Tolga Atakan, ‘HP, UBP ile hükümete girmek istediği için 4’lü koalisyona girmedi’ iddialarını yalanladı

5
Tolga Atakan, 'HP, UBP
reklam alani

Halkın Partisi’nin, UBP ile hükümete girmek istediği için 4’lü hükümete girmediği iddialarına ilişkin Tolga Atakan, “Öyle olsaydı görev CTP’ye geçmezdi” dedi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, BRT’de yayınlanan 50+1 programına katıldı, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu…

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, daha önce oluşturulan 4’lü koalisyon hükümeti ile düne kadar kurulması için çaba sarf edilen 4’lü koalisyon hükümetinde atmosferin farklı olduğunu söyledi. Atakan, hükümet kurulamamasının esas nedeninin Halkın Partisi olduğu ve güvensizlikle suçlandıklarına dikkat çekerek, “Eğer güvensizlik varsaydı yemek neden yenildi ve 4-5 parti neden hükümeti kurmak için çalıştı” dedi.

“HALKIN PARTİSİ GENİŞ TABANLI TAM TEKNOKRAT BİR HÜKÜMET MODELİ ÖNERDİ”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, dörtlü koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanmasının nedeninin Halkın Partisi olarak gösterilmesinin insafsızca olduğunu söyledi. Atakan şöyle konuştu:

“Görüşmeler sırasında sadece bir partinin prensipleri üzerinden konuşmak doğru değildir. Elbette Halkın Partisi’nin de prensiplerinin masada olması normaldir. Yalnız bu basında yansıtıldığı gibi çok sayıda maddeden oluşmuyordu. Partimizin öne sürdüğü iki prensip vardı; Nerden Buldun Yasası ve İmar Planı. Biz iki madde üzerinde dururken diğer partiler ‘popülist ve radikal’ olarak nitelendirebileceğimiz onlarca madde ortaya koydu. Süreç içerisinde genel bir isteksizlik vardı ve biz bunu net olarak görüyorduk. 2018’deki 4’lü enerjisinin olmadığı da netti. Bizim kimseyi istememe gibi bir durumumuz da olmadı. Seçime giderken kimse reklam peşinde olmasın yaklaşımıyla parti başkanlarının içinde olmadığı tam teknokrat bir model önderdik. Zaten CTP ilk görüşmede geniş tabanlı ve teknokrat bir model istediğini ifade etmişti. Sayın Tufan Erhürman da başbakan olma gibi bir ısrarının olmadığını söylemişti. Biz de bu teklifi yaptığımızda 3 parti kabul etti, diğer bir parti ise değerlendireceğini söyledi.”

Tolga Atakan açıklamasında Halkın Partisi’nin dörtlü hükümeti bozmasının sebebinin haklılığının zaman içinde ortaya çıktığını, HP o dönemde usül ve hukuken yanlış olan meselenin üzerine giderken diğer partilerin ise HP’nin üstüne gittiğini hatırlattı. “Duruşumuz net” diye konuşan Tolga Atakan, prensipler kadar önemli olan bir diğer konunun mali yapı olduğunun altını çizdi. Atakan, hükümet görüşmelerinde, erken seçimin eylülde yapılması durumunda bir mali tablonun çıkarılması gerektiğini söylediklerini ancak ocak ayı sonrası için sürdürülebilir bir durumun olmadığını gördüklerini, karşı tarafın eylüle kadar gitme isteğinin olmadığını gözlemlediklerini de sözlerine ekledi.

