Polis baskın yaptı, işyerinde 2 bin 850 litre kaçak mazot yakaladı

36
reklam alani

Gazimağusa polisi, sanayi bölgesindeki bir işyerinde, gümrüğü ödenmemiş 2 bin 850 litre mazot türü akaryakıt tespit etti.

Polis, meseleye bağlantısı olduğuna inandığı, şirketin sorumlusu Mehmet Halis İkin’i tutuklayıp, mahkemeden aleyhine tahkikat amaçlı 2 günlük tutukluluk emri aldı.

Tutukluluk süresince, ciddi suçla ilgili derin araştırma yapacağını ifade eden polis, gümrüğü ödenmeyen akaryakıt miktarını ve gümrük bedelini tespit edeceklerini anlattı.

 

Polis Mehmet Emin Doğan mahkemede, 30 Ekim 2018’de 13.50-14.30 saatleri arasında, zanlının işletme müdürlüğünü yaptığı Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir iş yerinde, CÖŞ ekibi tarafından mahkeme emriyle arama yapıldığını anlattı.

Mehmet Emin Doğan, işyerinde yapılan aramada,  1’er tondan 3 adet su deposu içerisinde 2 bin 850 litre mazot tespit ettiğini belirterek, bu yakıta bağlı bir adet hortum, pompa ve sayacın bulunduğunu da ifade etti.

Tespit edilenleri emare zapt ettiğini kaydeden tanık polis, aynı gün Gazimağusa Kaymakamlığı’ndan soruşturma yapıp, konu işyerinin herhangi bir akaryakıt depolama izninin bulunmadığını öğrendiğini anlattı ve kaymakamlığın bu yönde şikayetçi olduğunu aktardı.

Tespitleri ve polise yapılan şikayet doğrultusunda, zanlıyı tutukladığını anlatan tanık polis, zanlının gönüllü ifade vererek bazı iddia ve beyanlarda bulunduğundan söz etti.

 

“Mazot, Türkiye’den gelen TIR’lardan aktarılıyor”

Konu işyerine ait, Türkiye’den mal getiren 9 TIR’ın plakasını tespit ettiğini kaydeden tanık polis, depoda çalışan 3 kişiden ifade temin ettiğini belirterek, meseleyle ilgili birçok detay verdi.

Tanık polis, aldığı ifadelere göre, depodaki mazotun Türkiye’den gelen TIR’lardan depoya, depodan da konu işyerine ait araçlara pompa aracılığıyla aktarıldığını anlattı ve bu aktarımı gösteren ve içerisinde imzaların bulunduğu ajandayı emare zapt ettiğini anlattı.

Gümrük Dairesi’yle görüşüldüğünü de belirten tanık polis, ilk tespitlerine göre konu depodan 3 yıldır tahliye yapıldığını kısaca deponun adeta küçük bir benzin istasyonunu andırdığına vurgu yaptı ve sanayi bölgesindeki diğer işyerlerine akaryakıt verilip verilmediği hususunda araştırma yapması gerektiği üzerinde durdu.

Konu depodan 3 yıl veya daha fazla süredir tahliye yapıldığını tespit edilmesi üzerine Gümrük Dairesi yetkililerinin sözlü beyanında, ülkeye giren akaryakıtın litre fiyatının belirlenip ceza kesileceğini ve bu miktarın ciddi miktarlar olabileceği üzerinde duran tanık polis, inceleme sonrası yüklü miktarda ceza kesilebileceği olgusunu mahkemeye aktardı.

Meselenin tahkikatına henüz yeni başladığını kaydeden tanık polis, 3 şirket direktörünün yurt dışında olduğunu belirttikten sonra, şirketin sorumlusu olan zanlı aleyhine başlattığı tahkikatını salimen yürütebilmek ve yapacaklarını yapabilmek için mahkemeden zanlı aleyhine süre talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Umut İnan, suçla bağlantısı olan zanlının 2 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

Kıbrıs Postası – Kıbrıs Gazetesi

reklam alani
Paylaş