Tüketiciler Birliği, su krizi nedeniyle Anastasiadis’ten görüşme talep etti

20
su
reklam alani

Tüketiciler Birliği yaptığı açıklama ile su krizi içindeki KKTC ile suyu paylaşmayan Rum yönetimini kınadı… Birlik, Rum lider Anastasiadis’le görüşme talep ettiklerini de kaydetti ve bu konuda yaşanan krizde sorumluluğu belediyelere yükledi.

Tüketiciler Birliği yaptığı açıklama ile su krizi içindeki KKTC ile suyu paylaşmayan Rum yönetimini kınadı…

Birlik, Rum lider Anastasiadis’le görüşme talep ettiklerini de kaydetti ve bu konuda yaşanan krizde sorumluluğu belediyelere yükledi.

Tüketiciler Birliği’nin Genel Başkan Hasan Y. Işık imzalı çıklaması şöyle; “Kıbrıs’ın su ve hidrokarbon dahil doğal kaynaklar üzerinde hukuksal hak payı olan Kıbrıs Türkü’nün ada genelinde yaşamakta olduğu susuzluğa rağmen hakkı olan  suyu bile serbest bırakmayan ve paylaşmayan Rum insanlıktan nasibini almamış ve devlet ortaklığı için hiç de güven vermemekte olduğunu Derneğimiz önemle vurgulamaktadır.

Derneğimiz K.Rum lideri Anastasiades’e  bu konuda görüşme talep etmekte olup K.Türkünün hakkı olan su kaynaklarını serbest bırakması için çağrı yapmaktadır. Derneğimizin bu talebine olumlu yaklaşmaması halinde Güney Kıbrıs’tan KKTC’ne “Rum Atıklarını” taşıyan kanalizasyon ana hattını sınır girişinde beton ile bloke edeceği hususunda KKTC Hükümetini uyarmaktadır.”

SORUMLU BELEDİYELER…

“Anadolu’dan Kıbrıs’a su taşıyan hatların bugünlerde bağlanmak üzere olduğu bir zamanda KKTC’nde tüketicilerin ciddi bir susuzluk yaşamasının birinci derecede sorumlusu olarak Derneğimiz 28 belediyeyi görmektedir. Ada genelinde belediyeler tüketicilere sağladığı suyu önceden kısıtlamış olmalarına rağmen gerekli tedbirleri almamış olmaları büyük bir sorumsuzluk olup aldıkları astronomik bütçe desteğinin hakkını verememişlerdir.

Belediyeler Anavatan suyunu tüketicilere astronomik ücretler ile yıllarca fatura etmelerine rağmen tüketicileri bugün bir damla suya muhtaç etmeleri KKTC’ne 28 belediyenin fazla olduğunun en çarpıcı kanıtı olup bu sayının 6 olarak yasal düzenlenmesini Derneğimiz talep etmektedir.

 “Su temininden değil Su dağıtımından sorumluyuz.” deyip sorumluluktan sıyrılmak isteyen 22 belediyenin iptali ile sağlanacak bütçe tasarrufunun denizden su arıtma tesisleri kurulması için kullanılmasını hükümete öneride bulunmaktadır.”

reklam alani
Paylaş