Sıla Usar İncirli: “Tatar’ın izlediği politika, Kıbrıslı Türkleri daha izole ve yalnız hale getirecek”

4
Sıla Usar İncirli
reklam alani

CTP’li Sıla Usar İncirli, Cumhurbaşkanı Tatar’ın, Jane Holl Lute ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamaları eleştirdi; “Sayın Tatar, Kıbrıslı Türkleri uluslararası hukuktan koparacak açıklamalar yaptı” diye konuştu…

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Sıla Usar İncirli, BRT’de 45+ programına konuk oldu.

CTP’li Sıla Usar İncirli, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, “Kıbrıs Türk tarafının 5+1 konferansına federasyonu görüşmeye gitmeyeceği” yönündeki açıklamalarını eleştirdi.

“TATAR’IN AÇIKLAMALARI, KIBRISLI TÜRKLERİ ULUSLARARASI HUKUKTAN KOPARACAK YÖNDE…”

Tatar’ın ifade ettiği görüşlerden endişe duyduğunu söyleyen İncirli, Cumhurbaşkanı Tatar’ın Kıbrıslı Türkleri uluslararası hukuktan koparacak açıklamalar yaptığını ifade etti.

Ersin Tatar’ın 5’li konferansa katılım çağrısı yaparken, bir yandan BM parametrelerini teyit etmeyen ifadeler kullandığını söyleyen İncirli, “Bu bizim için büyük bir tehlikedir” dedi.

Tatar’ın izlediğini politikanın Kıbrıslı Türkleri daha da izole ve yalnız hale getireceğini kaydeden İncirli, “Tatar’ın ayrılıkçı tavırlarına karşı gelmemiz gerekir” diye konuştu.

Lute-Tatar buluşmasının hükümet görüşmeleri nedeniyle bir parça gölgelendiğini ifade eden İncirli, “ Tatar’ın ülkemizin geleceğini etileyecek açıklamalarından dolayı endişe ve üzüntü duyuyorum” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için görevlendirdiği geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı basın açıklamasında, federal bir yapı için gerçekleşen müzakerelerden netice alınamayacağını, yeni bir sürecin başlatılmasını Kıbrıs Türk halkının hak ettiğini Lute’a aktardığını, esas mağdurun Kıbrıslı Türkler olduğunu, hem ekonomik, hem siyasi, hem de kültür alanında uygulanan ambargoların KKTC’nin gelişmesini engellediğini belirtmişti. Tatar, “Kıbrıs Türk tarafının 5+1 konferansına federasyonu görüşmeye gitmeyeceğini Lute’a ilettik” diye konuşmuştu.

reklam alani
Paylaş