TDP’li Zeki Çeler, Ali Pilli’yi savundu: “Suçlusu Bakan değil, ona ve üst kurula uymayanlar”

4
Zeki Çeler
reklam alani

Zeki Çeler’e göre pandemi sürecinde gelinen aşamada Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin suçu yok. Suç ona uymayanlar ve gereğini yapmayanlarda…

Meclis Genel Kurulundaki bütçe görüşmeleri 5. gününde…

Pandemi süreci ve yeni kapanmalar gündemdeki yerini koruyor…

Toplumcu Demokrasi partisi (TDP) milletvekili Zeki Çeler, Meclis Genel Kurulu’nda Sağlık Bakanı Ali Pilli’yi savundu.

Zeki Çeler şöyle dedi:

“Bakanın herhangi bir art niyetiyle bugünlere geldiğimizi düşünmüyorum. Sayın Ali Pilli’ye yüklenmek doğru değil… Kabinedeki arkadaşlarının doğru sentezleyemeyenlerin, üst kurulun önerilerine kulak vermemesi nedeniyle durum ortadadır. Otorite yok. Bakanlıklar yeteri kadar denetimi sağlayamadığı sürece de insanların bir kısmının bu kurallara belli ki uymaya niyeti yok. Sağlık Bakanlığındaki tek eksik diğer bakanlıkların destek vermemesi…”

Zeki Çeler, sokağa çıkma yasağına rağmen denetim olmadığı için “ipin ucunun koptuğunu” savunarak, devletin ve bakanlığın otoritesi olmadığı için kimsenin de açıklanan kararlara uymadığını söyledi.

Çeler, sokağa çıkma yasağı açıklanmadan önce yer değiştiren vatandaşların yanlış yaptığını, ancak hükümetin kararı geç açıklamasından dolayı daha da hatalı olduğunu ifade ederek, devletin, hükümetin topluma güven vermediğini, herkese eşit davranmadığını, denetim yapamadığını, otoritesini hissettiremediğini, toplumu da bundan dolayı bencil bir davranış biçimine geçtiğini kaydetti.

Kapanma kararı alınırken toplum sağlığı ve ekonominin birlikte düşünülmesi gerektiğini, bankalar açıkken diğer iş yerlerinin kapatılmasının ne kadar doğru olduğunu sorgulayan Çeler, ileriye yönelik bir planlama ve denetim takip sistemi de olmadığını ifade etti.

Çeler, Sağlık Bakanlığı’nın sağlık personeliyle birlikte canla başla çalıştığından emin olduğunu, sağlığın siyaset üstü olduğunu, o yüzden kendilerinin de desteğe ve yardıma hazır olduklarını vurguladı. Çeler, devletin, hükümetin bir an önce halkının güvenini kazanması ve otoritesini göstermesi gerektiğini, aksi halde ne sağlık ne de ekonominin düzelebileceğini kaydetti.

reklam alani
Paylaş