Prof. Dr. Ünyayar: “Covid-19’a hafif öksürük olan ve hasta hissetmeyen bir kişiden yakalanma olasılığı vardır”

58
reklam alani

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ünyayar, Covid-19 Virüsü ile ilgili merak edilen bazı soruları cevaplandırdı.

Covid-19 hiçbir semptomu olmayan bir kişiden yakalanabileceğini ifade eden Prof. Dr. Ünyarar şunları söyledi;

“Esas olarak öksüren enfekte olmuş bir kişinin enfekte olmuş solunum damlacıkları ile yayılır. Bununla birlikte, asemptomatik bir kişiden hastalığa yakalanma riski çok düşüktür ve COVID-19 olan kişiler hafif semptomlar yaşadığından, COVID-19’a hafif öksürük olan ve hasta hissetmeyen bir kişiden yakalama olasılığı vardır” dedi.

Virüs yüzeylerde ne kadar hayatta kalır?

“WHO’ya göre, COVID-19’a neden olan virüsün yüzeyde ne kadar sürdüğü kesin değildir, ancak diğer koronavirüslere benzer eğilimlere sahiptir, yani araştırma, COVID-19’a neden olan virüsün birkaç saat hayatta kalabileceğini göstermiştir. Ortamın türüne, sıcaklığına veya nemine bağlı olarak birkaç güne (3 gün) kadar. Virüsü öldürdüğünden şüphelenilen yüzeylerin, virüsü öldürmesi ve bireylere koruma sağlaması için dezenfekte edilmesi tavsiye edilir. Virüsten korunmak için mutlaka ellerin alkol bazlı el yıkama ile temizlenmesi veya su ve sabunla yıkanmalıdır. Gözlere, ağıza ve buruna dokunmaktan mutlaka kaçının” ifadelerini kullandı.

Evcil hayvanlar ve COVID-19 ilişkisi nedir?

“Şimdiye kadar sadece Hong Kong’da hastalığa pozitif test eden sahibinden COVID-19 ile enfekte olmuş tek bir köpek vakası vardı. Bu ilk olarak Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) tarafından bildirilmiş ve yayınlanmıştır. Bunun yanında, bir köpek, kedi veya herhangi bir evcil hayvanın COVID-19’u iletebileceğine dair bir kanıt yoktur. DSÖ, bu konuda en son araştırmaları ve COVID-19 araştırmalarından çıkan konuları sürekli olarak izlemektedir” dedi.

COVID-19 Tanısı, Tedavisi ve Önlenmesi

HOCA; “Diğer laboratuvarlar arasındaki FDA, COVID-19 için standart hızlı testler üretmek üzere koordinasyon halindedir. Şu anda, COVID-19 tanısının:

Panther Fusion® SARS-CoV-2 Testi gerçek zamanlı bir RT-PCR’dir – Nazofaringeal (NP) ve orofaringeal (OP) izole edilmiş SARS-CoV-2’den RNA’nın kalitatif olarak saptanması için in vitro bir tanı testidir. COVID-19 klinik ve / veya epidemiyolojik kriterlerini karşılayan bireylerden alınan sürüntü örnekleri. Belirli bir virüse, SARS-CoV-2’ye, örneğin sitokin tanımlama, ölçüm ve miktar tayinine karşı immünolojik yanıtları doğrulamak için serolojik testler. Vero hücre dizilerinde virüsün in vitro izolasyonu ve yetiştirilmesi.”

reklam alani
Paylaş