İnsan tacirleri: Polisin her şeyden haberi vardı, işbirliği halindeydik.

157
reklam alani

Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri dün sabaha karşı Tatlısu’da bir operasyon düzenleyerek insan tacirleri tarafından Güney’den KKTC’ye kaçak geçirilen ve yasa dışı yollardan Türkiye’ye götürülecek olan 9 şahsı tutukladı.

Tutuklananların ikisi Kamerun, üçü Fildişi Sahili, üçü Kongo Cumhuriyeti ve biri de Orta Afrika Cumhuriyeti vatandaşıyken, operasyonun detayları akıl karıştırdı.

Polis ekipleri aldıkları bilgi üzerine düzenledikleri operasyonda sabah saatlerinden itibaren pusuya yatarak kaçak şahısların Tatlısu’ya gelmesini bekledi. Kaçak olarak Türkiye’ye götürülmek üzere Tatlısu’da sahil kenarına bırakılan 9 yabancı uyruklu şahıs insan tacirleri tarafından Tatlısu’ya bırakıldıklarından kısa bir süre sonra tutuklanırken, 9 şahıstan Türkiye’ye ve oradan Belçika ve Fransa’ya götürülecekleri vaadi ile binlerce dolar alan insan tacirleri polis operasyonundan kısa bir süre önce olay yerinden kaçarak kayıplara karıştı. Edinilen bilgiye göre insan tacirleri 9 şahıstan Güney’den KKTC’ye geçirmek için 300 Dolar, Türkiye’ye götürmek içinse bin 500 Dolar temin etti.

 

Lefkoşa Polis Müdürüğü’ne bağlı polis ekiplerinin Tatlısu’da düzenlediği operasyonda Türkiye’ye kaçak olarak gitmek isterken yakalanan 9 Afrikalı kaçak göçmenin ardından, isimleri Ahmet Abdelghany Mahmoud ve Ali Minnoş olarak tespit edilen şahıslar da önceki gün tutuklandı.

Zanlı Ahmet Abdelghany Mahmoud ve Ali Minnoş Mağusa Polis Müdürlüğü’nde verdiği ifade de 9 Afrikalı kaçak göçmenin yakalanması için polis ile işbirliği yaptığını ve operasyon süresince polis ekipleri ile irtibat halinde olduklarını itiraf etti. Zanlı Mahmoud ve Minnoş ihbar ettikleri 9 Afrikalı’dan para almadıklarını iddia ederken, polise ifade veren Tatlısu’da yakalanan zanlılardan bazıları Ahmed Abdelghany Mahmuod’a Türkiye’ye götürmesi için bin 500 doları direkt olarak zanlı Mahmoud’a verdiklerini, bazılarının ise parayı vermek için Mahmoud ile anlaştığını söyledi.

Mağusa Polis Müdürlüğü ekipleri yürüttüğü soruşturmada 9 zanlının Tatlısu’ya gidecekleri güne kadar zanlı Ahmed Abdelghany Mahmoud’un evinde kaldığını tespit ederken, önceki gün yakalanan 9 zanlıdan Noumbe Carl Mballa’nın zanlı Ahmed Abelghany Mahmoud’un çalışanı olduğu ortaya çıktı. Zanlı Minnoş ve Mahmoud ise ifadelerinde Noumbe Carl Mballa aracılığı ile tanıştığı ve 9 zanlı arasında yer alan Paul NGasa isimli zanlının diğer 7 kaçak göçmeni yasal olmayan yollardan Türkiye’ye götürmesi için Ahmed Abdelghany Mahmoud’tan yardım talep ettiğini söyleyerek, suçu Türkiye’ye kaçak olarak gitmek için Tatlısu’da yakalanan Paul NGasa’nın üzerine attı.

Zanlı Ahmed Abdelghany Mahmoud ve Ali Minnoş dün “Bir suç işlemek kastı ile gizli ittifak kurmak” suçlaması ile Mağusa Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarıldı.