“NERDEN BULDUN YASASI, İMAR PLANI GİBİ KONULAR PARTİMİZİN TEMEL PRENSİPLERİDİR”

Bütün siyasi partilerin kendine göre prensipleri olduğunu anlatan Bakan Atakan, parti olarak duruşlarının net olduğunu, içinde bulundukları her iki hükümette de halkın yararına olduğuna inandıkları Nerden Buldun Yasası, Vatandaşlık Yasası, İmar Planı gibi konuları öncelikli tuttuklarını aktardı. Hükümet görüşmelerinde de bu prensiplerden taviz vermediklerini belirten Atakan, “Şuan da gelinen noktada tek alternatif tabii ki UBP-HP hükümet modeli değildir. UBP – CTP’nin de sayıları bir hükümet kurmaya yetiyordu. Tabii ki CTP’nin bu noktada bir duruşu var. Bu duruşunu devam ettirir ve UBP ni reddederse ve tekrardan iş UBP ve HP hükümet oluşum noktasına gelirse bu konuda görevlendirilmiş bir görüşme heyetimiz var. Bu heyet gerekli görüşmeleri yapar, ortaya çıkacak model de Halkın Partisi parti meclisine gelir. Değerlendirme Parti Meclisinde yapılır” diye konuştu.

“ERKEN SEÇİM OLACAKSA TARİHİ NETLEŞTİRİLMELİ”

“Artık bir çözümün bulunması gerekiyor” diyen Tolga Atakan, herhangi bir çözüm bulunamadığı takdirde erken seçimin tarihinin netleştirilmesi gerektiğini belirtti. Bakanların görevlerinin başında olduğunu ifade eden Tolga Atakan, hükümet düşse bile yeni bir bakan görevi devralana kadar görevlerinin başında olmak zorunda olduklarını hatırlattı: “Şuan bütün bakanlar görevinin başındadır ama Bakanlar Kurulu toplanamadığı için alınması gereken elzem kararlar alınamıyor, sadece rutin işleyiş devam ediyor. Fakat 15 gün daha bu durumun böyle gitmesi çok da mümkün değil en azından içinde bulunduğumuz durum itibariyle. Cumhurbaşkanı kendi gözlemleriyle yeni bir görevlendirme yapacaktır.”

ardan iş UBP ve HP hükümet oluşum noktasına gelirse bu konuda görevlendirilmiş bir görüşme heyetimiz var. Bu heyet gerekli görüşmeleri yapar, ortaya çıkacak model de Halkın Partisi parti meclisine gelir. Değerlendirme Parti Meclisinde yapılır” diye konuştu.

EKONOMİ ÜZERİNDE DEĞERLENDİRME YAPILDI

Ekonomik değerlendirmelerde ortaya pembe tablo çıkmadığını anlatan Atakan, “Ülkenin girdileri azaldı. Eğitim ve turizmden elde edilen gelirler düştü. Türk Lirası değer kaybetti ve sınır kapıları kapalı. 2018’dede yaşanan döviz krizinde güneyden gelenler kurtarmıştı. Global bir kriz ve ekonomik sıkıntılar var. Ocak 2021’den sonra gidişat iyi değil. Karantina ve testlerle ilgili giderler var” diye konuştu.

BAZI PARTİLER İSTEKSİZDİ

Tolga Atakan, hükümet kurma çalışmaları sürecinde isteksizlik olduğunu belirterek, “Görüşme heyetinde değildim ancak edindiğim izlenimlere göre TDP ve DP hükümete girmeye hazır değildi” dedi.

ATAKAN, ERHÜRMAN’I ELEŞTİRDİ

Atakan, hükümet kurma görevini iade eden ve partiler arasında güvensizlik olduğunu açıklayan Tufan Erhürman’a da eleştirilerde bulunarak şöyle konuştu:

“Hükümete girecek ve destek verecek partilerin başkanlarının katılacağı yemekten önce Halkın Partisi, genel başkan ve sekreter haricinde medyaya konuşulmaması hakkında karar aldı. Diğer partilerden yetkililer sürekli yazılı ve görsel medyaya konuştu. Bazıları HP’de güvensizlik olduğu ile ilgili açıklamalarda bulundu. HP vekiline atfen güvensizlik belirtildi. İlgili vekil kendisine sorulan ‘konuşulan açıklamalar’ sonrasında açıklamalar yaptı ancak HP yemeğe katıldı. Eğer güvensizlik varsaydı yemek neden yenildi ve 4-5 parti neden kurmak için çalıştı.

