Kiprianu Türkiye’ye seslendi: “Bu işi artık bitirelim”

8
reklam alani

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu CNN TÜRK’ten Emre Diner’e konuştu. Kiprianu, EastMed projesinin siyasi bir adım olduğunu maliyetinin de çok yüksek olduğunu belirterek, “Türkiye ile anlaşmak istiyoruz. Anlaşırsak, doğalgaz boru hattı Türkiye’den geçebilir” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs’ta kalıcı bir bölünme yaşandığı takdirde, bu hem Kıbrıs Türk hem de Kıbrıs Rum toplumu için talihsiz bir gelişme olacağının altını çizen Andreas Kiprianu, “İki toplum arasında müzakerelere başlamak için elimizden geleni yapmakta ısrarcıyız” değerlendirmesini yaptı. BM ve AB’nin düzenlediği, güvenlik meselelerini ele alan bir konferansın gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Kiprianu, “Bizim için Kıbrıs sorununun çözümü hayati önem taşıyor. Kıbrıs sorununun çözümü olmadan istikrarsızlık sadece adada değil, daha geniş bir bölgede etkili olur” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’Yİ DOĞU AKDENİZ’DEN HARİÇ TUTMAK İSTEMİYORUZ”

Türkiye’nin neden Doğu Akdeniz’den dışlanmaya çalışıldığı hakkında konuşan Kiprianu, AKEL olarak Türkiye’yi Doğu Akdeniz’den hariç tutmak istemediklerini açıkladı. Türkiye’yi Doğu Akdeniz’den dışlamanın güvensizliğe neden olacağını kaydeden Andreas Kiprianu, “Bizim için hidrokarbon konusundaki tartışmalara Türkiye ve diğer ülkeleri dahil etmek çok önemli. Ancak Türkiye’yi dahil edecek koşulları yaratmak için önce Kıbrıs sorununu çözmek ve Türkiye’nin İsrail ve Yunanistan ile ilişkilerini normalleştirmek önemlidir. Türkiye ile olan ilişkimizi normalleştirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“BU İŞİ ARTIK BİTİRELİM”

EastMed projesi ile ilgili konuşan AKEL Lideri, “Projenin Türkiye’den geçmesini istiyoruz, bunun için de Kıbrıs sorunu çözülmeli. Türkiye’ye sesleniyorum, bu işi artık bitirelim. Kıbrıs sorunu çözüldüğü takdirde herkes için faydalı olacaktır” değerlendirmesini yaptı.

reklam alani
Paylaş