Töre İstanbul’da konuştu.. Hocalı’daki Acıyı Her Gün Dile Getirmeliyiz

52
reklam alani

Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı Kasabası’nda 26 yıl önce Ermeni kuvvetleri tarafından katledilen 613 kişi, Altınbaş Üniversitesi’nde Adalet Haftası çerçevesinde düzenlenen etkinlikte anıldı. KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Töre, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifade ettiği gibi dünya 5’ten kurulu değil. Hocalı’daki acıyı her gün dile getirmeliyiz” dedi.

Hocalı’yı anma programının açılış konuşmasını gerçekleştiren Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin, Hocalı’da yaşanan acıya dikkat çekerek, “Hocalı’da, Balkanlar’da, Kıbrıs’ta, Myammar’da güneşten, yağmurdan, tozdan gözettiğiniz çocuklarınızın ölümünü kendi ölümünüzden önce görmenin verdiği acıyı hissedeceksiniz. Ben onu hissettim. Bu ne siyasal, ne bilimsel bir konu. Bu insanlık konusu dedim. Bir anne kol kanat geriyor evladına ve onun ölümünü kendi ölümünden önce görüyor. Bundan daha büyük bir acıyı tahmin edemiyorum. Allah kimseye göstermesin” diye konuştu.

“BU ACIYI HER GÜN DİLE GETİRMELİYİZ”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, ‘Ermenilerin Hocalı’da yapmış olduğu toplu katliam aslında bir soykırımdır’ diyerek konuya dünyanın seyirci kaldığını vurguladı. Zorlu Töre, “Biz bunu dünyaya yeteri kadar anlatamadık ya da onlar anlamadı. Çünkü karşımızdaki millet Ermeniler. Avrupa Birliği ve BM devamlı taraf tutucu yaklaşım sergiliyorlar. Biz bunu Kıbrıs’ta da görüyoruz. Biz de soykırım hareketleri oldu. Bu tür vahşetler aslında toplu bir soykırım hareketidir. Dünya çok seyirci kalıyor ve ‘Türk Milleti Ermenilere soykırım yaptı’ diye kabul ediyor. Dün de Hollanda’da bunu yaptılar. Biz dünyayı kınıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifade ettiği gibi dünya 5’ten kurulu değildir. Hocalı’daki acıyı her gün dile getirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Altınbaş Üniversitesi ve Islahatçı Gençler Birliği tarafından düzenlenen “Hocalı’yı Anma” Programı’nda konuşan Töre, Türk olduklarını ve bundan da şeref duyduklarını söyledi.

Türklerin dünyanın neresinde olursa olsun bir ve beraber olduğunu aktaran Töre, “Hocalı’da meydana gelen bu katliam, 26 yıl önce hepimizin yüreklerini dağladı. O gündür bugündür, her yıl anma etkinlikleri düzenleniyoruz.” dedi.

Töre, işgal edilen Azerbaycan toprakları için güvenlik ve iş birliği konferansı düzenlendiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Konferans iki defa düzenledi ve Azerbaycan’a ‘merak etme biz bir yolunu bulacağız ve bu işgal altındaki toprakların iade edilmesini ve işgalin sona vermesini sağlayacağız.’ dediler. Ancak 26 yıl geçti aradan, iki defa toplandı Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı, üçüncü toplanamadı. Neden? Çünkü o konferansın üyeleri, Ermenistan’la aynı düşüncedeler, aynı paylaşım içindeler. Söz konusu olan Türk ise Türk milleti ise onlar birlik ve beraberlik içindeler. Dünya 5’lerin ötesinde daha büyüktür. Sürekli olarak Türk milletinin aleyhine, gelişmeye ve büyümeye çalışıyorlar. Peki bizler ne yapıyoruz? Avrupa Birliği var, Amerika Birleşik Devletleri, Avrasya Birliği, İskandinav Ülkeleri Birliği, Arap Birliği, Afrika ülkeleri için Afrika Birliği var. Biz de Türk devlet ve toplulukları olarak, daha büyük bir dayanışma içerisine girmek mecburiyetindeyiz.”

Töre, Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olanlara da Allah’tan rahmet diledi.

Hocalı altınbaş ile ilgili görsel sonucu

“ERMENİ SOYKIRIMINI 17 KİTAPTA ANLATTIM”

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Danışmanı eski milletvekili Elövset Agalarov ise Ermeni soykırımı konusunda 17 kitap hazırladıklarını vurgulayarak, Türkiye’nin her zaman Azerbaycan’ın yanında olduğuna dikkat çekti. Elövset Agalarov, şöyle devam etti:

“Sözde Ermeni soykırımı üzerine 17 kitap yaptım. İngiliz, Alman, Rus, Fransızca yayınladık. Bu kitaplarımız sayesinde sözde Ermeni soykırımı bir ülkede tanınmadı. Ukrayna Parlamentosu’nda da baktılar kitaplara. Türkiye ayakta ve bu meselede her zaman Azarbeycan’ın yanında. Bizim Türk kardeşlerimizden beklentimiz çok. O nedenle bütün Türk kardeşlerimize teşekkür ediyorum.”

 

reklam alani
Paylaş