Tahsin Ertuğruloğlu: “Gayri resmi toplantı önü açık bir müzakere sürecine dönüşmeyecektir”

3
Tahsin Ertuğruloğlu
reklam alani

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs meselesinde artık yeni bir sayfa açmaya ihtiyaç olduğunu belirterek, ‘toplum liderleri’ terminolojisinin çöpe atılması gerektiğini söyledi. Ertuğruloğlu ayrıca gayri resmi toplantının önü açık bir müzakere sürecine dönüşmeyeceğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs TV’de Hasan Hastürer’in sorularını yanıtladı…

“ANLAŞMA OLMAMASININ NEDENİ RUM TARAFININ SÖZDE KIBRIS CUMHURİYETİ SIFATI”

Kıbrıs’ta bir anlaşmanın sağlanmamasının nedeni olarak, Rum tarafının sözde Kıbrıs Cumhuriyeti sıfatını örnek gösteren Ertuğruloğlu, federasyona ilkesel olarak karşı olmadığını ancak ‘toplum liderleri’ terminolojisinin çöpe atılması gerektiğini söyledi.

 Yeni bir sayfa açmaya ihtiyaç olduğunu vurgulayan Ertuğruloğlu, “Mesele, toplum lideri meselesi değldir. Cumhurbaşkanları vardır, hükümetler vardır. Rum tarafının Kıbrıs Cumhuriyeti hükümeti sıfatı gündemde kaldığı sürece, istediğinizi görüşün, anlaşma olmaz” dedi.

“YANLIŞA TESLİM OLMAK ZORUNDA DEĞİLİZ”

Bu hatayı uluslararası camianın yaptığını belirten Ertuğruloğlu, “Nasıl düzelteceklerini de onlar bulsun. Bu yanlışa teslim olmak zorunda değiliz” ifadelerini kullanarak, sözlerine şunları ekledi:

“Madem bazı arkadaşların dediği gibi, “Madem Kıbrıs Cumhuriyetini dünya kabul etti, gelin bir şeyler koparmaya bakalım.’ Hellim konusu, kimlik alma, Avrupa Parlamentosu’ndan ‘iki sandalye bizimdir’ iddiası bunlara örnektir. Kıbrıs Türkünün kendine layık gördüğü muamele, Rum devletinin toplumu sıfatıysa, ben tamamen yanlış konuşuyorum. Bu toplumdan kopmuş birisiyim.”

“ÖNÜ AÇIK BİR MÜZAKERE SÜRECİNE DÖNÜŞMEYECEK”

Cenevre’de ileride müzakere edilebilecek ortak bir zemin var mı konusunun tartışılacağını belirten Ertuğruloğlu, “Rum tarafının ve dünyanın yaklaşımı, ‘Kıbrıs Cumhuriyeti vardır, hükümeti biziz, başka zemin yoktur’ noktasıysa toplumların görüşme süreci yoktur. Crans Montana’nın devamı da yoktur. Bizim zeminimiz, egemen eşitlik temelinde iki devlet önerisidir” ifadelerini kullandı.

“Cenevre’den moraller bozulmasın diye kesin bir neticeyle kalkılacağını düşünmüyorum” diyen Ertuğruloğlu, ikinci ve üçüncü toplantıların da olabileceğini ancak bunun önü açık bir müzakere sürecine dönüşmeyeceğini söyleyerek, “Bundan sonra yeni bir sayfa açılmıştır” diye konuştu.

reklam alani
Paylaş