Rum Hükümet Sözcüsü, savaş gemileri için bizimle görüşmediler dedi

60
reklam alani

İngiltere’nin Güney Kıbrıs’taki üslerini Suriye’deki harekatlarda kullanma olasılığını değerlendiren Güney Kıbrıs hükümet sözcüsü Prodromos Prodromou, Güney Kıbrıs’ın diğer ülkelerin Suriye topraklarında planladığı olası bir harekata herhangi bir şekilde katılmaya niyetli olmadığını belirtti.

Basın mensuplarına konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Prodromou, Güney Kıbrıs’ın harekata dahil edilmediğini ve bu nedenle herhangi bir güvenlik tehdidinin söz konusu olmadığını söyledi.

‘GÜNEY KIBRIS’IN PLANLANAN YA DA PLANLANACAK OLAN HERHANGİ BİR HAREKATA KATILMADIĞI AÇIKÇA ANLAŞILMALI’

Prodromou, “Bölgemizde neler olup bittiğine dair birçok tartışma var, fakat Güney Kıbrıs’ın harekâta katılmadığı, Güney Kıbrıs’tan herhangi bir gönderim olmadığı ve elbette ki Güney Kıbrıs için herhangi tehlike olmadığı anlaşılıyor olmalı. Bu sorunları açıklığa kavuşturmalıyız, bu günlerde yapılan müzakereler sırasında, Güney Kıbrıs’ın planlanan veya planlanacak olan herhangi bir harekata katılmadığı ve Kıbrıs’ın kendisi için herhangi bir güvenlik tehdidi bulunmadığı açıkça anlaşılmalı” ifadelerini kullandı.

İngiltere’nin adadaki üslerini Suriye’ye karşı harekatlarda kullanma olasılığını değerlendiren Prodromou, Rum yönetiminin bu konuyla herhangi bir alakası olmadığını ve diğer ülkelerin planları ile ilgili herhangi bir görüşmenin olmadığını vurguladı.

Prodromou, “Güney Kıbrıs herhangi bir şekilde katılmıyor, diğer ülkelerin planlayabileceği herhangi bir harekatla ilgili herhangi bir anlaşma yapılmadı. Üsler konusu uzun süredir biliniyor” diye konuştu.

İngiltere’nin Güney Kıbrıs’ta 2 askeri üssü bulunuyor. Ancak İngiltere, Suriye’ye yönelik olası bir harekata katılmaya ve buradaki üslerini kullanmaya karar verirse bunun için Güney Kıbrıslı yetkililerden izin almasına gerek yok. İngiltere bu konuda sadece Kıbrıslı Rum yetkilileri bilgilendirmekle yükümlü bulunuyor.

reklam alani
Paylaş