Kızılyürek seçilirse Kıbrıs Türk halkını temsil etmeyecek.

15
reklam alani

Başbakan Tufan Erhürman defalarca konuşulan konuların yeniden gündeme getirilmesini eleştirdi.

AP seçimlerinde KKTC’de yaşayan Kıbrıs Türk halkını temsil edecek bir temsilcinin halk tarafından seçilmesi konusunda en ufak bir tereddütleri olmadığını kaydeden Erhürman, Niyazi Kızılyürek seçilirse Kıbrıs Türk halkını temsil etmeyeceğini belirtti.

Başbakan Erhürman, Dome Hotel konusunda da neyle ilgili dava açılacağını bilmediğini, mahkeme kararının bağlayıcı olacağını, bir hukukçu olarak yasanın hükmünün çok açık olduğunu söyleyebileceğini ifade etti.

Yasaya göre, kiralamaların ihaleyle, işletme hakkı devir sözleşmelerinin ise ihale gerektirmediğini anımsatan Erhürman, yasanın kriterlerinin çok açık olduğunu ifade etti.

Tufan Erhürman, Dome Hotel’de konunun kira sözleşmesinin uzatılması olduğunu, aksi halde biten bütün kira sözleşmelerinde yeniden ihale gerekeceğini belirtti.

CTP’nin özelleştirme konusundaki tavrını da sıklıkla paylaştığını kaydeden Erhürman, kamu-özel ortaklığına karşı olmadıklarının defalarca söylediklerini, hem parti manifestosunda, hem de hükümet programında da yer aldığını belirtti. Erhürman, Mehmetçik’te de imzalanan bir şey bulunmadığına işaret etti.

Erhürman, mahkeme kararını bekleyeceklerini ve o karara göre hareket edeceklerini vurguladı.

Milletvekillerinin soruları üzerine yap-işlet devret sözleşmelerinin, Ercan’da olduğu gibi, bir süresi olduğunu kaydeden Erhürman, bunun kira ve işletme hakkı sözleşmelerinden farklı olduğunu söyledi.

Erhürman, Dome Hotel ile ilgili yeni sözleşmede, yapılan sözleşme süresince varsa değerini bulmayan haklarla ilgili arayışların süreceği açıklamasında da bulunarak, sözleşmeyle ilgili bilgi verdi.

reklam alani
Paylaş