Rum Kesimi’ne casusluk yapan bir kişi suç üstü yakalandı

51
reklam alani

Rumlarla iş birliği yaptığı belirlenince takibe alınan Mehmet Besimoğlu, Gazimağusa Limanı’ndaki askerler ile birliği fotoğraflarken yakalandı.

Polis, Rumlarla iş birliği yaptığını tespit ettiği Mehmet Besimoğlu’nu takip etmeye başladı. Besimoğlu’nun Rumlarla yaptığı görüşme ve buluşmalar kayda alındı. Besimoğlu, en son Gazimağusa Surlariçi’ne giderken, takip edildi.

ASKERİ BİRLİĞİN FOTOĞRAFLARINI ÇEKERKEN YAKALANDI

Canbulat Müzesi’nin surlarına çıkan Besimoğlu, bir köşeye çekilip, Gazimağusa Limanı’ndaki askeri birlik ile askerlerin dijital makineyle fotoğraflarını çekmeye başladı. Bu sırada operasyonu başlatan polis ekipleri, Besimoğlu’nu yakalayıp, gözaltına aldı. Polis merkezine götürülen Besimoğlu’nun makinesinde yapılan incelemede, askerler ile birliğin fotoğrafları bulundu.

RUM TARAFI İÇİN ÇALIŞTIĞINI İTİRAF ETTİ

Mehmet Besimoğlu, polis merkezindeki ilk ifadesinde, Gazimağusa Limanı’ndaki askerler ile birliğin fotoğraflarını, ismini söylemediği Rum’a vermek üzere çektiğini itiraf etti. Üzerinde Rum hattı bulunan Besimoğlu’nun, adı henüz öğrenilemeyen Rum ile sürekli telefonda konuştuğu da kayda alındı. ‘Casusluk’ suçlamasıyla tutuklanan Mehmet Besimoğlu’nun evinde yapılan aramada; cep telefonları, dijital fotoğraf makineleri ve dizüstü bilgisayarlar bulundu. Polis, el koyulan eşyalar üzerinden araştırma başlattı.

Mağusa’da askeri birliğin fotoğrafını çektiği sırada suçüstü yakalanan Mehmet Besimoğlu tutuklanarak dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Zanlının polis tarafından emare alınan cep telefonunda yapılan ilk incelemelerde, Rum hattı ile görüşmeleri olduğu tespit edildi, evinde yapılan aramada ise çok sayıda hatlı cep telefonları, dijital makineler ve diz üstü bilgisayara el konuldu. Zanlı Besimoğlu Güney Kıbrıs’a casusluk yapmakla suçlanıyor.

Mahkeme soruşturmanın salimen yürütülebilmesi maksadı ile zanlının 2 gün poliste tutuklu kalmasına karar verdi.

RUM BİR ŞAHSA VERMEK İÇİN ÇEKTİĞİNİ İTİRAF ETTİ

Mağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Löğmen Yücetürk mahkemede verdiği şahadette, zanlı Mehmet Besimoğlu’nun, 28 Ağustos’ta saat 11.00’de, Mağusa Surlariçi’nde Canbulat Müzesi’nin surlarına çıkıp, dijital fotoğraf makinesiyle Mağusa Limanı’nın içinde bulunan askeri birliğin fotoğraflarını çektiği esnada yakalandığını söyledi.

Zanlının tasarrufundaki dijital fotoğraf makinesinin içinde, askeri araçları ve personelin fotoğraflarını çektiğinin belirlendiğine söyleyen Yücetürk, zanlının askeri birliğin fotoğraflarını bir Rum’a vermek için çektiğini itiraf edip, gönüllü ifade verdiğini açıkladı.

Zanlının Rum hattının olduğunun belirlendiğini ve Rum şahısla yaptığı telefon görüşmelerinin belirlendiğini kaydeden, polis memuru Yücetürk, zanlının evlerinin arandığını ve birçok cep telefonu, dijital fotoğraf makineleri ve laptopun bulunarak emare alındığını belirtti.

Yücetürk, emarelerin inceleneceğini ve aranan şahıs olduğunu söyleyerek, 2 gün tutuklu kalmasını talep etti.

reklam alani
Paylaş