018 BASIN TOPLANTISI: KOMİSYON ÇALIŞMALARI, PROJELERİ, HEDEFLERİ PAYDAŞLARIN KATILIMI İLE

Yer :EMAA Toplantı Salonu

Saat:11:00

27 HAZİRAN ÇARŞAMBA 2018PANEL: BİR HİZMET MODELİ ÖRNEĞİ-BAĞIMLILIKLARDA ÖNLEME, TEDAVİ VE REHABİLİTASYON ÇALIŞMALARI

Yer: Kıbrıs Türk Spor Yazarları Deneği Toplantı Salonu

Saat: 09.00-12.30.

Arp Dinletisi: 09:00

Deniz Aker Arp Sanatçısı,
Açılış Konuşmaları

Ara

Panel: Saat 10.00

Panel Başkanı: Uzman Yusuf ÖZTÜRK

1-Konuşmacı: Prof. Dr. Kültegin ÖGEL

Konu: Bağımlılıkta Tedavi ve Rehabilitasyon Modeli

2-Konuşmacı: Doç. Dr. Rabia BİLİCİ

Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi  Başhekimi

Konu: Bağımlılıkta Tedavi ve Rehabilitasyon Uygulama Örnekleri

3-Konuşmacı: Uzman. Klinik. Psk. Melike ŞİMŞEK

Türkiye Yeşilay Cemiyeti

Konu: Bir   Bağımlılık   Danışmanlık   Merkezi   Olarak   Yeşilay   Danışmanlık   Merkezi’nin (YEDAM)  İşlevleri

27 HAZİRAN  ÇARŞAMBA 2018 Surlariçi Destek çalışmaları: 

“Çocuklarımıza Sevgi Aşılıyoruz”, “Kişisel Gelişim Projesi”, “Masal Değirmeni Projesi”, “Tiyatro Sporu Projesi” çalışmalarının tanıtımı ile ilgili sunum; Tiyatro Sporu Gösterisi ve Gençleri Sanata  Teşvik Konseri.

Yer:Bedesten

Saat 19:00

27 HAZİRAN  ÇARŞAMBA 2018 

“Yollarda Değil Parkurlarda Hız” sloganı ile Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği ile İşbirliği’nde “Cyprus Wireless Klasik Otomobil Ralli Şampiyonası 1. Ayak Yarışı.”Komisyonun destek programında buluna çocukların katılımı da sağlanacak.

Yer:Cemsa Karting Tesisleri

Saat:18.30

28-29 HAZİRAN 2018 

 YAŞAM ÖĞRENDİKÇE GÜZEL DOĞA OYUNLARI KAMPI

 Kamp Lideri: Tuğberk Emirzade

Biyolog/Doğa Rehberi

Yardımcı Liderler

Asliye  Erna Yurtdaş

Önder Gazi Erdoğdu

Yer: Karpaz

29  HAZİRAN CUMA 2018 

KKTC TAEKWONDO – KARATE – BUDO – JUDO FEDERASYONU SPORCULARINA EĞİTİM.

SPORCULARIN GÖSTERİ YARIŞMASI

Yer:Avrasya Taekwondo Merkezi Federasyon Salonu

Saat: 16:30 – 17:30 Sporculara “Bağımlılıklarda Farkındalık Eğitimi”

Saat: 17:45 Taekwondo – Karate – Budo Kırış Müsabakaları ve ödül töreni.

 

29 HAZİRAN CUMA

“MESARYA’DAN KARANLIĞA SEVGİ IŞIĞI SAÇIYORUZ”

Sanatçı Kuzey Tarık’ın Kurduğu  Melek Organik Eğlence Köyünde, “Müziğin Şifalayan Enerjisi”  ve  “Mesarya’dan  Karanlığa Sevgi Işığı Saçıyoruz”  sloganlı düzenleyeceğimiz  iki günlük şölenimizde buluşuyoruz.

Geliri Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nun destek verdiği risk altındaki ilkokul çocuklarının  eğitimi ve ihtiyaçlarına bağışlanacak olan etkinliğimizde, Uyuşturucu ile Mücadele konusunda Mesarya’dan güçlü bir ses veriyoruz.

SEVGİYLE YOĞRULUYORUZ

Etkinliğimizi destek veren sanatçılarımızla sevgi ile dolduruyoruz:

18.00’de itibaren

 Ayhatun Ateşin Mağusa Gelişim Akademisi: Sevgilerimizi Yoğuruyoruz” seramik çalışması.

