Öğrencilere imzasız diploma verildi.

138
Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit, İlahiyat Koleji’nde yaşanan diploma kriziyle ilgili, “Öğrencilerin tümü diplomalarını almıştır, ancak, geçtiğimiz iki sene de yayınlanan genelgede yer aldığı gibi diplomadaki fotoğrafın açık olması gerektiği belirtilmektedir. Bu yönde de Başsavcılık’tan görüş istenmiştir” dedi.

Öğrenciler Eğitim Bakanlığı önünde eylem yaptı

reklam alani

Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde, üzerinde “başörtülü fotoğraflarının bulunması” ve bunun mevzuata aykırı olması gerekçesiyle bazı öğrencilerin diplomalarını alamaması sonrası, veliler bu sabah saatlerinde Milli Eğitim Bakanlığı önünde toplandı.

Eyleme, MDP Genel Başkanı Buray Büsküvütçü ve parti yöneticileri , YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı destek verdi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit BRT’de yayınlanan Sabah Haber’e telefon ile bağlanarak İlahiyat Koleji ile ilgili yapılan değerlendirmelere yanıt verdi.

Bakan Özyiğit, birilerinin olmayan birşeyden kriz yaratmaya çalıştığını söyledi.

Göreve gelmesinin ardından okulu ziyaret ettiğini kaydeden Özyiğit, “ısrarla birileri ne zaman kapatacaksınız diye çığırtkanlıkta bulunmasına rağmen biz böyle bir tasarrufta bulunmayacağımızı, tam tersi denetleyeceğimizi, demokratik, laik ilkeler doğrultusunda gerekli yönlendirmeleri yapacağımızı söyledik” dedi.
Kimsenin başka arayışlara girmemesi gerektiğini, bunun doğru bir yaklaşım olmadığnı belirten Bakan Özyiğit, katı kurallarla değil, bilimsel laik demokratik bir şekilde, hoşgörü ve uzlaşı kültürü ile konuya yaklaştıklarını söyledi.

Fotoğrafları başörtülü olan öğrencilere diploma verilmeyeceği yönündeki iddiaları reddeden Özyiğit, Bakanlığın diplomalarda dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda geçtiğimiz yıllarda da okula gönderilen genelgenin aynısını bu yıl da gönderdiğini anlattı.
Geçmiş yıllarda Başsavcılıktan konu ile ilgili iki farklı görüş belirtildiğini; birinde asla böyle birşey kabul edilemez denirken diğer bir görüşte ise kararın Eğitim Bakanlığına bırakıldığını kaydeden Özyiğit şöyle konuştu;

“Böyle birşey olamaz. Artık bu konuda hukuk bir tutum belirlemeli. Bunu tartışmamız ve bir yasal düzenleme yapmamız lazım. Ya KKTC bir hukuk devletidir diyoruz, eğer öyle ise bir hukuksal düzenlemeler yapılır. Ki biz demokratik hoşgörüye inanıyor bunu savunuyoruz. Kimse bize özgürlük karşıtı muamelesi yapmasın”
Genelgeye uymayanların mağduriyet yaşamaması için diplomaları imzalanmadan gönderildiğini ve tüm öğrencilerin diplomalarını aldıklarını anlatan Eğitim Bakanı, konuyla ilgili olarak yeniden başsavcılığa başvurduklarını söyledi.
Özyiğit “Benim görüşüm başsavcılıktan gelen hukuki müteala çerçevesinde bu devlet oturup bunu yasal bir hale getirmelidir. Bunu hükümet ortakları ile ayrıca konuşup tartışacağız” dedi.

Birilerinin bu olayı krize dönüştürmeye çalıştığını vurgulayan Özyiğit, olaya ideolojik değil pedagojik yaklaşıklarını söyledi.

Özyiğit “Kimse ne krize oynasın ne de bizi ideolojik tartışmalar içine çekmeye çalışsın. Birileri eylem çağrısı yapıyor. Bu, ülkeyi kamplara bölme yaklaşımıdır. Eğer hukuka inanıyorsak o zaman hukuk dairesinin vereceği mütalayı beklemek durumundadırlar ” uyarısında bulundu.

 

Öğrenciler Eğitim Bakanlığı önünde eylem yaptı

Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde, üzerinde “başörtülü fotoğraflarının bulunması” ve bunun mevzuata aykırı olması gerekçesiyle bazı öğrencilerin diplomalarını alamaması sonrası, veliler bu sabah saatlerinde Milli Eğitim Bakanlığı önünde toplandı.

İlahiyat Koleji öğrencileri, öğrenci velileri ve çeşitli örgütler, bu sabah Eğitim Bakanlığı önünde toplanarak Bakanlığı protesto etti.

Bakanlık önünde açıklama yapan veliler, diplomaların dağıtıldığı ana kadar bakanlık önünden ayrılmayacaklarını ifade ederek, sorunun sadece bu şekilde çözülebileceğini belirttiler.

Yaşananların KKTC’ye yakışmadığını ifade eden veliler, “bu ayıba bir an önce son verilmesini” istedi.

Farklılıklara saygı, inanç özgürlüğü ve gerçek anlamda laiklik anlayışının bir gereği olarak bu ayıba son verilmesi gerektiğini söyleyen Okul Aile Birliği Başkanı Hikmet Kaynarca,”normalleşme adına gereken adımları atın. Sayın bakanımızın gereken adımları atarak, bu ayıba son vereceğine inanıyorum” dedi.

Gazeteci Yazar Hüseyin Ekmekçi, Cemal Özyiğit’i eleştirdi.

Ekmekçi, Cemal Özyigit, “Herkes diplomasını aldı” diyor, belli ki bilmiyor. 54 öğrenci başörtülü diye diplomalarına imza atılmadı. İmzasız diploma mı olur? Ya bakan bilmiyor, ya da yanlış yönlendiriliyor… ifadelerini kullandı.

Hüseyin Ekmekçi imzasız diplomayı da paylaştı.

 

reklam alani
Paylaş