Hristodulidis, Kıbrıs Postası’nın haberini teyit etti: “Konferans Mart başı Greentree’de”

7
Nikos Hristodulidis
reklam alani

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, 5+1 gayrı-resmi konferansın, Mart ayının ilk haftası, New York, Green Tree’de yapılacağını açıkladı. Kıbrıs Postası’nın Pazartesi günü konferansla ilgili duyurdğu haberini böylece teyit eden Hristodulidis, buna rağmen Genel Sekreter Guterres’in yer ve tarih konusunda Covid-19 salgının gidişatına göre resmi açıklamayı yapacağını sözlerine ekledi.

Kıbrıs Haber Ajansı (CNA)’ya konuşan Hristodulidis “BM bizi konferans konusunda bilgilendirdi. Ortada Mart ayı başı için iki tarih var. Bu konudaki son kararı Genel Sekreter verecek. Yerin Greentree olacağı ise hemen hemen kesin” ifadelerini kullandı.

Guterres’in adada bulunan Barış Gücü (UNFCYIP) mandasının 28 Ocak günü bir kez daha uzatılmasının ardından konferansla ilgili açıklama yapacağına inandığını belirten Hristodulidis “Aldığımız bilgilere göre 3 gün sürecek bir konferans olacak. Ama herhangi bir önemli gelişme olursa bu süre uzayabilecek. Garantör ülkeler ise Dışişleri Bakanları düzeyinde katılacak” diye konuştu.

Kendisinin yoğun bir temas trafiği içinde olduğunu anımsatan Hristodulidis, İngiliz Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın da gelecek hafta adaya geleceğini anımsatarak, mevkidaşıyla konferansın nasıl bir düzende olacağı hakkında fikir alış verişinde bulunacağını söyledi.

“Şu an için olumlu bir hava olduğunu konusunda görüşler var ve umut ediyoruz ki bu bizi pozitif bir sonuca götürür” diyen Hristodulidis’in “emin olduğum şey, Kıbrıs sorununun AB için çok acil bir öncelik olduğudur. Bu husus AB yetkilileri tarafından bana gayet net şekilde ifade edildi” şeklindeki sözleri ise dikkat çekti.

Hatırlanacağı üzere Genel Sekreter Guterres, Ocak ayı başında sunduğu dönem raporlarında Kıbrıs sorununun çözümü için yeni bir inisiyatif almakta kararlı olduğunu bir kez daha teyit etmiş, Özel Danışmanı Jane Holl Lute ise adada bu yönde temaslarda bulunmuştu.

reklam alani
Paylaş