Karikatür Sanatçısı Mustafa Tozakı “Karikatür Portre Show”

Tantana Dergisi: Uyuşturucu ile İlgili Karikatür  Sergisi

Ruzen Atakan Atölyesi: “Çocuklarla Çizim Şöleni”

Oytun Andaç: İlizyon Gösterisi

GİBETSU ve Çatalköy Belediye Tiyatrosu: Skeçleriyle bizimle

Grup Gancelli Sevgi Konseri

Ebru Aydın-Ayşegül Zaim

NOSTALJİK YOLCULUK SERÜVENİ

Saat 22.00’den itibaren

  “Dj Yusuf Coşkuner”in liderliğinde gerçekleştirilecek 80’ler, 90’lar Gecesi’nde Nostaljik bir yolculuk serüvenine çıkıyoruz.

30 HAZİRAN CUMARTESİ 2018

 “OFF ROAD SHOW”

Kuzey Kıbrıs Otomobil Kulübü-Kyrenia Off  Road  Derneği 30 Haziran Cumartesi Günü “Mesarya’dan Karanlığa Sevgi Işığı Saçıyoruz Şölenimize “Off Road Show”la destek veriyor.

Bu muhteşem gösteri 16.30-17.30 saatlerinde seyirciyle buluşuyor.

“İÇİNDEKİ ŞİFACIYI KEŞFET”

Saat18:00’dan itibaren “İçindeki Şifacıyı Keşfet” Sloganı ile  Mandala&Meditasyon ve Yoga workshop ile Ruh, Zihin ve  Beden dengesi kurma etkinliği  bizlerle olacak.

Kendimizi bulacağımız bu etkinlik sonunda öğretileri evlerinde sürdürebilmeleri için gençlere kitap ve materyal hediye edilecek.

“ÖZGÜRLÜĞÜN RUHU”

Saat 19.30’dan itibaren  Lefkoşa’dan gelecek çocuklar ve bölge çocuklarının katılımı ile “Özgürlüğün Ruhu” ile uçurtmalarımızı gökyüzüne salıveriyoruz.

“AYDINLIK BİR GELECEK İÇİN”

GRUP SOS“Mesarya’dan Karanlığa Sevgi Işığı Saçıyoruz” etkinliğimizin final gecesinde ülkemizin Efsane Gurubu “SOS” bizlerle buluşuyor.

Grup SOS “Aydınlık Bir Gelecek İçin” sloganı ile şölenimizi birbirinden güzel şarkıları ile şölenimizi zirveye taşıyacak.

KUZEY TARIK AFTER PARTY

Konser sonrası “Kuzey Tarık After Party” ile gecenin müzik gecenin müzik yolculuğunu ve şölenimizi noktalıyoruz.

2 -3 TEMMUZ 2018

MASAL  DEĞİRMENİ  ETKİNLİĞİ

 Dr. Gülcem Sala RAZI

Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Eğitim Sorumlusu

Teyfide Tecel Hatipoğlu

Psk Danışman

Nermin SUCUOĞLU Uzman

Yer: Arabahmet Kültürevi

Saat: 10.00-12.00

Akdeniz Avrupa Sanat Derneği’nde (EMAA) düzenlenen basın toplantısına KKTC Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu adına Komisyon Başkanı ve Üyeleri Hasan Karaokçu, Dr. Gülcan Sala Razı, Merziye İlhan’nın yanı sıra komisyonun bu yıl düzenleyeceği etkinliklere destek olacak olan kuruluşlardan Gençlik Dairesi adına Gençlik Dairesi Müdürü Şifa Çolakoğlu, Panel Sunumunu Yapacak olan Rehabilitasyon Uzmanı Yusuf Öztürk, EMAA Başkanı Zehra Şonya, Kamp Etkinlikleri Sorumlusu Biyolog ve Doğa Rehberi Tuğberk Emirzade, Kamu – Sen adına Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Başkanı Ayşe Özdemirağ, Afrodizyak Organizasyon adına Direktör Umut Madenoğlu, Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği Adına Başkanı Burçin Aliusta, KKTC Taekwondo – Karate – Budo – Judo Federasyonu adına Genel Sekreter Zehra Karip, Doruk Vakfı adına Mütevelli Heyeti Başkanı Doruk Hastunç ve Komisyon çalışmalarına destek veren sanatçılardan Hanife Tayyareci, Muhiddin Sağlam, Kuzey Tarık, Ayşegül Zaim ve Dj Yusuf Coşkuner de katıldı.

reklam alani
Paylaş