HP’YE GÜVENMEDİKLERİNİ KENDİLERİ AÇIKLADILAR

HP’li vekil Hasan Topal’ın açıklamaları üzerinden HP’ye karşı güvensizlik olduğu gösterilmek istendiğine işaret eden Atakan, “Güvensizlikle ilgili karşı tarafta 7-8 milletvekilinin ‘HP’ye güven duymuyoruz ve Kudret Özerasay’a kucak açacak değiliz’ diye açıklamaları var. Kimse kelime oyunları üzerinden saptırma yapmasın” diye konuştu.

ÖNERİYİ ERHÜRMAN YAPTI

Hasan Topal’ın açıklamalarının yanında “HP’nin ‘Erhürman Başbakan olmasın diye dayatma yaptığı’ iddiaları” hakkında konuşan Atakan, “Hükümet kurulamadı diye tek suçlu olarak Halkın Partisini göstermek ve süreci çökerttiği konusunda eleştiriler yapmak haksızlıktır. Biz, parti genel başkanlarının yer almayacağı teknokrat kabinesi olsun. Vekalet verebilmesi için başbakan ve yardımcısı milletvekili olsun önerilerini getirdik ancak ısrarcı olmadık. HP, isim bazında başbakan olması veya olmaması konusunda öneri yapmadı. Gerekirse Başbakan olmaması konusunda Erhürman öneri yaptı.” dedi.

UBP’Yİ İSTESEYDİK GÖREV CTP’YE GEÇMEZDİ

HP’nin UBP ile hükümete girmek istediği için 4’lü hükümete girmediği iddialarına katılmadığını aktaran Atakan, “Öyle olsaydı görev CTP’ye geçmezdi. Ülkede hükümet yok ekonomi ve sağlık konularında sıkıntılar artıyor. Sadece HP değil hiçbir parti, süreç geçsin bu kez bize gelsin diye düşündüğüne inanmıyorum” dedi.

HÜKÜMET KURULAMAZSA ERKEN SEÇİME GİDİLSİN

Tatarın üçünü kez görev vermesi hakkında konuşan Atatan, “Hükümet sorunu çözülsün eğer çözülemezse erken seçime gidilsin” dedi

BAKANLAR GÖREVLERİNİN BAŞINDADIR

Bakanların görevlerinin başında olduğuna vurgu yapan Atakan, “Bakanlar istifa etse bile yenisi atanana kadar göreve devam eder. Acil kararlar dışında karar alınamıyor ancak bu durumun devam etmesi doğru değil” diye konuştu.

HP’NİN PRENSİPLERİ SÜRECİ ÇÖKERTTİ İDDİALARINA KATILMIYORUM

Tüm partilerin olduğu gibi HP’nin de prensipleri olduğunu anlata Atakan, “Bazı partilerin ortaya koyduğu prensipler önemsendi tartışıldı ancak HP’nin prensipleri süreci çökertti diye iddia edildi. Prensiplerimiz partinin kurulma sebeplerdir. Örneğin “Nerden buldun, vatandaşlık ve imar yasaları”. 4lü ve 2li hükümette elde ettiğimiz tecrübelere dayanarak prensiplerimizi ortaya koyduk” şeklinde konuştu.

UBP-HP yanında UBP-CTP hükümeti ihtimalinin de olduğuna işaret eden Atakan, “Bizim dışımızda hükümet kurulması için sonuç alınamazsa ve teklif bize gelirse parti içinde değerlendiririz” diye konuştu.

“KISA SÜREDE BİTEBİLİR”

En geç yeni haftanın ortasına doğru hükümet ve erken seçim ile ilgili karar alınmasının beklendiğini dile getiren Atakan, “Üçüncü tur hükümet kurma çalışmalarının 15 gün süreceğine inanmıyorum” dedi.

Atakan, UBP-HP hükümeti kurulmasıyla ilgili olasılık vermesinin doğru olmadığını belirterek. “Belki de üçüncü tur görüşmeleri yapılmayacak” diye ifade etti.

Atakan sözlerini, “Zor bir dönemden geçiyoruz birbirimizi suçlayarak bir yere varamayız” diye sonlandırdı.

reklam alani
Paylaş