Tufan Erhürman: “Doğu Akdeniz’de gerginlik sürdürebilir değil, diyalog kaçınılmaz”

3
Tufan Erhürman
reklam alani

Tufan Erhürman, Doğu Akdeniz’deki aktörlerin çok büyük devletler olduğunu belirterek, “Bu nedenle bölgede gerginlik sürdürülebilir değildir. Aksi halde böyle bir çatışma dünya savaşı anlamına gelebilir” dedi; diyalog ve anlaşmanın kaçınılmaz olduğuna işaret etti.

CTP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Tufan Erhürman, Kıbrıs Genç TV’de katıldığı ‘Her şey yolunda mı?’ adlı TV programında, Doğu Akdeniz’de hak iddia eden devletlerin büyük olduğunu vurgulayarak, bölgede gerginliğin sürdürülemeyeceğini, böyle bir çatışmanın dünya savaşı anlamına gelebileceğini söyledi.

Kıbrıs sorunun yalnızca iki toplum arasında olduğunu söylemenin doğru olmayacağını kaydeden Erhürman, uluslararası aktörlerin de hesaba katılması gerektiğini dile getirdi.

Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginliklere değinen Erhürman, şunları söyledi:

“Burada hak iddia eden devletler o kadar büyük ki, bu gerginliğin sürdürebilir olması mümkün değil. Böyle bir çatışma dünya savaşı anlamına gelebilir. Dünyanın dört bir yanında at koşturan devletlerden söz ediyoruz. Eninde sonunda barış süreci gerçekleşecek. Adil paylaşıma dayalı bir barış süreci olması gerekiyor ki Doğu Akdeniz’de barış denizinden söz edelim…”

Doğu Akdeniz’de Kıbrıs Türkünün varlığının görmezden gelinemeyeceğini dile getiren Erhürman, “Bu süreçlere dahil olmanın yolu doğru mekanizmaları korup diyalog yolunu açabilmektir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından esas gerçekle bir kez daha yüzleşileceğini belirten Erhürman, “On binlerce işsiz var. Sterlin 10’u geçti. Onlarca iş yerinin daha kapanma riski var. Pandeminin 19 Ekim’de bitmeyecek. Haliyle sağlık ve eğitim alanındaki sorunlarımız da… Seçimlerin akabinde hemen hasar tespiti yapıp, Cumhurbaşkanının Bakanlar Kurulu’na başkanlık edilmesi gerekmektedir. Temel gerçeklik budur. Gerçek Doğu Akdeniz’dir. Hidrokarbon konusunda görmezden gelinmemizdir” diye konuştu.

reklam alani
Paylaş