Polis: Eşinin değil, arkadaşının getirdiği şortun ipiyle intihar etti.

32
reklam alani

Polis Genel Müdürlüğü, Ahmet S.’nin polis karakolunda intiharının ardından ortaya atılan iddialarla ilgili açıklama yaptı. Soruşturmanın sürdüğünün belirtildiği açıklamada, Ahmet S.’nin, eşinin getirdiği değil, arkadaşı Ömer K.’nin getirdiği şortun ipiyle intihar ettiği belirtildi.

Ahmet S’nin hücreye götürülmeden doktor kontrolünden geçirildiğine işaret edilen açıklamada,

“Ahmet S., aynı gün saat 13: 40 sıralarında, Boğaz Polis Karakolunda avukatı ve ailesi ile görüştürülmesi sağlanmış ve tekrardan hücreye yerleştirilmiştir. Boğaz Polis Karakolu’nda, Ahmet S. yerleştirildiği hücrenin karşısında bulunan hücrede hırsızlık suçundan tutuklu A.T. tarafından aynı gün avukatı ile görüşmesinin ardından saat 18.00 sıralarında hücresine geri yerleştirildiği sırada oturur vaziyette görülmüştür. Yaklaşık 15 dakika sonra ise, A.T. isimli diğer tutuklu, Ahmet S.’yi hücresinde asılı bir vaziyette görmesinin ardından görevli polislere haber vermiştir” denildi.

Ahmet S.’nin giydiği şortun ipiyle kendisini hücre penceresine astığı belirtilen açıklamaya şöyle denildi:

“Olay yeri, Girne Bölge Savcısı, İlçe Polis Müdürü ve Adli Tıp Uzmanı tarafından ziyaret edilerek gerekli incelemeler yerinde yapılmış, zanlı avukatı ise olaydan haberdar edilerek olay yerine davet edilmiş ancak olay yerine gelmemiştir. Adli Tıp Uzmanı tarafından, müteveffanın cesedi üzerinde olay yerinde yaptığı ilk muayenesinde ve otopsi neticesinde; vücudunda herhangi bir darp ve cebir izi, elle ve bağla boğma izi, kesici delici alet yarası, ateşli silah yarası bulunmadığı tespit edilmiştir.”

Sarıkılıç’ın eşi Emine Sarıkılıç, eşinin hücrede öldürüldüğünü savunarak,” Eşim, mahkeme sonrası çekilen fotoğraflarında gülümserken objektiflere poz vermişti. Eşimin benim götürdüğüm şortun ipiyle kendini astığı iddiası doğru değil. Birincisi ben ve babası eşime hiç elbise götürmedik. Götürmüşsek bunun bir tutanak altına alınmış olması gerekirdi. O tutanağın bir örneği de bizde olurdu. Ancak yok. İkincisi eşim 1.88 boyunda ve 120 kiloda olan biriydi. İddia edildiği gibi şort ipiyle böyle bir cüssede kişinin kendini asması hayatın olağan akışına aykırı bir durum. Biz sorgu sırasında, paranın yerini işkence yaparak öğrenmek isteyen polislerin eşimi havasız bırakmak suretiyle öldürdüğünü düşünüyoruz. Olayın peşini bırakmayacağız” dedi.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Girne Boğaz Polis Karakolu’nda Ahmet S.’nin ihtihar olayı ile ilgili olarak özel bir soruşturmanın yapılabileceğini açıkladı. Baybars, bu yöndeki önerisini Bakanlar Kurulu’nun gündemine getireceğini ifade etti.

Poliste kamera sisteminin olmadığına işaret eden Baybars, bunun bir eksiklik olduğunu belirtti. Baybars, “Soruşturma devam ediyor. Bizler hükümet olarak bu şekilde şüpheli konuşmalara, şaibeli açıklamalara yer vermemek maksadıyla çok daha insan haklarına duyarlı bir sistem oluşturmanın gerektiğinin farkındayız” dedi.

