Jeneratör konusunda ciddi lobi var

16
reklam alani

Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın gündeminde KIB-TEK ve jeneratör vardı.

Erhan Arıklı kürsü konuşmasında Jeneratör ve KIB-TEK’i konuştu. Arıklı, geçen hafta jeneratör lobisi adını verdiği lobinin boş durmadığını, kendilerini karalamaya devam ettiklerini ve jeneratör alımı için mücadeleyi sürdürdüklerini söyledi. Araştırma yaptığını dile getiren Arıklı şöyle konuştu; “Araştırma yaptım, Malta’yı gördüm. 2010 yılında orada da jeneratör ihalesi olmuş ve benzer tartışmalar orada da yaşanmış. Yaygara kopartılmış, basın, üniversite ve kurumdan adamlar tespit edilmiş. Günün sonunda Malta yönetimi 2012 yılında 8 jeneratör alımına karar vermiş. Bunu alıp ciddi paralar ödemişler ama bir yıl sonra hava kirliliği sebebiyle faliyete son vermişler. Büyük zarara girdikleri için şirketin yüzde 33’nü satmak zorunda kalmışlar. Şu anda kablo ve gaza yatırım yapmışlar ve rahatlamış durumdalar. Jeneratör konusunda ciddi lobi var, ve bunlar işlerini iyi yapıyorlar.”

Adadaki çalışmaları da araştırdığını ifade eden Arıklı, “buradaki çalışmalara bakmak istedim, Güney Kıbrısı da inceledik. Gaz kullanımına geçilirse nasıl olur diye çalıştılar, 2013 yılında jeneratörü gaza çevirmek için ihaleye çıktılar. Zarar ettiler.” diyerek, Güney Kıbrıs’ın evroasia projesinden bahsetti. Arıklı, Türkiye’den buraya kablonun fizibıl olmadığını savunan bir lobi var, ama Güneyde 800 deniz mili mesafesinden kablo yapılmasını fizibıl bulan bir yapı var diyerek, eleştiride bulundu.

Arıklı, AKSA ile anlaşma yapılıp yapılmayacağını sordu ve ilgili Bakanın bu konuda şeffaf olması gerektiğini dile getirdi.

reklam alani
Paylaş