Parkinson hastalarının ilacı 6 ay önce bitti, yenisi gelmedi.

381
reklam alani

Parkinson hastalarının ülkemizde sadece devlet hastanesinin eczanesinden reçeteyle alabildiği 125 mg’lık Madopar isimli ilaç 6 ay önce bitti.

Parkinson hastalığı tedavisinde ve belirtilerinin iyileştirilmesinde kullanılan ve ülkemizde sadece devlet hastanesi eczanelerinden reçeteyle alınan 125 mg’lık Madopar isimli ilacın 6 ay önce tükendiği ve henüz yenilerinin de gelmediği öğrenildi.

Kıbrıs Gazetesi’nden Mustafa ÖZYAĞCI’nın haberi:

Parkinson hastalarının yakınları, aylardır bu ilacı alabilmek için Güney Kıbrıs veya Türkiye’ye gitmek ya da oralardan getirtmek zorunda kaldıklarını belirterek, hem ilacını zamanında alamayan hastalarının hem de kendilerinin perişan olduklarını belirtti.

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, söz konusu ilacın bittiğine dair bilgisi olmadığını, bunu en iyi bilenin İlaç ve Eczacılık Dairesi olduğunu belirtirken, İlaç ve Eczacılık Dairesi yetkilileri ilacın aylar önce bittiğini doğruladı. 125 gr’lık Madopar’ın alınması için yıl ortasında ihaleye çıkılarak sonuçlandığını ve şimdi ilacın gelmesinin beklendiğini açıklayan daire yetkilileri, buna karşın devlet hastanesi eczanelerinde 62,5 gramlık Madopar ilacın bulunduğunu ve doktorlarına danışarak hastaların bu ilaçları alabileceğini söyledi.

“Hastamız da biz de zor durumdayız”

Hasta yakınları, ilacın 6 ay gibi uzun bir süredir hastanenin eczanesinde bulunmaması nedeniyle hem hastalarının hem de kendilerinin zor durumda kaldığından şikayet etti.

Hasta yakınları, aylardır ilacı almak için hastanenin eczane bölümüne gittiklerini ancak orada çalışanların ‘ilaç yok’ diyerek, kendilerini eli boş geri gönderdiklerini savundu.

Hasta yakınları, hastaneden ilacı bulamadıkları için ya yurt dışından ya da Rum tarafına geçerek tedarik ettiklerini söyledi.

Bu ilacın Parkinson hastaları için hayati önem taşıdığını anlatan hasta yakınları, bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın duruma el atmasını istedi.

“İlaç ihale çıkıldı ve sonuçlandı”

İlaç ve Eczacılık Dairesi yetkilileri, ilaç için yıl ortasında ihaleye çıkıldığını, ihalenin sonuçladığını ve ilaçların gelmesini beklediklerini belirterek, şu an Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi eczane bölümünde bu ilacın 62,5 mg’lık tabletinin mevcut olduğunu ve hastaların doktorlarına danışarak ilacı kullanabileceklerini söyledi.

Yetkililer, “Devlet hastanesinde şu an 62,5 mg’lık ilaç bulunuyor. Hastalar doktorlarına danışarak bu ilaçtan iki tane alabilirler. Hastane eczanesindekiler, hasta yakınları 125 mg’lik olanını istediğinden yok demiştir. Yoksa ilaç hastanenin eczanesinde mevcut” dedi.

Sucuoğlu: Bir bilgim yok

Parkinson hastalığıyla ilgili ilacın kalmadığı hakkında bilgisinin bulunmadığını belirten Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu ise, “bu ilacın bizim mükellefiyetimizde olup olmadığına bakmam lazım. Şu an 700-800 civarında ilaç var, ilaçların tek tek isimlerini bilmek mümkün değil. Bu konuda Eczacılık Dairesi’ne sormaktan fayda var” dedi.

reklam alani
Paylaş