Tufan Erhürman’dan ‘gizli toplantılara’ cevap: “CTP Genel Merkezinde gizli bir toplantı olur mu?”

6
Tufan Erhürman
reklam alani

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümet görüşmeleri yaptığı sırada kamuoyuna yansıyan ‘gizli toplantıların’ doğru olmadığını, CTP Genel Merkezinde yapılan toplantıların gizli değil, sadece kamuoyuna yansıtılmadığını ifade etti.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, BRT ekranlarında yayınlanan ’14. Saat’ programına konuk olarak, hükümet kurma çalışmalarının olumsuz olması nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Erhürman, önemli olanın halkın ihtiyaçları ve menfaatleri olduğunu ifade ederek hükümetin kurulamamasının ihtimallerden biri olduğunun bilindiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın bugün ve yarın partilerle görüşeceğini de belirten Erhürman, parlamentodan bir hükümet çıkar mı çıkmaz mı onu değerlendirip görevlendirme yapılacağını aktardı.

En çok hükümeti kurma ihtimali olan partinin Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) olduğunu ifade eden Erhürman, UBP’nin kuramamasının ardından görevin CTP’ye geldiğini tekrar hatırlattı.

CTP’nin hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde kamuoyuna yansıyan ‘gizli toplantıların’, gizli olmadığını, “Genel Merkez’de gizli bir toplantı olur mu?” diyerek eleştiren Tufan Erhürman, basına duyurulmamış bir toplantı diyebileceğini ve hazır bir noktada olunmadığı için basına haber verilmediğini ifade etti.

Erhürman, olgunlaşmayan, ham bilgilerin kamuoyuna yansımasını doğru bulmadığına da dikkat çekti.

“BAHSİ GEÇEN ARAZİLER, İPTAL EDİLMİŞ ZATEN…”

Serdar Denktaş’ın oğlu, Rauf Denktaş’ın üniversitesinin arazilerinin usulsüz bir şekilde alındığının görüşmelerde masaya gelerek, ardından kamuoyuna duyurulmasının yanlış olduğunu tekrar belirten Erhürman, “Zaten o arazilerin iptal edildiğini öğrendik… Bilmedikleri bir şeyi masaya getirdiler ve ne oldu sonuç itibari ile Denktaş’ın üzerinden yapılan çalışmaların olumlu, olumsuz etkilemesi mümkün olmayan şeyler konuşuldu” dedi.

Bu tür konuları düşünmeye vakti olmadığına işaret eden CTP Genel Başkanı Erhürman, “Güven zedelendi… Olmayan bir konuyla ilgili basında tartışıldı. Bu zaman kaybı ve boşunadır” ifadelerini kullandı.

“SİYASETTE NEZAKET ÖNEMLİDİR”

Hükümet kurma görevini almasıyla birlikte 6’lı ve geniş tabanlı bir hükümet formülü üzerinde duracağını söylediğini tekrar yineleyen Erhürman, güven sorunu nedeniyle görevi iade etmesiyle birlikte şu ifadeleri kullandı:

“Güven sorunu derken partilere güvenmiyorum demedim. 4’lü koalisyonun bu ülkede istikrarlı bir şekilde Eylül 2021’e kadar gidebileceğine güvenim kalmadı. 4’lü koalisyonun bu işi yapabileceğine olan güvenim… Siyasette nezaket önemli İcraat hükümetinin ve seçim hükümetinin farkı nedir? Maalesef temel kavramlarda bile sözde tartışılmalar yaşanırken, konuşuyoruz ama nece konuşuyoruz?”

“BİZİM GEÇİRDİĞİMİZ ZAMANIN GEÇİRİLMESİNE GEREK YOK”

Bu görüşmelerin ardından hükümet kurma çalışmalarının hızlanacağını ifade eden Erhürman, gerekli bilgi birikiminin ve partilerin ne istediğinin herkesin öğrendiğini ve “Bizim geçirdiğimiz bir dönem kadar zamanın geçirilmesine gerek yok. Resmi veya gayriresmî pek çok görüşme oldu… Daha hızlı yürümesi gerek” dedi.

“ÜÇÜNCÜ GÜN İADE ETTİM”

En geniş tabana hitap eden bir hükümet olması gerektiğini söylediklerini bir kez daha hatırlatan Erhürman, görevi iade süresinde 15 günü doldurmasına 2 gün kala iade etmesiyle ilgili yapılan eleştirilere şöyle cevap verdi:

“Pazartesi akşamı Parti Meclisi’ni yaptım. Salı günü ve Çarşamba günü siyasi partilerle görüşmelerimi tamamladım. Cuma günü de bir yemek organizasyon yaptık… Hafta sonu Halkın Partisi’nin Parti Meclisini toplayamadı cenazeleri olduğu için Pazartesi topladı “olumlu” dedi. Salı ve Çarşamba günü görüşmeler devam etti. Perşembe günü iade ettim…”

reklam alani
Paylaş