O ülkede başörtülü kadını restorana almadılar

  28
  reklam alani

  Sosyal medyada yüzlerce kişi tarafından paylaşılan videoda restoran sahibi olduğu ifade edilen bir kişi başörtülü iki kadına “Teröristlerin hepsi Müslüman. Tüm Müslümanlar da terörist” dediği görülüyor.

  Cumartesi gecesi yaşanan olayın Tremblay-en-France bölgesinde meydana geldiği belirtiliyor. Pazar günü restoran önünde protestolar düzenlenirken, restoran sahibi de dışarı çıkarak göstericilerden özür diledi. Restoran sahibi, ‘Burkini’ olarak da adlandırılan tesettür mayolar çevresinde devam eden tartışmalar nedeniyle tepkisinin aşırı kaçtığını ifade etti.

  Restoran sahibi ayrıca bir arkadaşını Kasım 2015’te Paris’te düzenlenen saldırılar sırasında Bataclan konser salonunda kaybettiği için aşırı tepki gösterdiğini de söyledi. La Parisien gazetesine bilgi veren savcılık, ırkçı ayrımcılık suçlamasıyla bir soruşturmanın başlatıldığını belirtiyor. Pazar günü restoran sahibi ile protestocular arasında yaşanan tartışmalar, La Parisien gazetesinin bir muhabiri tarafından da fotoğraflandı:

  Restoranın içinde çekilen videoda yaşananların gizlice kaydedildiği anlaşılıyor. Restoran sahibiyle tartışan kadınlardan birisi “Bir ırkçının restoranında yemek istemiyoruz” diyor. Restoran sahibiyse “Irkçılar insan öldürmez. Sizin gibileri mekanımda istemiyorum. Nokta” diyerek yanıt veriyor. Hükümet, kamuya bağlı ırkçılıkla mücadele birimi Dilcra’ya konuyu soruşturması yönünde talimat verdi ve yaşananları ‘kabul edilemez’ olarak niteledi.

  Cuma günü Fransa’da çıkan bir mahkeme kararı, büyük tartışmalara neden olan burkini yasaklarını kaldırmıştı.

  Ancak bazı yerel idareler, burkini yasağını uygulama konusunda ısrarcı.

  reklam alani
  Paylaş