İsrail, İran İHA’sı düşürdü, Suriye de İsrail F-16’sını vurdu

56
reklam alani

İsrail, İran IHA’sı düşürüp Suriye’deki İran hedeflerini vurunca Suriye, hava savunma sistemleri de İsrail F-16’sı düşürdü. İsrail’in kuzeyinde düşen F-16’dan İsrailli pilotlar yaralı kurtuldu. Ardından Suriye’nin İsrail’in bir hava saldırısını daha püskürttüğü haberi geldi.

Suriye’nin devlet televizyonundan yapılan açıklamada, “Hava savunma sistemimiz İsrail uçağını düşürdü” denildi. Pilotlar, İsrail’in kuzeyinde düşen uçaktan yaralı olarak kurtuldu. Ancak ardından İsrail’in bir hava saldırısı daha düzenlediği fakat Suriye savunma sistemleri tarafından geri püskürtüldüğü belirtildi. Son olarak İsrail ordusundan ”Gerilimi tırmandırmak peşinde değiliz, sabahki saldırılarımız savunma amaçlıydı” açıklaması geldi.

İSRAİL iRAN’I HEDEF ALDISon gelişme, İsrail’in İran’ yönelik saldırı tehditleri bağlamında da önemli. İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri’ne giren İran’a ait bir insansız hava aracının bir helikopter tarafından düşürüldüğünü duyuran İsrail ordusu, Suriye’de İran’a ait hedefleri vurduğunu belirtti.

‘SURİYE’DE 4’Ü İRAN TESİSİ 12 HEDEF VURDUK’

İsrail askeri kaynakları, Suriye’de 3’ü Suriye hava savunma sistemi bataryası ve 4’ü İran tesisi olmak üzere 12 hedefe saldırı düzenlediklerini duyurdu.

AA, İsrail savaş uçaklarının saldırısında Devlet Başkanı Beşar Esed’in sarayına yakın yerleşimlerde 6 büyük patlama meydana geldiğini, ayrıca Şam’ın batısındaki 104. Tugay, Cebel Manaa’daki cephanelik, Dimas askeri noktaları ile Humus ilindeki T4 hava üssü ve ülkenin güneyindeki Dera ilinde yer alan Cibab bölgesinin vurulduğunu ileri sürdü.

Ancak Suriye tarafından ateş açıldı.

Hava savunma sistemlerinin yoğun şekilde fırlattığı füzeler bir İsrail F-16’sını düşürdü.ŞAM: ÜSSE SALDIRI

Suriye’den yapılan resmi açıklamada, İsrail’in saldırılarını devam ettirdiği, İsrail savaş uçaklarının bu sabah ülkenin merkezindeki bir askeri üsse saldırdığı, hava savunma sistemlerinin ateş açarak birçok İsrail uçağını vurduğu ifade edildi.

İSRAİL ORDUSU: TÜM HAREKATLARA HAZIRIZ

İsrail ordusundan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

”Suriye’den kalkan İran yapımı bir insansız hava aracı, İsrail topraklarına girmek isterken ordu tarafından düşürüldü. Buna karşılık savaş uçaklarımız, Suriye’deki bazı İran hedeflerini vurdu. Saldırı sırasında uçaksavarlar İsrail jetlerini hedef aldı. Jetlerimizden biri düştü. İran saldırısını ve Suriye’nin verdiği karşılığı İsrail’in egemenliğinin şiddetli bir ihlali olarak görüyoruz. İsrail ordusu olayları izliyor, değerlendirme ve zorunluluklara göre tüm harekatlara hazır.”

PİLOTLARIN TAŞINMA GÖRÜNTÜLERİ

İsrail medyası, ülkenin kuzeyine düşen uçaktan pilotların yaralı halde kurtarıldığını ve helikopterle taşındığını belirtti.

KIRMIZI ALARM SİRENLERİ

​Suriye tarafından fırlatılan füzelerin İsrail hava savunma sistemleri tarafından imha edilmesi sırasında, İsrail’in kuzeyinde kırmızı alarm sirenlerin çaldı. Sirenlerin çaldığı ilk yer, Golan Tepeleri’ndeki Beyt Şean oldu, ardından diğer yerlerde siren sesleri duyuldu.

İSRAİL HAVA SAHASI 15 DAKİKA KAPATILDI

İsrail Havalimanları Otoritesi Sözcüsü Lisa Drir, AA’ya, ”İsrail hava sahası 15 dakikalığına tüm uçuşlara kapatıldıktan sonra yeninden açıldı. Şu anda her şey normal işleyişinde devam ediyor. İsrail’in kuzey bölgesindeki hava sahası ise hala kapalı tutuluyor” diye konuştu.

NETANYAHU GÜVENLİK TOPLANTISINDA

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun gelişmelerle ilgili güvenlik istişareleri yürüttüğü açıklandı. İsrailli kaynaklar, savaş uçağının düşürüldüğü andan itibaren Netanyahu’nun güvenlik istişareleri yaptığını, İsrail ordusunun yürüttüğü operasyonları onayladığını ve süreci yakından takip ettiğini, ayrıca güvenlik ve siyasi işlerden sorumlu daraltılmış bakanlar kuruluna da konu hakkında bilgi verildiğini aktardı.

 

reklam alani
Paylaş