Osmanlı Kütüphanesi bünyesinde Kıbrıs Kitaplığı açılıyor.

84
reklam alani

: Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) Rektörlüğü, Lefkoşa’da tarihi Kamil Paşa Konağı’nda yer alan KAÜ Osmanlı Kütüphanesi bünyesinde “Kıbrıs Kitaplığı”nın yakında hizmete açılacağını duyurdu.

KAÜ Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada, “Kıbrıs Kitaplığı” açılması yönünde çalışmalar başlatıldığı kaydedildi.

Halen Lefkoşa Surlariçi Arabahmet Mahallesi’nde faaliyet gösteren KAÜ’nün sosyal sorumluluk projeleri bağlamında farkındalık yaratmak ve bilime katkıda bulunmak amacıyla tesis ettiği KAÜ Osmanlı Kütüphanesi’nin ardından konuyla ilgili uzmanlar, akademisyenler ve Kıbrıs hakkında çalışmak, akademik faaliyetlerde bulunmak ya da Kıbrıs’ın dününü öğrenmek isteyen herkese hizmet edecek şekilde bir Kıbrıs Kitaplığı oluşturmak üzere yurtiçi ve yurtdışı faaliyetlerine ve görüşmelerine devam edildiği belirtildi.

KAÜ Rektörü Prof. Dr. Uğur Özgöker, üniversitenin Kıbrıs tarihine çok önem verdiğini, bir şehir üniversitesi olarak en önemli misyonunun içinde bulunduğu coğrafyada kültürel, sosyal ve tarihi değerlere sahip çıkmak olduğunu, bu amaçla KAÜ Kıbrıs Tarihi ve Edebiyat Araştırmaları Merkezi (KAÜ-TAREM)  çatısı altında Kıbrıs Tarihi konusunda bilimsel araştırmalar yapmaya başladıklarını belirtti.

Özgöker, Kıbrıs Kitaplığı projelerinin uzun vadede Kıbrıs Araştırmaları Merkezi olarak çok daha kapsamlı bir şekilde konuya ilgi duyan herkesin hizmetinde olacağını da bildirdi.

Söz konusu merkez dâhilinde yurtiçi ve yurtdışından temin edilen her türlü arşiv belgesi, doküman, basılı kaynaklar, süreli yayınlar ve görsel arşiv malzemeleri bulunacağını kaydeden Prof. Dr. Uğur Özgöker, kitaplığın bir ilk olacağını kaydetti.

Açıklamada, Kıbrıs Kitaplığı için bağış kampanyası başlatıldığı da bildirildi ve kitap bağışı yapmak isteyenlerin ise KAÜ Rektörlüğü ile temas kurmaları istendi.

 

reklam alani
Paylaş