Oğuzhan Hasipoğlu: “Kıbrıs meselesi yeni bir boyut kazanmanın arifesinde”

4
Oğuzhan Hasipoğlu
reklam alani

UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Kıbrıs meselesinin yeni bir boyut kazanmanın arifesinde olduğunu belirterek, “BM de artık bu sorundan çıkış yolu arıyor. Bu çıkış da bizim egemen eşitlik temelindeki çözüm önerimizle mümkün olacaktır” dedi.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, KTV’de Erçin Şahmaran’ın sorularını yanıtladı.

“HAZIRLIKLAR DİNAMİK ŞEKİLDE SÜRÜYOR”

Yaklaşan Cenevre’de gerçekleşecek olan gayri resmi toplantı öncesi hazırlıkların dinamik bir şekilde sürdüğünü kaydeden Hasipoğlu, Kıbrıs meselesinin yeni bir boyut kazanma arifesinde olduğunu vurguladı.

Yıllardır iki bölgeli, iki toplumlu federasyon görüşüldüğünü ancak sonuca varılmadığını belirten Hasipoğlu, federasyona ilişkin sürecin tüketildiğini savunarak, “Federasyona yeteri kadar tolerans tanıdık” dedi.

“RUM TARAFI BİZİ FEDERASYONLA OYALAMAK İSTİYOR”

Rum tarafının samimiyetinde sıkıntı olduğunu dile getiren Hasipoğlu, “Rum tarafı bizi masada federasyonla, siyasal eşitlikle oyalamak istiyor” diye konuştu.

Rum tarafının gücü ve yönetimi paylaşma noktasında olmadığını söyleyen Hasipoğlu, Kıbrıs Türk tarafının ortaya koyduğu egemen eşitlik temelindeki iki devletli çözümüm aslında Rum tarafının da kafasında olan ancak bir türlü masaya getiremediği bir yöntem olduğunu kaydetti.

“HERKES CENEVRE’DE ETEĞİNDEKİ TAŞLARI DÖKECEK”

Cenevre’deki görüşmenin öneminin her iki tarafın da istediği yönetim modelini masaya getirecek olması olduğunu söyleyen Hasipoğlu, “Herkes eteğindeki taşları dökecek” ifadelerini kullandı.

BM Genel Sekreteri Guterres’in taraflardan yaratıcılık, esneklik ve farklılık beklediğini söylediğini anımsatan Hasipoğlu, “BM de bir sonuca ulaşmamaktan usandı. Bir çıkış yolu arıyor. Bu çıkış yolu da bizim yeni önerilerimizle olacaktır. Artık dünyanın artık gerçeklerini görmesini istiyoruz. Sıkıntının Rum tarafında olduğunun anlaşılmasını istiyoruz” dedi.

reklam alani
Paylaş