KTÖS’ün eylemine, karşı eylemle cevap verdiler.

51
reklam alani

KTÖS Yönetim Kurulu, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelişini protesto etmek amacıyla, TC Lefkoşa Büyükelçiliği ve Cumhuriyet Meclisi önünde basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısı öncesinde Milliyetçi Demokrasi Partisi Genel Başkanı Buray Büsküvütçü ve parti yetkilileri, TMT Mücahitler Derneği, Türk Barış kuvvetleri Gaziler Derneği elçilik binası önünde toplanarak, KTÖS’ü protesto etti.

Milliyetçi Demokrasi Partisi Genel Başkanı Buray Büsküvütçü:

Rum yöneticilerin hep bir ağızdan seslendirdiği son olarak ta Rum müzakereci Mavroyannis, Erdoğan’ın ziyareti ile ilgili küstah sözler sarfettmesi,  içimizdeki Rumlara mesaj olarak iletilmiş olduğu apaçık ortadadır.

 Tükiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 10 Temmuz’da KKTC’ye yapacağı ziyaret Rumları rahatsız etti. Rum müzakereci Mavroyannis, ”Kıbrıs sorununa yardımcı olacak birşey söyleyeceğine inanmıyorum, Ziyaretin Kıbrıslı Türkler için de rahatsız edici olması gerektiğini öne süren Rum müzakereci, bizim gördüğümüz, Kuzey Kıbrıs’ın İslamlaştırılması mesajı olduğudur. Bunlar, dini içerikli maharetlerdir ve Kıbrıslı Türkler bunları görmeli” açıklamalarından sonra Rum yönetiminin bizdeki uzantıları aynı cümlelere benzer şekilde açıklama yaparak gündem oluşturmaya çalıştılar.
Sanki, Kıbrıs Türk Halkının tamamının kendileri gibi düşünüyormuş gibi, Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanına karşı saygısızlık içeren açıklamalar yapılmaya başlandı. 
Bugün biz, bir çok STÖ ile Kıbrıs Türk Halkının onlar gibi düşünmediğini göstermek ve Türkiye ile ilişkilerimizin daha da iyi olmasını istediğimiz için buradayız.  Bu zihniyet sahip kişiler, okul istiyoruz, hastane istiyoruz diye pankart açtılar. Milletin aklıyla alay etmesinler. Okula da karşı çıkan bunlar yeni yapılacak hastaneye de karşı çıkan bunlar. Bu kişilerin görevi, bu ülkeye hiç bir şey yapılmaması ve Rumlara peşkeş çekilmesinin toplumsal alt yapısının sağlanmasıdır. Bilinçli şekilde, bu ülkeye ne yapılacaksa karşı çıkıyorlar, ama diğer yandan ülkeyi kötüleyerek toplumda kaos çıkarmaya çalışıyorlar.
Bu gün de kendilerine verilen bu görevi yerine getiriyorlar.

Türk Barış Kuvvetleri gaziler Derneği Genel Başkanı Adil Çümen:

Ayın 10’unda gelecek olan Anavatan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı  coşkuyla karşılayacağız. Anavatan’la yavru vatanın arasını kimse açamaz, bunu herkes böyle bilsin. Bu gösteriyi anavatana karşı yapan sendikaları şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Her zaman karsılarında olacağız. Bu topraklar KKTC toprağıdır, Anavatan yavru vatan omuz omuzadır. Kimse de birliğimizi beraberliğimizi bozamayacaktır.

TMT Mücahit’ler Derneği genel başkanı Yılmaz Bora:

Bu ve buna benzer hareketler gerçekten çok üzücüdür. Bu hareketler söylem ve eylemler bize sadece büyük bir acı ve utanç vermektedir. Kıbrıs Türk hakkının milli iradesine karşı saygısızlıktır. Bu hareket nankörlüktür, nankörlüğün ve gafletin bir tezahürüdür.

KTÖS Yönetim Kurulu üyeleri Meclis önünde “Cami bahane siyaset şahane, önce okul önce hastane” yazılı pankart açarak, kısa bir açıklama yaptı.

Polis ekipleri geniş güvenlik önlemi alırken, basın açıklamalarının ardından herhangi bir gerginlik yaşanmadan eylem sona erdi.

 

reklam alani
Paylaş