Oğuzhan Hasipoğlu: “Rumların federasyon oyununa ‘dur’ diyeceğiz”

4
Oğuzhan Hasipoğlu
reklam alani

UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, masaya federasyon dışındaki alternatiflerin gelmesi gerektiğinin altını çizdi; “Kıbrıslı Rumlar federasyon oyununu devam ettirme düşüncesindeyse ‘dur’ diyeceğiz” diye konuştu.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, BRT’de Baykan Gürses’in sunduğu 45+ programında, Kıbrıs Rum tarafının, federasyon oyununu yıllarca sürdürdüğünü belirterek, “Erişimi zor bir model olduğunu bildikleri için bu oyunu oynadılar” dedi.

Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler ışığında alternatif çözüm modellerinin Rumların da işine gelebileceğini söyleyen Hasipoğlu, Kıbrıs Rum tarafının oyun oynamaya devam etmek istemesi halinde ‘dur’ diyeceklerini dile getirdi.

BM’den federasyon görüşmeleri için bir nokta koymasını talep etmek gerektiğini söyleyen Hasipoğlu, Kosova modelini örnek vererek, BM’den federal çözüm olmayacağına ilişkin 2 yıl süren Sırbistan-Kosava modeli görüşmelerini talep etmesi gerektiğini belirtti.

Hasipoğlu, BM gözetiminde devam eden müzakerelerde Kosova için federal çözümün olamayacağının tespit edilmesi üzerine Kosova modelinin kurulduğunu ve bugün Kosova’nın 100’den fazla ülke tarafından tanındığını ifade etti.

Hasipoğlu, Rum Lider Anastasiadis’in de zaman zaman çeşitli platformlarda iki devletlilikten bahsettiğini anımsattı.

Gündemde yerini koruyan Maraş konusuna ilişkin ise Hasipoğlu, eğer ileride bir ortaklık olursa zaten Maraş’a yatırım yapıldığını, zarar verilmediğini söyledi; “Mülkiyet haklarına saygı gösteriyoruz” diyerek, uluslararası hukuka uygun adımlar atıldığını kaydetti.

reklam alani
Paylaş