Salih Miroğlu ve Özker Özgür, ölümünün 12’nci yıldönümünde anıldı.

78
reklam alani

Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) eski Genel Sekreteri ve eski bakanlardan Salih Miroğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) eski Genel Başkanı, Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) kurucularından, Başbakan Yardımcılığı görevinde bulunmuş merhum Özker Özgür ölümünün 12’nci yıl dönümünde Lefkoşa Kabristanlığı’ndaki mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.

Miroğlu’nun eşi Hayriye Miroğlu, ailesi, bazı bakan ve milletvekilleri ile sevenlerinin de katıldığı törende, Salih Miroğlu Vakfı Başkanı Kamil Oygar, BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan Hüseyin Özgürgün konuşma yaptı.

Dua okunan törenin sonunda Miroğlu’nun mezarına karanfiller bırakıldı.

OYGAR: “UNUTULMAYACAK”

Salih Miroğlu Vakfı Başkanı Kamil Oygar, Miroğlu’nun 12 yıl önce yaşamını yitirdiğini, onu anmaya gelenlerin sayısının arttığını bunun mutluluk verici olduğunu söyledi.

Miroğlu’nun özgeçmişini okuyan Oygar, 1990’da aktif siyasete girdiğini, bakanlık yaptığını belirtti.

Oygar, Miroğlu’nun halkın yetiştirdiği ender kişilerden olduğunu, sevgi dolu, yardımsever kişiliğinin, iyi bir hatip oluşunun unutulmayacağını kaydetti.

İZCAN: “UZLAŞMACI BİR KİŞİYDİ”

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Miroğlu’nun ülkenin daha iyi bir noktaya ulaşması için çalıştığını belirtti.

Miroğlu’nun uzlaşmacı bir kişi, iyi bir hatip olduğuna işaret eden İzcan, halkın onu ve verdiği hizmetleri unutmadığını kaydetti.

ERHÜRMAN: “ÖZEL BİR POLİTİK FİGÜRDÜ”

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Salih Miroğlu’nun özel bir politik figür olduğunu söyledi.

Erhürman, “Ülkenin iki ana siyasi geleneğine aynı ölçüde hizmet vermiş, aynı ölçüde sevgi ve saygıyla anılan belki de başka bir özel siyasi figür bulmak çok da kolay değil” diye konuştu.

Her iki siyasi gelenekten gelenlerin ondan hep sevgiyle, güzel sözlerle bahsettiğini söyleyen Erhürman, Miroğlu’nun sivil toplum örgütlerinde ve spor alanında da hizmet verdiğini belirtti.

Erhürman, Miroğlu’nun siyasi akımların üzerine çıkmış halka mal olmuş bir kişi olmasının ailesine bıraktığı en saygıdeğer miras olduğunu ifade etti.

TALAT: “DUYGU SELİ İÇİNDEYİM”

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Miroğlu ile arkadaşlıklarının uzun yıllara dayandığını, öğrenci hareketi içinde birlikte yer aldıklarını, Miroğlu’nun daha sonra aile doktorları olduğunu, aktif siyasette farklı kulvarlarda olmalarına rağmen dostluklarını kaybetmediklerini belirtti.

Talat, onun çevresine moral veren bir kişi ve unutulmaz bir politikacı olduğunu kaydetti.

“Onu anarken bir duygu seli içindeyim” diyen Talat, ailesine sabır, kendisine rahmet diledi.

EROĞLU: “SİYASETE DOYMADAN HAYATA VEDA ETTİ”

Üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Salih Miroğlu’nu kardeşi gibi gördüğünü belirterek, siyasete atılması için ilk kez 1985 yılında ona teklif götürdüklerini ancak doktorluğa yeni başladığından bu teklifi kabul etmediğini daha sonra teklifleri kabul ederek 1990 yılında UBP’den milletvekili seçildiğini söyledi.

Eroğlu, Miroğlu’nun iyi bir insan olduğunu, siyaseti kardeşlik içinde yürüttüklerini ifade etti.

Miroğlu’nun çok iyi bir hatip olduğunu söyleyen Eroğlu, birlikte düzenledikleri mitinglerde halkı nasıl coşturduğunu unutmadığını belirtti.

Eroğlu, Miroğlu’nun genç yaşta yaşamını kaybettiğini, daha birçok başarıya imza atabilecekken siyasete doymadan hayata veda ettiğini söyledi.

ÖZGÜRGÜN: “ONDAN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM”

UBP Genel Başkanı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün ise Salih Miroğlu ile UBP’de çalışma fırsatı bulduğunu ve ondan çok şeyler öğrendiğini belirtti.

Ülkede önemli işler yapması beklendiği sırada Miroğlu’nun zamansız bir şekilde hayatını kaybettiğini söyleyen Özgürgün, onun önemli bir devlet adamı olduğunu kaydetti.

Özgürgün, Miroğlu’nun uzlaşmacı bir kişi olduğunu, her kesimden dostluklar kazandığını, sevilen bir siyasetçi ve devlet adamı olduğunu ifade etti.

