MDP: “Millî Eğitim Bakanlığı, bünyesindeki çürükleri bir an önce ayıklamalıdır.”

18
reklam alani

Milliyetçi Demokrasi Partisi’nin yapmış olduğu yazılı açıklamada son günlerde basında yer alan ve büyük infiale neden olan Lefkoşa Türk Lisesindeki öğretmenlerin karıştığı taciz-tecavüz olaylarını kınadıklarını, sorumluların en ağır cezalara çarptırılmasını talep ettiklerini söyledi. Görevini layıkıyla yerine getirmeye çalışan değerli öğretmenlerimizi bu meselenin dışında tuttuklarını da ekledi. Açıklamanın devamı ise;

Ülkemizde sayısı 5000 civarında bulunan öğretmen camiası kendi içinde bu çürükleri bir an önce temizlemeli, kutsal öğretmenlik mesleği bu iğrenç olayla yıpratılmamalıdır. En küçük bir hak kaybında grev-eylem dahil her konuda ayağa kalkan öğretmen sendikalarının da sert tepki vermesini bekliyoruz. Olay, örtbas edilemeyecek kadar ciddidir. Zanlılardan biri ilgili sendikanın 5 kişilik disiplin kurulu üyesinden biriyken anında bu görevinden uzaklaştırılması kararı, doğrudur ancak bu yeterli değildir. İlgili sendikalar konunun üzerine en sert biçimde gitmeliler. İnsanımız, öğretmen sendikalarından bunu beklemektedir. Kamuoyunun ve halkımızın rahatlatılması için gerekli hapis cezalarının bir an önce ivedilikle yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu yaşananlar buzdağının görünen küçük bir parçasıdır. Okullarımızda yaşananlar daha vahimdir, basına yansıtılmayıp üzeri el birliğiyle kapatılan bu tür ahlâksız olaylar başını almış yürümüştür. Ahlâk eğitiminden yeterince geçirilmemiş öğretmenlerin varlığı ve genel içerisinde vahim bir sayıyı oluşturduğu görülmektedir. Millî Eğitim ve Kültür Bakanlığına düşen görevler vardır. Öncelikle öğretmen alımlarında gereken titizlikler gösterilmelidir. Öğretmen adayının pedagoji eğitiminden yeterince geçirilip geçirilmediği de sorgulanmalıdır.

 Her yılın eylül ayı başında yapılan mevzuat ve alan bilgisi testlerinden oluşan sınavı geçmek, öğretmen olabilmek için yeterli görülmemelidir. Öğretmen adayını yeterli psikolojik testlere tabi tutmak gereklidir. Zarar oluşmadan önlem alma yoluna gidilmelidir.

Aynı zamanda her 10 yılda bir, görevde olan öğretmenler için yeterlik testleri yapılmalı, olumsuz davranışı tespit edilen kişileri geri plana çekmek dâhil, birçok yaptırım uygulanması gerekmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

şeklinde oldu.

reklam alani
Paylaş