İki tarafın federasyon tezi aynı değil

45
reklam alani

Başbakan Yardımcısı Maliye Bakanı Serdar Denktaş, federasyon eşit taraflar arasında görüşülür dedi ve bundan sonrası için müzakerelerin vakit kaybı olacağını kaydetti.

Serdar denktaş 11 Şubat belgesi temelindeki görüşmelerin bundan sonra yeni bir çatışma ortamı yaratacağı endişesini de dile getirdi.

BRT’de yayınlanan 4. Boyut programına konuk olan Başbakan Yardımcısı Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Crans Montana süreci ve Kıbrıs konusunu değerlendirdi.

Denktaş, ‘Crans Montana’da her iki tarafın federasyon tezlerinin birbiriyle aynı olmadığı’ sonucunun anlaşıldığını kaydetti.

‘Anlaşıyor ki rum tarafının iki kesimli federasyonu ile bizim iki kesimli federasyon tanışmıyor. Müthiş bir ayrılık var arada’ diyen Denktaş, sürecin çökmesinin esas nedenin bu yaklaşım farklılığı olduğunu kaydetti.

Denktaş, Rum tarafının, Kuzey’den eşitlik yerine kendi yönetimlerine dahil olmasını beklediğini belirterek; ‘açılım olarak sundukları single ticket – tek pusulada oy kullanmak önerisi de bu yaklaşımla yapıldı’’ ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Denktaş 11 Şubat belgesine de değindi ve iki kesimli federasyonu görüşmenin sakıncılarına işaret etti.

11 Şubat Belgesi’ne de değinen Denktaş; ‘iki toplumlu iki kesimli federasyonu görüşmeye devam ettiğimiz müddetçe taraflardan birinin devlet birinin toplum olarak kabul edilmesi yeni bir çatışma ortamı yaratabilecektir, bu parametrelerle görüşme yürütülemez, federasyon eşitler arasında olur’ dedi.

Uluslararası toplumun taraflar arasındaki eşitliği kabul etmesi halinde müzakerelerin sürebileceğini mesajını veren Denktaş, zaman zaman gündeme gelen ‘Cebeli Tarık Modeli gibi önerileri ise ‘biz KKTC modeli diyoruz’ sözleri ile desteklemediklerini ifade etti.

Denktaş, KKTC’nin Dış politikasında ise Türkiye ile Savunma İşbirliği Anlaşması imzalanması ve dış temsiliyetin Türkiye tarafından yürütülmesi görüşlerine destek verdi.

Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, iç siyasete yönelik de açıklamalarda bulundu.

Denktaş; ‘Vergi sistemini adil noktaya taşımak, eğitimde reform ve üniversitelerde iş güvencesi’ gibi açılımları gündeme getireceklerini aktardı.

reklam alani
Paylaş