İngiltere Başbakanı May: Görevden alınırsam Brexit süreci uzar

21
reklam alani

İngiltere Başbakanı Theresa May, görevden alınmasının Avrupa Birliği’den (AB) çıkış sürecini uzatacağı uyarısında bulundu. May, müzakerelerin kritik bir haftasında liderlik tartışmalarıyla dikkatlerinin dağıtılmasına müsaade etmeyeceğini söyledi.

İngiliz medyasına konuşan May, Brexit sürecinde önemli bir dönemece geldiklerini vurguladı. “Önümüzdeki 7 gün çok kritik,” diyen May, gelecek haftanın “ülkenin geleceği açısından önemli” olduğunu kaydetti.

Böylesine önemli bir işten dikkatini başka yöne çevirmeyeceğini ifade eden May, liderlik tartışmalarıyla ilgili şunları söyledi:

“Şu aşamada bir lider değişimi müzakereleri hiçbir şekilde kolaylaştırmayacak. Lider değişiminin müzakereleri uzatma riski bulunuyor, Brexit’i geciktirme veya engelleme riski bulunuyor.”

May müzakereler kapsamında bu hafta Brüksel’e giderek Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile görüşeceği bilgisini verdi.

Theresa May, bu hafta başlarında sundukları Brexit anlaşma taslağının bir alternatifi olmadığını da kaydetti.

Başbakan May’in hükümetinde Brexit müzakerelerinin taslak planını gerekçe göstererek 4 bakan istifa etmişti.

“Planın parlamentoda onaylanmasını beklemiyorum”

İstifa eden isimler arasında Brexit Bakanı Dominic Raab ve Çalışma Bakanı Esther McVey de yer almıştı.

İngiltere’nin birlikten ayrılış sürecinden sorumlu eski bakanı Raab, May’in planının “ciddi kusurları” bulunduğunu söyledi.

Söz konusu planın parlamento tarafından onaylanmasını beklemediğine vurgu yapan Raab, “Hala bir anlaşmanın sağlanabileceğini düşünüyordum ancak şimdi çok geç, izlediğimiz yolu değiştirmeliyiz.” diye konuştu.

reklam alani
Paylaş