Prof. Dr. Nedime Serakıncı: “Sinovac aşısına ‘Çin malı’ diye yaklaşmak doğru değildir”

4
Prof. Dr. Nedime Serakıncı
reklam alani

Prof. Dr. Nedime Serakıncı, Çin ilaç şirketi Sinovac’ın ürettiği koronavirüs aşısına ‘Çin malı’ diye yaklaşmanın doğru olmadığını belirterek, “Aşıyla ilgili henüz AB kararını vermedi. Aşı en fazla tutmaz. Sıram geldiğinde ben de aşı olacağım. Aşıdan korkmamak gerek” dedi.

Tıbbi Biyoloji ve Genetik Uzmanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı, Çin aşısına yönelik dedikoduları doğru bulmadığını belirterek, “Çin malı diye yaklaşmak yanlıştır. Aşıdan korkmamak gerek” dedi.

“ÇİN AŞISI OLURUM”

Sırası geldiğinde Çin aşısı olacağını söyleyen Serakıncı, “Birinci derece hastalarla temasta olan bir kişi değilim. Hastane içinde değilim. O yüzden başvuru yapmadım. Ancak sıram geldiğinde Çin aşısı olacağım” diye konuştu.

Prof. Dr. Nedime Serakıncı, TV2020’de Reşat Akar’ın sunduğu programa katılarak, Çin aşısı etkinliğine yönelik dedikoduların yanlış olduğunu belirterek, “Çin aşıs yapmanın en büyük riski ne olabilir ki? En fazla bu aşı tutmaz, çalışmaz” dedi.

“ÇİN MALI YAKLAŞIMI DOĞRU DEĞİL”

Aşıya “Çin malı” diye yaklaşmanın doğru olmadığını ifade eden Serakıncı, Çin aşısına yönelij spekülasyon nedenlerini şöyle aktardı:

“Çin aşısı şu anda AB tarafından henüz onay almadı. Onay almama sebebi ise aşının kaç kişi üzerinde denendiğine ilişkin rakamın açıklanmamasıdır. Pfizer ve Moderna aşısının kaç kişi üzerinde denendiğine dair rakamları açıklandı, bilim dergisinde güvenirliliğine dair yayın da çıktı. Ama Pzifer/Moderna aşısı da acil kullanım aşılarıdır.”

Çin aşısının verilerinin paylaşılmaması nedeniyle şüpheyle yaklaşıldığını kaydeden Serakıncı, “ küçükken olduğumuz kızamık, suçiçeği gibi aşılara benzer. Görebileceğimiz en büyük risk tutmama riksidir. Hali hazırda AB tarafından onaylanan aşılar için de geçerlidir. AB, Çin aşısı için henüz kararını vermedi” dedi.

reklam alani
Paylaş