Pompeo’ya müthiş soru: Suudi Arabistan’ın İran’dan farkı ne

20
reklam alani

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo İran’a uygulanacak petrol yaptırımlarından Türkiye, Çin, Hindistan, Güney Kore, İtalya, Yunanistan, Japonya ve Tayvan’ın geçici olarak muaf olacağını açıkladı.

Pompeo İran’ın bugün bölgeyi istikrarsızlaştıran bir güç haline geldiğini ifade ederek yaptırımların İran’ın uluslararası ekomomik aktivitelerini hızla azaltacağını belirtti ve hali hazırda 20 ülkenin İran’dan petrol almayı kestiğini kaydetti. Bu durumun İran’ın petrol ihracatını ortalama 1 milyar varil azalttığını söyleyen Pompeo, “gelecekte İran ile yeni bir anlaşma yapmanın mümkün olduğunu umuyoruz” dedi.

YAPTIRIMLAR YENİDEN YÜRÜYLÜĞE GİRDİ

ABD, İran’a karşı olan yaptırımların tümünü tekrar yürürlüğe koydu. İran Gemicilik ve Enerji sektöründeki 200’den fazla kişi ve geminin yaptırım listesinde olduğu açıklandı. 50 İran bankası ile 700’den fazla İranlı yaptırım listesine alındı.

AVRUPA’DA YAPTIRIMA DAHİL OLACAK

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yaptırımların İran’ın uluslararası ekonomik faaliyetlerini hızla azaltacağını söyledi. Pompeo ayrıca halihazırda 20’den fazla ülkenin İran’la petrolticaretini kestiğini ya da azalttığını, İran’ın bölgede istikrarsızlaştırıcı bir güç olduğunu ve tarihin en kapsamlı yaptırımları olduğunu belirtti.

AB konusunda da açıklama yapan İran’ın, yaptırımlar konusunun AB’yi de kapsadığı belirtilirken, yasağa uyumaması durumunda karşılık verileceği belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin, İran’a yönelik yaptırım kararlarını açıkladı. Ardından da soruları yanıtladı.

AL JAZEERA MUHABİRİNDEN ŞOK SORU

Soru-cevap kısmında Al Jazeera muhabiri “İran’ın istikrarsız ve bölgede kaos yaratan tutumundan bahsediyorsunuz. Bu Suudi Arabistan’dan ne kadar farklı? Onlar da aynısı yapmıyor mu?” sorusunu yöneltti.

“S.ARABİSTAN TERÖRLE MÜCADELEMİZE EN BÜYÜK DESTEKÇİ”

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise: “İran, ABD’ye direkt bir tehdit. Aynı zamanda Yemen’de Husileri destekliyor. Irak’ta Şii militanları destekliyor. Dolayısıyla Irak’ta sivillerin ölümüne neden oluyor. Suriye’de zaten yaptıklarını biliyorsunuz. Bu liste uzar gider. İki ülke karşılaştırılamaz bile. Suudi Arabistan bizim terörle mücadelemize en büyük destek veren ülkelerden biri oldu. İran İslam Cumhuriyeti Orta Doğu’da problem yaratan bir devlettir.” yanıtını verdi.

reklam alani
Paylaş