Polis suçla bağlantısı olduğu tespit edilen aranan şahısların olduğunu açıklarken, geniş çaplı olarak yürütülen soruşturmanın etki altında kalmadan yürütülebilmesi amacı ile zanlı Mahmoud ve Minnoş’un 3 gün tutuklu kalmasını talep etti. Mahkeme soruşturmanın bir bütün olarak yürütülmesini göz önünde bulundurarak zanlıların 1 gün tutuklu kalmasına karar verdi. Zanlılar Afrikalı kaçak göçmenler ile birlikte bu gün yeniden yargıç karşısına çıkarılacak.

“POLİSE YARDIMCI OLDUK, KİMSEDEN PARA ALMADIK”

Olayın soruşturmasını yürüten polis memuru Ayhan Arabi mahkemede verdiği ifadesinde, 9 Afrikalı zanlının önceki gün mahkemeye çıkarılmasının ardından gece geç saatlere kadar süren soruşturma neticesinde Ali Minnoş ve Ahmed Abelghany Mahmoud’un isimlerinin tespit edildiğini söyledi. Zanlı Mahmoud’un gittiği Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nden zanlı Ali Minnoş’un ise celp edildiği Demirhan Polis Karakolu’ndan teslim alındığını belirten Arabi, zanlıların Mağusa Polis Müdürlüğü’ne getirildikleri zaman gönüllü ifade verdiklerini söyledi.

Zanlıların ifadelerinde polise yardımcı olduklarını, operasyonun her aşamasında polisin, yaptıklarından haberi oluğunu ve diğer zanlılardan para almadıklarını iddia ettiklerini söyleyen Arabi, yakalanan 9 zanlı arasında bulunan Noumbe Carl Mballa’nın zanlı Ahmed Abelghany Mahmoud’un çalışanı olduğunun tespit edildiğini söyledi.  Arabi, zanlı Minnoş ve Mahmoud’un ifadelerinin devamında Noumbe Carl Mballa aracılığı ile tanıştığı ve 9 zanlı arasında yer alan Paul NGasa isimli zanlının diğer 8 kaçak göçmeni tekne ile yasal olmayan yollardan Türkiye’ye götüreceğini ve kaçak göçmenlerin taşınması için Ahmed Abdelghany Mahmoud’tan araç bulması için yardım talep ettiğini söylediklerini belirtti.

ZANLI MAHMOUD VE ADAMLARININ DİĞER ZANLILARIN BAZILARINI ERCAN’DA KARŞILADIĞI İDDİASI

Polis memuru Ayhan Arabi mahkemede verdiği ifadesinde önceki gün mahkemeye çıkarılan 9 zanlıya Ali Minnoş ve Ahmed Mahmoud’un fotoğraflarının gösterildiğini 7 zanlının kendilerini evinde misafir eden Ahmed Mahmoud ile Ali Minnoş’u tanıdığını, Mahmoud’un yanında çalıştığı iddia edilen Noumbe Carl Mballa ve Paul NGasa’nın tanımadığını kaydetti. Arabi, önceki gün mahkemeye çıkarılan ve ülkeye yasal girişleri olduğu tespit edilen zanlılardan bazılarının poliste ifade verip beyanda bulunduğunu ve zanlı Ahmed Mahmoud’un kendilerini Ercan Havaalanı’ndan girişte karşıladığını söyledi. Zanlıların bazılarının direkt olarak zanlı Mahmoud’a bin 500’er Dolar verdiğini söylediğini belirten Arabi, bazı zanlıların is bin 500 Dolar ödeyecekleri yönünde zanlı Ahmed Mahmoud ile anlaştığını kaydetti.

BÜTÜN İDDİALAR ARAŞTIRILACAK

Tüm zanlıların beyan ve ifadelerinin araştırılması gerektiğini belirten polis memuru Ayhan Arabi, suçla bağlantısı olduğu tespit edilen şahısların olduğunun tespit edildiğini ve bu şahısların arandığını açıkladı. Arabi soruşturmanın etki altında kalmadan soruşturulabilmesi için zanlıların 3 gün poliste tutuklu kalmasını talep etti.

