KKTC’de 3 yeni pozitif vaka daha!

18
reklam alani

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli ülkedeki vaka sayılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Pilli, bugün 459 test yapıldığını ve testler sonucunda 3 yeni pozitif vakaya rastlandığını duyurdu. Bugün bir kişinin taburcu edildiğine dikkat çeken Bakan Pilli, şuan 108 vakamızın olduğunu, 81 vaka taburcu edildiğini, 23 kişinin halen daha tedavi gördüğünü söyledi.

Bugün bir kişinin taburcu edildiğine dikkat çeken Bakan Pilli, şuan 108 vakamızın olduğunu, 81 vaka taburcu edildiğini, 23 kişinin halen daha tedavi gördüğünü söyledi.

Korona virüs nedeniyle KKTC’de 4 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Pilli, yoğun bakımda yatan hasta olmadığını ifade etti.

Bugün pozitif çıkan vakalardan bir tanesinin Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi öğretmenlerinden biri olduğuna belirten Sağlık Bakanı Pilli, öğretmenin maske yapımında çalıştığını kaydetti.

Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi’nde yine maske yapımında çalışan öğretmenlere PCR testi yapıldığına dikkat çeken Pilli akşam saatlerinde sonuçların çıkacağını söyledi.

Bugün çıkan pozitif vakalardan diğerinin ise bir hemşire olduğuna vurgu yapan bakan Pilli, “Bu hemşire ateş ve öksürük polikliniğinde çalışmış. Doktorlar ve çalışanlar rutin şekilde PCR’ları yapılıyor. Hemşiremizin herhangi bir şikayeti yoktu ancak test yapıldı sonuç pozitif çıktı” dedi.

Tüm temaslılarının PCR test sonuçlarının ilerleyen saatlerde açıklanacağına dikkat çeken Pilli, üçüncü vakanın Türkiye’den 5 Mart’ta yurda gelen bir kişi olduğunu söyledi.

3’ncü vakanın 28 Mart’ta başka bir şikayeti ile Mağusa Devlet Hastanesi’ne yattığını aktaran Pilli,

“4 Nisan’a kadar hastanede yattı. Bu kişi kombay tamircisidir. Bunun temaslılarının bütün tetkikleri yapılmış ve herhangi bir pozitif vaka rastlanmamıştır. Yanında yatan 2 kişiye bulaştırmıştır. Onların da yakın temaslılarına testler yapıldı onlar da negatif çıktı. Kombay tamircisinin gitmiş olduğu tüm temaslılarının testleri yapıldı. 25 kişi olan bu kişileri testleri de bu akşam çıkacak. Yarın ise bu 25 kişinin yakınlarına da test yapacağız” dedi.

Resmi kaynak olmadan gelen haberlere itibar edilmemesi gerektiğini belirten Pilli, Sağlık Bakanlığı’nın haberlerine itibar edilmesi gerektiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Ali Pilli şöyle devam etti:

“Bazı kişilerin sokağa çıkarak sosyal mesafe kurallarına uymadığını görüyoruz. Buraya kadar güzel bir şekilde geldik bundan sonra da böyle sonlandırmak istiyoruz. Bu hastalık çok yeni bir hastalıktır ve çok ciddi bir bulaşıcılığı vardır.

Bugün yüzde 50 asemtomatik bir hastalık ile karşı karşıyayız. Herkes kendisi için gerekli önlemleri alması gerekiyor.

2 gündür testleri artırmaya başladık. Yarın daha da artıracağız. Daha sonra da işyerlerimizi plan program içerisinde açmak istiyoruz.

Belki televizyonlara çıkıp çok açıklama yapmıyoruz ama biz 24 saat çalışmak mecburiyetindeyiz. Gerektiği zaman da 2-3 kez açıklama yapıyoruz. Halkımız bize güvensin, biz de halkımıza güveniyoruz.”

reklam alani
Paylaş