Mehmet Ali Talat: “Yapılan açıklamalar, yarım asırlık kazanımları yok etmeye adaydır”

27
Mehmet Ali Talat
reklam alani

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye Dışişleri Bakanlığının dün yaptığı federal çözüm modeliyle ilgili açıklamaların, Kıbrıslı Türklerin yarım asırlık kazanımlarını yok etmeye aday olduğunu söyledi.

Twitter hesabından bir açıklama yapan 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, “Koordinasyonsuzluk ve uyumsuzluk Kıbrıs’ta yeni bir kaosa yol açmak üzeredir. Guterres’in açıklamasının arkasından Türkiye’den gelen değerlendirmeler, hele de kendi Dışişleri Bakanını düzelten Bakanlık Sözcüsünün açıklamaları yarım asırlık kazanımları yok etmeye adaydır” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarının devamında Talat, “O kazanımlar, iğneyle kuyu kazılarak elde edilmiştir. Kıbrıs Türk halkının büyük çözüm mücadelesinin, eylemliliğinin sonucunda ortaya çıkmıştır. Kıbrıs Türkünün Annan planına evet diyerek ortaya koyduğu çözüm arzusunun bir sonucu olarak BM parametreleri netleşmiş, pekişmiştir” dedi.

Talat, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“İki toplumun siyasi eşitliğe dayalı, iki eşit kurucu devletli federal çözümü; anlamı anlaşılamayan, muğlak ‘egemen eşitlik’ kavramı ile değiştirmeye çalışmak daha çok uzun yıllar kısır tartışmalara boğulmamız dışında bir işe yaramaz. Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğüne çivi çakar.

Halbuki çok uzun yıllarda ortaya çıkan BM parametreleri, açık ve nettirler. Siyasi eşitlik Güvenlik Konseyi tarafından tarif edilmiştir. Federal çözüm de Konsey tarafından kararlaştırılmıştır. Bu parametrelere uymayanı uymaya zorlamak yeni bir maceradan çok daha kolay olacaktır.”

reklam alani
Paylaş