MİNNOŞ: “TÜM KONUŞMALAR CEP TELEFONUMDA VAR”

Mahkemede söz hakkı verilen zanlı Ali Minnoş operasyon öncesinde Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde bir amir ile görüştüğünü söyledi. Cep telefonunun Mağusa’da polis tarafından emare olarak alındığını belirten Minnoş, cep telefonunda polis ile tüm mesajlaşmalarının durduğunu söyledi. Zanlı Minnoş, Tatlısu’ya kadar polisin de arkalarından geldiğini ve polisin kendisine “ biz Tatlısu’ya kadar arkanızda olacağız size bir şey olmayacak” dediğini söyledi.

 

MAHKEMEYE ÇIKARILDILAR

3’ü kadın toplam 9 kişi önce Tatlısu Polis Karakolu’na ardından Mağusa Polis Müdürlüğü’ne sevk edilerek, zanlılar “Suç işlemek kasti ile ittifak kurmak”, “Muhaceret yasasına aykırı izinsiz ikamet etmek”, “Onaylanmamış limandan KKTC’ye giriş” suçlamaları ile dün Mağusa Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarıldı.

Mahkemede hem Fransızca hem de İngilizce tercümanın çevirisi ile konuşan zanlılar başlarından geçenleri anlattı. Gece saat 01.00 sıralarında yakalandıkları deniz sahiline giderken yolda mavi bir araç gördüklerini ve karanlıkta o aracın neden durduğuna anlam vermediklerini söyleyen tutuklular, kendilerini bölgeye götüren şahıslara sorduklarında “kahve almak için orada duruyorlar” cevabını aldıklarını, isimleri Ali ve Ahmet olan iki kişi tarafından Tatlısu’ya bırakıldıklarını ve “10 dakika sonra sizi almak için geri geleceğiz” diyen bu şahısların gitmesinden 10 dakika sonra polis tarafından tutuklandıklarını iddia ettiler. Mahkemede konuşan zanlılardan biri yakalandıkları zaman kendilerinin aptal yerine konduğunu anladığını da dile getirdi.

Beyan ve ifadelere göre, polis ekipleri muhbirlerinin bilgisi üzerine düzenledikleri operasyon sayesinde ülkede kaçak olarak bulunan ve yasa dışı yollardan çıkış yapmaya çalışan 9 kişiyi tutukladı ancak, öte yandan operasyon polis pusu da olmasına rağmen 9 kişiyi Tatlısu sahiline bırakan insan tacirlerinin olay yerinden kaçmasından 10 dakika sonra gerçekleşti. Akıllarda soru işareti yaratan bu durum polisin insan tacirlerine ya göz yumduğu, ya elinden kaçırdığı ya da polisin muhbiri ile farklı bir anlaşmaya gittiği seçeneklerini akıllara getirdi.

Olay ile ilgili Mağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği ekipleri soruşturma başlattı. Mahkeme yapılan beyanların ardından operasyon detayları ile ilgili bazı olguları manidar bulduğunu belirtirken,  soruşturmanın salimen yürütülebilmesi amacı ile 9 zanlının 2 gün poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

3 ADET CAN YELEĞİ VE KİRALIK BİR ARAÇ EMARE ALINDI

Olayın soruşturmasını yürüten polis memuru Ayhan Arabi mahkemede verdiği ifadesinde 16 Ocak tarihinde saat 01:00 sıralarında Tatlısu köyünün sahilinde bir polis ekibi tarafından yapılan operasyonda zanlıların tespit edilerek tutuklandığını açıkladı. Zanlıların beraberlerinde 3 adet can yeleği ve bir kiralık aracın emare alındığını belirten Arabi, yapılan soruşturmada zanlıların 2 şahıs tarafından araçlarla söz konusu bölgeye getirildiği ve Türkiye’ye gitmek için orada beklediklerinin tespit edildiğini söyledi. Söz konusu kiralık aracın da kendilerini oraya bırakan şahıslardan birine ait oluğunun öğrenildiğini belirten Arabi, zanlılardan birinin İngilizce diline vakıf olduğu için tercüman aracılığı ile gönüllü ifade verdiğini, tüm zanlıların ana dilinin ise Fransızca olduğunu belirtti.

