İşletme ve İnovasyon Günleri etkinliği, GAÜ Tecno Park’ta gerçekleşti.

169
reklam alani

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) İşletme Fakültesi ve Kariyer Merkezi Koordinatörlüğü tarafından organize edilen “İşletme ve İnovasyon Günleri” etkinliği, devlet yetkilileri, akademisyenler ve öğrencilerin katılımı ile GAÜ Tecno Park’ta gerçekleşti.

GAÜ Tecno Park’ta gerçekleşen İşletme ve İnovasyon Günleri’ne, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkan Vekili Mehmet Eziç, Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk, MÜSİAD Kıbrıs Başkanı Okyay Sadıkoğlu, GAÜ Rektörü Prof. Dr. Kutsal Öztürk, Akademisyenler, Firma Yetkilileri ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını, GAÜ Kariyer Merkezi Koordinatörü Halide Koca gerçekleştirirken, Koca konuşmasında, gerçekleştirmiş oldukları etkinliğin amacının öğrencilerin mezun olmadan, kariyer planlamalarına ve kariyer hedeflerine yardımcı olarak, onlara danışmanlık yapmak olduğunu söyledi.

GAÜ İşletme Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Murat Akkaya ise konuşmasında, öğrencilerine mezun olduktan sonra başlarında oldukları işletmeleri nasıl yönetecelerinin yanında; işletmelere ne yapılmaları gerektiğini söyleyen ve risk alabilen; bu aldıkları risklerin sonuçlarını doğru olarak şirketlere yansıtabilen, ekonomist, muhasebe uzmanı, pazarlamacı, finansçı olarak yetiştirme çabasında olduklarını ifade etti.

 

GAÜ Rektörü Prof. Dr. Kutsal Öztürk ise konuşmasında, inovasyonun, çağımızın en önemli kavramlarından birisi olduğunu söyleyerek, en önemli özelliğinin farklı düşünmek olduğunu söyledi. Yeni nesilin, geçmişe göre bu konuda daha özgür düşünebilme yetisine sahip olduğunu belirten Öztürk, GAÜ olarak ta, öğrencilerin özgür düşünmeyeve yaratıcı fikirler ortaya çıkarmaları noksında sürekli teşfik ettiklerini söyledi. Öztürk öğrencilerine; Kariyer günleri bünyesinde kurulan standlardan alacakları bilgiler ve kuracakları ilişkilerin büyük önem arz ettiğini söyledi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkan Vekili Mehmet Eziç ise gerçekleştirmiş olduğu konuşmasında, KTTO’nun, KKTC’yi, ekonomik ve toplumsal birikimleri ile; dünya ile bütünleşmesini kendisine ilke olarak belirlediğini söyledi. Bu bağlamda odalarının; kobilerin kurumsal kapasitesitelerinin geliştirilmesi, rekabet edebilirliklerinin arttırılması, kalite standartları ve uluslararası standartlara uyum konusunda gelşmelerine katkıda bulunmaya ve yol gösterici olmaya çalıştığını söyledi.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk ise gerçekleştiridği konuşmasında, her geçen gün KKTC‘de öğrenci nüfusu arttığını belirterek, bu konuda öğrencilere staj olanaklarınında aynı oranda sağlanamsı gerektiğini savundu. Avunduk, öğrencilerin staj olanakları bulmalarının, mezun olduktan sonra iş yaşamlarına etkin şekilde atılmaları ve kendilerini geliştirmerinin; ancak ve ancak özel sektörle olan etkileşimlerini güçlendirilmesiyle olacağını vurguladı.

MÜSİAD Kıbrıs Başkanı Okyay Sadıkoğlu ise yapmış olduğu konuşmasında, öğrencilerin her türlü faaliyerlerini ve kariyer aşamasındaki desteklerini, 80 ülkedeki 200 ofisleri ile desteklemekten onur duyduklarını belirtti. Sağdıkoğlu konuşmasının devamında;

“İnovasyon denilince benim ilk aklıma Serhat Akpınar gelir. Serhat Akpınar ve onun gibi çok kıymetli dostlarımız yıllar önce Kıbrıs’ın mevcut çıkmazlarını da göz önünde bulundurarak güneydeki komşumuzun bize uyguladığı haksız ambargoları da göz önünde bulundurarak, yüksek öğrenim sektöründe kaliteyi Kıbrıs’ta nasıl verebilirim diye yola çıkarak, turizm sektörünün de önüne geçmiştirler. Amacımız ve idaelimiz odur ki, eğitimde kaliteyi yüksekte tutarak, dünyayala yarışabilen ve uluslararası kabul görebilmektir. Onu da görebiliyorum ki başarmış durumdayız. Bundan sonraki çalışmalarında gerek hükümet, gerek Türkiye tarafından desteklendiğini ve destekleneceğini biliyorum. Kıbrıs Türkleri’nin 100 yıldan fazla süren bir milli mücadelesi var. 50 yıldır görüşmeler devam ediyor. Kıbrıs Türküyle Kıbrıs Rumlarının 50 yıldır her platform da, Birleşmiş Milletler denetiminde yapmış olduğumuz barış ve çözüm yolları ne yazık ki tıkanmış durumda. Masadan kaçan taraf olmayalım ama; bilelim ki Güney’de uluslararası havaalanı olan, uluslararası misyonu olan, Avrupa Birliği üyesi, BM üyesi bir millet var. Kuzey’de de hiçbir eksiği olmayan, her türlü kurumu uluslararası boyutta olan; ancak ne yazık ki güney komşularımızın ambargosunda yaşamaya gayret eden bir devlet var. Çözüm çalışmalarımız devam etsin diyoruz, ancak biz MÜSİAD olarak, artık yeni bir yol çizmek durumundayız. Bizim en büyük rakibimiz Güney Kıbrıs’tır. Görüyorsunuz eğitim sektöründeki başarılarımız, Güney Kıbrıs’ta gıbta edilmektedir . Lütfen Kıbrıs Türk davasını iyi bilelim” dedi.

reklam alani
Paylaş