Rum Otomobil Birliği: Bizim sorumluluğumuzda değil.

25
reklam alani

Rum Otomobil Birliği, Uluslararası Kıbrıs Rallisi’nin resmi web sayfasında yarışma esnasında izlenecek güzergah haritalarında KKTC’deki yerlerin Türk adlarıyla yer almasında kendilerinin bir sorumluluklarının olmadığını belirtti.


GÜZERGAH HARİTALARINDA KKTC’DEKİ YERLEŞİM BİRİMLERİNİN TÜRKÇE İSİMLERİYLE DE GÖRÜLMESİ “CEZA GEREKTİREN SUÇ” DİYE NİTELENDİ

 Uluslararası Kıbrıs Rallisi resmî web sayfasında yayınlanan güzergah haritalarından bazılarında KKTC’deki yerleşim birimlerinin Türkçe adları ile de yer alması, Güney Kıbrıs’ta tartışma yarattı.


Fileleftheros ve diğer gazeteler, Ekologlar Hareketi Vatandaşlar İşbirliği Başkanı Yorgos Perdikis’in konuyu 21 Haziran 2018’de şikayet konusu yaptığını ve Rum İçişleri Bakanlığı’nın da yaptığı araştırmada “ceza gerektiren suç işlendiği” saptamasında bulunduğunu yazdı; “suçu işlediği mahkemece sabit görülen özel veya tüzel kişilerin 3 yılı aşmayacak hapis veya 50 bin Euro’yu aşmayacak para cezası veya her iki cezaya birden çarptırılabileceği” bilgisini ekledi.


Habere göre Rum İçişleri Bakanlığı Genel Müdürü Kipros Kiprianu, Meclise gönderdiği 10 Eylül tarihli cevap mektubunda, Kıbrıs Rallisi resmî sayfasında bulunan bazı haritalarda KKTC’deki yerleşim birimlerinin Türkçe isimleriyle de gözükmesiyle ilgili incelemede “cezai suç” saptandığını ve konunun, cezai kovuşturma yetkisinin “Coğrafik Yer İsimleri Standardizasyon Daimi Komitesi”nin bağlı bulunduğu Rum Eğitim Bakanlığı’na havale edileceğini belirtti. 


Yorgos Perdikis konuyu, 21 Haziran’da gündeme getirmiş ve Rum Yönetimi tarafından belirlenen isimlerden farklı yer isimleri kullanılmasının hem BM kararlarının hem de Rum tarafında yürürlükte bulunan yer isimleri standardizasyonuyla ilgili yasanın “ihlali” demek olduğu anlamına geldiği şikayetinde bulunmuştu. 


Perdikis, Rum Turizm Örgütü (KOT) ve RİK tarafından yüz binlerce Euro’luk bütçe ile finanse edilen bir organizasyon söz konusu olduğuna dikkat çekerek, Rum İçişleri Bakanlığı’nı, konu hakkında bilgisi olup olmadığından ve ne yapacağını Rum Meclisine izah etmeye çağırmıştı.

Fileleftheros gazetesine göre Rum Otomobil Birliği, ralli güzergahına ilişkin haritalarda KKTC’deki yerleşim birimlerinin isimlerinin Türkçe olarak verilmesi ve Rum İçişleri Bakanlığı’nın bu kapsamda yaptığı soruşturmada “ceza gerektiren suç” saptadığına dair dün çıkan haber üzerine açıklama yaptı.

Habere göre haritalar konusunda kendilerinin herhangi bir sorumluluklarının olmadığını belirten Birlik, sorumluluğu yurt dışı bürosuna yükledi.

Birlik, rallideki özel yolların harita üzerinde belirlenmesi sorumluluğunun, Uluslararası Otomobil Federasyonu’nun (FIA) onayına tabi olan yurt dışındaki özel bir ofisin yaptığını belirtti.

reklam alani
Paylaş