RES-BİR: “Turizme verilecek desteklerin tüm paydaşlara yapılması gerekir”

7
RES-BİR
reklam alani

RES-BİR, turizme yapılacak desteklerin tüm paydaşlara yapılması ve Turizm Bakanlığı çatısı altında hazırlanması gerektiğini bildirdi.

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Başkanı Dimağ Çağıner’in, Ankara’da KKTC kongre turizmi için 50 milyon TL teşvik talep etmesinin ardından Restorancılar Birliği’nden, “Bir destek alınacaksa, hele de turizm ile ilgiliyse bu destek, Turizm Bakanlığı özelinde olmalı” açıklaması geldi.

Restorancılar Birliği (RES-BİR), turizme yapılacak desteklerin tüm paydaşlara yapılması ve Turizm Bakanlığı çatısı altında hazırlanması gerektiğini ifade etti.

RES-BİR’den yapılan açıklamada, “Siz sadece kendi otellerinizi, büyük otelleri, casionolu otelleri savunursanız, gelecek olan turistin, otelden dışarı adım atmasını gerektirmeyecek turizm şekillerine yönelinirseniz. Toplumun size sahip çıkmasını, desteklemesini de bekleyemezsiniz” denildi.

Turizm Teşvik yasasının derhal gözden geçirilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, “Aksi bu şekilde boş ve desteksiz hareketler ortaya çıkarır. Aksi toplumu böler, kutuplaştırır. Aksi toplumu turizmden daha da soğutur” ifadeleri yer aldı.

RES-BİR açıklaması şöyle:

“HEP BANA, EN ÇOK BANA DİYE DİYE…”

“‘Hep bana, en çok bana’ diye diye. Hep kendini düşünen birlikler, platformlar sayesinde bu günlere geldik. Turizmin hiçbir paydaşını kaale almadan yapılan hareketler.

Sonra da ‘toplum neden turizmi desteklemez?’ diye serzenişte bulunmalar. Nasıl ve neden toplum turizmi ve turizimciyi savunsun, sahip çıksın ki?

“TOPLUMUN SİZE SAHİP ÇIKMASINI BU ŞEKİLDE BEKLEYEMEZSİNİZ”

Siz sadece kendi otellerinizi, büyük otelleri, casionolu otelleri savunursanız, gelecek olan turistin, otelden dışarı adım atmasını gerektirmeyecek turizm şekillerine yönelinirseniz. Toplumun size sahip çıkmasını, desteklemesini de bekleyemezsiniz.

Bizim bu ülkede bir Turizm Bakanlığımız varsa, bu konuya el atamlı ve Türkiye Cumhuriyet ile sağlıksız bir ilişkinin nasıl ortaya çıktığına çok güzel bir örnek olan bu duruma el atmalıdır.

“DESTEK ALINACAKSA TURZİM BAKANLIĞI ÖZELİNDE OLMALI”

Bir destek alınacaksa, hele de turizm ile ilgiliyse bu destek, Turizm Bakanlığı özelinde olmalı ve turizmi ilgilendiren tüm paydaşların birlikte hazırlayacağı bir paket üzerinde oluşmalıdır.

Bu noktada da, Turizm Teşvik yasası derhal gözden geçirilmeli. Aksi bu şekilde boş ve desteksiz hareketler ortaya çıkarır. Aksi toplumu böler, kutuplaştırır. Aksi toplumu turizmden daha da soğutur.”

reklam alani
Paylaş