5 ZANLI ÜLKEYE YASAL YOLLARDAN GELDİ AMA VİZE SÜRELERİ DOLDU

Muhaceret Şube Amirliği’nden yapılan araştırmaya göre 5 zanlının KKTC’ye yasal girişlerinin olduğunun tespit edildiğini belirten polis memuru Ayhan Arabi, geriye kalan 4 zanlının ise herhangi bir giriş çıkış işleminin bulunmadığını söyledi. On-line kayıtlı öğrenci sisteminden yapılan incelemede de zanlıların ülkedeki herhangi bir üniversiteye kayıtlı olmadığının tespit edildiğini söyleyen Arabi, soruşturmanın henüz yeni başladığını söyleyerek, olayın etki altında kalmadan soruşturulması için tüm zanlıların 3 gün poliste tutuklu kalmasını talep etti.

ÖNCE TÜRKİYE’YE SONRA BELÇİKA VE FRANSA’YA GÖTÜRÜLECEKLERİ VAAT EDİLDİ

Mahkeme polisin ifadesinin ardından tüm zanlılara söz hakkı tanıdı. Zanlıların tümü Güney Kıbrıs’ta yaşadıklarını belirtirken, orada yaşamlarını sürdürdükleri sırada Ali isimli şahısla tanıştıklarını ve kendilerini önce Türkiye’ye oradan da Belçika ve Fransa’ya götürebileceklerini söylediğini belirttiler. Ali ile anlaşarak önce kaçak olarak KKTC’ye geçmek için 300 Dolar verdiklerini söyleyen zanlılar buraya geçtikten sonra da Türkiye’ye gitmek için yine Ali denen şahsa bin 500 dolar ödediklerini söylediler. Kongo Cumhuriyetli zanlılardan biri ülkesindeki çatışmadan kaçtığını, babasının o çatışmaların birinde öldüğünü, kendisinin peşine düşen şahıslardan kaçarak Güney Kıbrıs’a geldiğini, annesine ne olduğunu bilmediğini ancak Belçika’daki ailesinin yanına gitmek isterken kendisini poliste bulduğunu anlattı.

“BİZİ GETİREN ALİ VE AHMET KAÇTI, POLİS GELDİ” 

Ülkelerindeki gruplar arası çatışma ve savaşlardan kaçarak hayatlarını kurtarmak için bir şekilde Güney Kıbrıs’a kaçan Kamerun, Fildişi Sahili, Kongo Cumhuriyeti, Orta Afrika Cumhuriyeti vatandaşı zanlılar Güney Kıbrıs ve KKTC bağlantılı insan tacirlerinin eline düşerek iş bulma, yeni hayat umudu ile binlerce Dolar kaptırdı. Güney’den KKTC’ye geçmelerinin ardından yaşadıklarını da mahkemede anlatan zanlılar önce 2- 3 hafta boyunca isimlerini bilmedikleri bir köyde kaldıklarını söyledi. Sonra gece gelen Ali ve Ahmet isimli şahısların “herşey hazır bu akşam gidiyoruz” diyerek kendilerini siyah ve beyaz iki arabaya yerleştirdiklerini belirten zanlılar yaklaşık 1 buçuk saatlik bir yolculuk yaptıklarını belirttiler. Zanlılardan bazıları bırakıldıkları sahil kenarına gelmeden hemen yakında mavi bir araç gördüklerini ve anlam veremeyip kendilerini getiren şahıslara o arabaların karanlıkta ne yaptığını sorduklarını söyleyen zanlılar, “kahve almak için bekledikleri” cevabını aldıklarını söylediler. Bir süre sonra deniz kenarına bir köşeye indirildiklerini anlatan zanlılar, kendilerini getiren şahısların bir araba ile “10 dakika sonra sizi almak için geri geleceğiz” diyerek gittiğini, bu şahısların gitmesinden 10 dakika sonra ise polisin havaya ateş açarak geldiğini ve tutuklandıklarını söylediler.

2 GÜN TUTUKLU KALACAKLAR

Mahkeme huzurunda aktarılan şahadet ve beyanları değerlendirdi. Mağusa Kaza Mahkemesi Yargıcı Gökhan Asafoğulları, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 2 gün poliste tutuklu kalmasına karar verdi.

reklam alani
Paylaş