Rum Yönetimi, Şener Levent için AGİT ve AB’den Türkiye’ye müdahalede bulunmalarını istedi

41
reklam alani

Rum Yönetimi, Afrika gazetesi ve gazetecileri Şener Levent ve Ali Osman’a karşı Türkiye’de dava açılmasıyla ilgili olarak, AGİT ve Avrupa Birliğinden müdahalede bulunmalarını istedi.

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, yaptığı yazılı açıklamasında, Hükümetin Kuzey Kıbrıs’ta yaşanan olaylarla ve basın mensuplarının yıldırma ve sindirme ve özellikle de Afrika gazetesi ve gazetecileri Şener Levent ve Ali Osman’ın mahkemeye sevk edilmeleriyle ilgili olarak endişelendiğini belirtti.

Sözcü Prodromou, hükümetin salı günü Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatına (AGİT) başvurduğunu ve ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğünün korunmasına müdahale etmesini istediğini açıkladı.

AGİT durumu yakından izlemektedir ve yakın bir geçmişte bu konudaki düşüncelerini açıklamıştı. Şu an ise Kıbrıs Cumhuriyeti yetkilileriyle temas içinde bulunmaktadır.

Hükümet Sözcüsüne göre, aynı zamanda, tehdit altında bulunan Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı gazetecilerin aynı anda AB vatandaşı olmaları nedeniyle Avrupa Birliği örgütleri de bu yönde çaba göstermektedirler.

Sözcü, “Birlik üyesi ülke vatandaşı olmaları nedeniyle üçüncü bir ülkenin onlar üzerinde hakları olamaz. Geçmişte Şener Levent’in de başvuruda bulunduğu Avrupa Parlamentosu konuyu yakından izlemektedir” dedi.

reklam alani
Paylaş