Miroğlu’nun siyasetçi kişiliğinin yanında, sivil toplum örgütlerinde çalıştığını ve spor adamı olduğunu hatırlatan Başbakan Özgürgün, “Yattığı yer nur, mekanı cennet olsun” dedi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) eski Genel Başkanı, Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) kurucularından, Başbakan Yardımcılığı görevinde bulunmuş merhum Özker Özgür için ölümünün 12’nci yıldönümünde Lefkoşa Kabristanlığı’ndaki mezarı başında anma töreni düzenlendi. Törende Özgür’ün 9 yıl önce ölen eşi Zehra Özgür de anıldı. 

CTP Milletvekili ve Özker Özgür’ün oğlu Birikim Özgür, bazı bakan ve milletvekilleri ile sevenlerinin de katıldığı törende, kızı Elmaziye Özgür, BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan Hüseyin Özgürgün konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından mezarlara karanfiller bırakıldı.

ÖZGÜR

Törende ilk konuşmayı Özgür çiftinin kızı Elmaziye Özgür yaptı.

Annesinin ölümünün üzerinden 9 babasının ölümünün üzerinden ise 12 yıl geçtiğini söyleyen Özgür, anma törenine katılanlara teşekkür etti.

Özgür, babasının hastalığı boyunca yaşadığı üzüntüleri anımsamanın kendisini yorduğunu söyleyerek, “Bu kadar güçlü ve değerli politik bir kimliğin huzursuzluk ve yalnızlık duyguları ile bize veda edişine tanıklık yapmış olmak ve ona yardım edemeyişimin çaresizliği aradan bu kadar yıl geçmiş olmasına rağmen beni hala hırpalıyor” dedi.

Babasının kendi istediği ve inandığı gibi dolu dolu yaşadığını dile getiren Özgür, tüm bölünmüşlüklerle mücadele ettiğini belirtti.

Özgür, annesinin ise kendi hayallerinden eşi ve çocukları hayallerine ulaşsın diye vazgeçtiğini söyledi.

İZCAN

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan konuşmasına, “Özgür’ün düşünceleri ve hatıraları içimizde yaşıyor” diyerek başladı.

Özgür’ün toplumun geleceği için uyarılarda bulunduğunu, en önemli uyarısının “davul bizim boynumuzda tokmak başkasının. Davul da tokmak da bizde olmalı” dediğini anımsatan İzcan, gelecek nesillere yaşanabilir bir ülke bırakmak adına bunun başarılması gerektiğini söyledi.

İzcan, Özgür’ün açtığı yolda mücadeleyi sürdürdüklerini belirterek, kardeşliği öne çıkararak ülkesine sahip çıkan Özgür’e olan sorumluluklarını yerine getirmek için çalıştıklarını ifade etti.

ERHÜRMAN

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, onlarla aynı çizgide düşünen insanlar olarak verdikleri mücadeleyi, ödemek zorunda kaldıkları bedelleri, zor dönemlerde bile umutlarını yitirmemelerini ve yoldaşlarına da umut vermelerini unutmayacaklarını kaydetti.

Ehürman, Özgür’ün sadece aynı çizgide oldukları tarafından değil, toplum tarafından sahiplenildiğini bunun da değerlerinin anlaşıldığını gösterdiğini ifade etti.

Özgür’ün düşüncelerini ve heyecanını hatırlamanın geçmişi değil geleceği hatırlama anlamı taşıdığını dile getiren Erhürman, onu hatırlayarak ve yazdıklarını okuyarak; gelecek için neler yapmak gerektiğini gözden geçirme fırsatı bulduğunu kaydetti.

TALAT

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Özker Özgür’ün topluma mal olmuş, Rum toplumunda da yankı yaratmış bir lider olduğunu söyledi.

Özker ve Zehra Özgür’ün Kıbrıs’ta barışa olan tutkularını, ona ulaşmak için duydukları umut ve arzuyu anımsadığını söyleyen Talat, “Barışa ulaşmak için her türlü meşakkate katlanmaya hazırdılar. En kötü günlerde bile barışı telaffuz etti, Bu karanlık içinde umut ışığı yakıyordu.” dedi.

Toplumun ve Kıbrıs halkının onları unutmayacağını dile getiren Talat, fikirlerinin geleceği aydınlatacağını ifade etti.

EROĞLU

Üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Özgür ile farklı siyasi partiler ve görüşlere sahip olmalarına rağmen dostluklarını koruduklarını, her zaman birbirlerini kırmamaya özen gösterdiklerini söyledi.

Eroğlu, Özgür’ün inandığı yolda mücadele ettiğini, toplumda iz bırakarak dünyadan göçtüğünü kaydetti.

ÖZGÜRGÜN

Başbakan ve UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Özgür’ün Kıbrıs Türk siyaseti içinde önemli bir figür ve devlet adamı olduğunu ifade etti.

Zehra ve Özker Özgür’ün fikirlerini inanarak savunduğunu söyleyen Özgürgün, Özker Özgür’ün Kıbrıs Türk halkına ve devletine koyduğu katkının onu sonsuza kadar gönüllerde yaşatacağını belirtti.

 

 

reklam alani
Paylaş