Tatar, ilk resmi ziyaretini Ankara’ya yapacak, Anastasiadis’le ise ara bölgede buluşacak

38
Ersin Tatar
reklam alani

KKTC’nin 5. Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar’ın ilk resmi ziyareti Pazartesi günü Ankara’ya olacak… Tatar, 29 Ekim’den sonra Rum Lider Anastasiadis ile ara bölgede sosyal bir etkinlikte buluşacak…

Kanal T’de katıldığı bir programda açıklamalarda bulunan 5. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Pazartesi günü ilk ziyaretini Ankara’ya yaparak, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini ifade etti.

“BAKANLAR KURULU’NDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLEBİLİR”

Erken seçim konusuna değinen Tatar, kriz nedeniyle erken seçimi doğru bulmadığını aktardı. HP’nin hükümetten geri çekilmesi rağmen hükümetin devam edebileceğini ve Bakanlar Kurulu’nda değişikliğe gidilebileceğini söyledi.

Tatar, hükümet formüllerinde konuşulan UBP-YDP-DP formülünün 24 milletvekilinde kalması nedeniyle sıkıntı olacağını söyledi.

Kudret Özersay ile aralarında küslük olmadığını aktaran Tatar, “Özersay mesaj atarak tebrik etti. Mecliste görüştük. Aramızda küslük yok” dedi.

Bir hükümet kurulursa, bir sene içinde ara seçime gidilebileceğini söyleyen Tatar, erken seçimin yeni kurulacak hükümetin başarısına bağlı olacağını aktardı.

“ANASTASİADİS’LE 29 EKİM’DEN SONRAKİ BİR TARİHTE GÖRÜŞECEĞİZ”

29 Ekim’den sonra Rum Lider Anastasiadis ile görüşeceğini ifade eden Tatar, BM’nin ara bölgede düzenleyeceğini sosyal bir buluşma olacağını ifade etti.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in, “Aleksandr Dugin, KKTC’yi Tanıtma Konseyi’nde yer almayı kabul etti” açıklamalarına ilişkin ise Tatar, Perinçek’in Kuzey Kıbrıs’a ilgi duyduğunu, telefonda konuştuklarını ve girişimleri için teşekkür ettiğini anlattı.

Türkiye’nin seçim malzemesi yapılması konusu için ise Tatar, “Türkiye-KKTC ilişkilerini, Türkiye’yi seçim malzemesi yaparak germeye ne gerek var” yorumunda bulundu.

Maraş ile ilgili adımların devamının geleceğini söyleyen Tatar, “300’den fazla başvuru var. Adım atılmazsa ciddi tazminatlar ödenebilir. Türk yönetimi altında mallar eski sahiplerine iade edilmelidir” dedi.

reklam alani
Paylaş