Suudi Arabistan: Türkiye ile aramızı açamayacaklar

30
reklam alani

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinden bu yana ilk kez kamuya açık şekilde konuşan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman olayın arkasındaki tüm şahısların cezalandırılacağını söyledi.

Kaşıkçı cinayetinin Türkiye ve Suudi Arabistan’ın arasını açmayacağını belirten veliaht prens, olayın aydınlatılması için Türk ve Suudi makamların iş birliği içinde olduğunu ifade etti.

Gelecek Yatırım İnisiyatifi adlı başkent Riyad’da düzenlenen uluslararası konferansta konuşan Selman, Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ‘üzücü’ olduğunu ve adaletin yerini bulacağını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye ile Suudi Arabistan’ın birlikte yürüttüğü soruşturma çok önemli. Şunun farkındayız ki bazıları bu cinayeti iki ülkenin arasını açmak için kullanmaya çalışıyor. Bunlara bir mesaj vermek istiyorum; Suudi Arabistan’da Selman bin Abdülaziz adında bir kral, Türkiye’de de Erdoğan adında bir cumhurbaşkanı oldukça bunu başaramayacaklar.”

ABD Başkanı Donald Trump, Selman’ın olayın nihai sorumlusu olduğunu söylemişti. Veliaht prens konuşmasında Trump’ın bu yorumuna yanıt vermedi.

“Hariri iki gün daha Riyad’da”

Konuşmasında neşeli olduğu gözlemlenen Suudi prens, konferansa katılan Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin iki gün daha ülkesinde kalacağını söyleyerek espri yaptı.

Hariri’nin 2017’nin ekim ayı sonlarında gerçekleştirdiği Riyad ziyaretinin beklenenden uzun sürmesi, kendisinden bir süre haber alınamaması ve Riyad’da bulunduğu sırada istifa etmesinin ardından Suudi yönetiminin Başbakan Hariri’yi istifaya zorladığı iddiaları gündeme gelmişti.

reklam alani
Paylaş