 

Olayla ilgili bir soruşturmanın olduğuna dikkat çeken  Baybars, “Önümüzdeki günlerde soruşturmanın selameti açısından gerekirse özel bir soruşturmacının atanması gündeme gelebilir. Bunu Bakanlar Kurulu’na önereceğim. Böylece kimseyi zan altında bırakmadan daha adil bir soruşturma yapılabilir. Gelen bilgilerde daha sonra kamuoyu ile paylaşılır” dedi.

Polis Genel Müdürlüğü’nün açıklaması

“28 Eylül 2018 tarihinde, tutuklu bulunduğu Boğaz Polis Karakolu hücresinde asılmak suretiyle yaşamını sonlandıran Ahmet Sarıkılıç’ın ölümü ile ilgili soruşturma Başsavcılık nezdinde yürütülmektedir.

İntihar olayı ile ilgili ilk tespitlere göre elde edilen bulguların kamuoyu ile paylaşılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

24 Eylül 2018 tarihinde Girne’de meydana gelen “soygun” meselesi ile ilgili olarak Ahmet Sarıkılıç ve Serkan Bilir aynı gün ikametgâhlarında tespit edilerek mahkeme emri gereği tutuklanmışlardır. 28 Eylül 2018 tarihinde, Boğaz Polis Karakolunda tutuklu olarak bulunan Ahmet Sarıkılıç’ın tutukluluk süresinin dolması nedeniyle aynı gün Girne Kaza Mahkemesi huzuruna çıkarılarak aleyhinde 7 gün daha tutukluluk emri temin edilmiş ve akabinde de Girne Dr. Akçiçek Hastanesinde doktor kontrolünden geçirildikten sonra tekrar Boğaz Polis Karakoluna götürülerek hücreye yerleştirilmiştir.

Ahmet Sarıkılıç, aynı gün saat 13:40 sıralarında, Boğaz Polis Karakolunda avukatı ve ailesi ile görüştürülmesi sağlanmış ve tekrardan hücreye yerleştirilmiştir. Boğaz Polis Karakolunda, Ahmet Sarıkılıç’ın yerleştirildiği hücrenin karşısında bulunan hücrede, hırsızlık suçundan tutuklu zanlı A.T. de aynı gün avukatı ile görüşmesinin ardından saat 18:00 sıralarında hücresine geri yerleştirildiği sırada Ahmet Sarıkılıç’ı oturur vaziyette görülmüştür. Yaklaşık 15 dakika sonra ise, A.T. isimli diğer tutuklu, Ahmet Sarıkılıç’ı hücresinde asılı bir vaziyette görmesinin ardından görevli polislere haber vermiş ve Ahmet Sarıkılıç ‘ın giymekte olduğu şortun ipi ile kendisini hücre penceresine astığı görülmüştür. Olay yeri, Girne Bölge Savcısı, İlçe Polis Müdürü ve Adli Tıp Uzmanı tarafından ziyaret edilerek gerekli incelemeler yerinde yapılmış, zanlı avukatı ise olaydan haberdar edilerek olay yerine davet edilmiş ancak olay yerine gelmemiştir.

Adli Tıp Uzmanı tarafından, müteveffanın cesedi üzerinde olay yerinde yaptığı ilk muayenesinde ve otopsi neticesinde; vücudunda herhangi bir darp ve cebir izi, elle ve bağla boğma izi, kesici delici alet yarası, ateşli silah yarası bulunmadığı, kesin ölüm sebebinin “canlı ası eylemi sonucu solunum yollarının kapanması ve gelişen asfiksi (havasızlık)” neticesinde meydana geldiği tespit edilmiştir. Zanlıya eşi tarafından giymesi için getirildiği iddia edilen şort ise eşi tarafından değil arkadaşı Ömer Kaya tarafından karakola getirilmiştir. İntihar olayı ile ilgili soruşturma titizlikle devam etmekte olup, kamuoyuna saygı ile duyurulur”.

reklam alani
Paylaş