Üreticiler sıkıntılı: “Eylem değil, isyanlar çıkacak”

12
reklam alani

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, sorunlarının çözülmemesi durumunda ilerleyen günlerde eylem değil, isyanların çıkacağına dikkat çekti…

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, üreticinin 4 aydır büyük sıkıntılar yaşadığını kaydetti.

Sorunların çözülmemesi durumunda isyanların çıkacağına vurgu yapan Naimoğulları, bazı imalatçıların da içinde bulunduğumuz dönemde fırsatçılık yaptığını kaydetti.

Süt fazlalığına rağmen ithal süt gelmeye devam ettiğinin altını çizen Naimoğulları, hellimin 9 litreden yapıldığını fakat bazı fırsatçıların 6 litre sütten hellim yaptığını dile getirdi.

“PAZARLAMADA CİDDİ SIKINTILAR YAŞADIK”

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, gelinen noktada hayvancıların gerçekten sıkıntılı bir durumda olduğunu belirtti.

Mart ayından itibaren devam eden Koronavirüs salgınından dolayı üretilen sütü pazarlamakta ciddi sıkıntıya girdiklerini belirten Naimoğulları, ülkede nüfusun azaldığını da kaydetti.

Otellerin, okulların kapandığını vurgulayan Naimoğulları, Mart ayının başından beri pazarlamada ciddi sıkıntı çektiklerini ifade etti.

Mart ayından sonra bazı teşviklerle sütleri pazarlamaya çalıştıklarına dikkat çeken Naimoğulları, “Görünen o ki her gün için sıkıntı arttı” dedi.

“İMALATÇILARIN ‘BİTMEZ-TÜKENMEZ’ TALEPLERİ OLDU”

Hayvancının kendi sütünden 2 buçuk ay 10 kuruşluk özveri gösterdiğini belirten Naimoğulları, toplamda 3 buçuk milyon TL özveri gösterildiğini vurguladı.

15 Haziran’dan sonra ‘krizin’ büyüdüğünün altını çizen Naimoğulları, imalatçıların ‘bitmez tükenmez’ talepleri olduğuna dikkat çekti.

Bu krizi fırsat bilen imalatçıların sürekli taleplerde bulunduğunu kaydeden Naimoğulları, 4 aydır her gün kriz yaşadıklarını belirtti.

Her şeye rağmen Tarım Bakanlığı’nın ülkemize ithal ürün getirmeye devam ettiğinin altını çizen Naimoğulları, “Ürettiğiniz sütün iki katı kadar içme sütünden tutun da birçok süt ürünleri gelmeye devam etti. Mağduriyet devam etti” diye konuştu.

“ORTADA CİDDİ BİR KAOS VAR”

“İthal ürünlerle mi mücadele edeceksiniz yoksa pazarlanması için mi sürekli açılım yapacaksınız?” diyen Naimoğulları, buna rağmen bu sütü pazarlamakta zorluk çektiklerini kaydetti.

Bugünden yarına yaklaşık 8-9 tanker sütün ellerinde kalacağını dile getiren Namioğulları, “Bu sütler yarına kalacak, satılabilirsek fabrikalara satamazsak dökülecek” dedi.

Açık süt alan fabrikalar ise sürekli sütleri geri döndürmeye başladığını belirten Naimoğulları, “Başta kooperatif olmak üzere geri döndürmeye başladılar” diye konuştu.

Ortada ciddi bir kaos yaşandığını ifade eden Naimoğulları, “Bu işin en büyük suçlusu denetimsizliktir” dedi.

“HELLİMİN KALİTESİNİ BOZUYORLAR”

Hellimin 9 litre sütten yapıldığına dikkat çeken Naimoğulları şunları kaydetti: “Birçok imalatçı kalitesiz hellim yapıyor 6 litre sütten. Türkiye’ye, Arap ülkelerine göndereyim diyerek kaliteyi bozuyorlar. Bu süt fazlalığına da yol açıyor. Normal standartlarda gerekli süt miktarıyla yapsalardı süt de elde kalmazdı.”

İleriki günlerde ‘Eylem değil, isyan çıkacak, olaylar olacak’ diyen Naimoğulları, “Sütler dökülmeye başlarsa isyanlar çıkacak. Bu sektörden 50 bin kişi ekmek yer. 50 bin kişi aç kalacak” diye konuştu.

Hayvancının her gün bedel ödediğini ifade eden Naimoğulları, “Bu birkaç gün içerisinde bu işler yoluna girmezse bu sıkıntılar çözülmezse üretici patlama noktasındadır. Ciddi anlamda isyanlar, tepkiler, sıkıntılı günler bizi beklemektedir” diye konuştu.

Naimoğulları sözlerini şu şekilde tamamladı: “O yüzden herkes aklını başına toplasın. Tarım Bakanı da hükümet de gereken açılımı yapmak zorundadır.”

reklam alani
Paylaş