Hemşireler asli kadrolarına kavuşacak

16
reklam alani

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Yasa Tasarısı’nı oy birliğiyle kabul etmesinin ardından Ombudsman raporlarını görüşerek bugünkü çalışmalarını tamamladı.

Meclis Genel Kurulu’nun bir sonraki birleşimi yarın yapılacak.

Genel Kurul’da, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi’nin iki tasarısı ele alındı. Güvenlik Kamu Görevlileri Değişiklik Yasa Tasarısı’nın üçüncü görüşmesi daha sonraya bırakılırken, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Yasa Tasarısı oy birliğiyle kabul edildi.

İlk olarak Güvenlik Kamu Görevlileri Değişiklik Yasa Tasarısı ve İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi’nin tasarıya ilişkin raporu okundu. Raporu, Komite Başkanı HP Milletvekili Jale Refik Rogers okudu.

GÜNDÜZ

UBP milletvekili Menteş Gündüz, söz alarak tasarının olumlu yönlerini sıraladı ve çalışmaya katkı koyanlara teşekkür etti.

Ardından tasarı madde madde oylandı.

Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay tasarının ivediliği olmadığından üçüncü görüşmesinin daha sonra yapılacağını kaydetti.

Genel Kurulda daha sonra Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik) Yasa Tasarısı ve İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi’nin Tasarıya İlişkin Raporu ele alındı. Raporu Komite Başkanı Jale Refik Rogers okudu.

BEROVA

Tasarı üzerine UBP Milletvekili Özdemir Berova aldı. Berova, söz konusu yasanın bir yılda üç kez değiştirildiğini söyleyerek, “Bu durum, hükümetin sağlık alanındaki öngörüsüzlüğünün açık göstergesi” ifadelerini kullandı.

Berova, teşkilat yasasında da benzer öngörüsüzlükler olduğunu kaydetti.

Özdemir Berova, “UBP olarak hemşireleri önemsiyoruz. Bu nedenle yasa tasarısına olumlu oy vereceğiz” dedi.

SUCUOĞLU

UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu da tasarı üzerine söz aldı.

KKTC’deki hemşire ortalamasının dünya ve Avrupa ortalamalarının oldukça altında olduğunu kaydeden Sucuoğlu, “Kadroların artırılması olumlu. İnşallah ülkedeki hemşire ortalaması da kabul edilebilir seviyeye çıkar” şeklinde konuştu.

Sucuoğlu, yasa tasarısına olumlu oy vereceklerini kaydetti.

BESİM

Daha sonra kürsüye gelen Sağlık Bakanı Filiz Besim, Berova’nın eleştirilerini yanıtladı.

Besim, “Sağlık Bakanlığı öngörüsüz değil. Bir bütçe var, kaynaklar belli. Bu sistemde yılların getirdiği anomaliler var. Bu anomalileri düzeltmek için çalışıyoruz. Kadro artırımları sadece Sağlık Bakanlığı’nın öngörüsüyle olmaz. Personel Dairesi ve Maliye Bakanlığı’nın da görüşleri var. Teşkilat Yasası’nın yasallaşmasıyla birçok kadro açılacak. Hemşireler asli kadrolarına kavuşacak” dedi.

Komiteye çalışmaları için teşekkür eden, hızlı çalışıldığını belirten Besim, “Komitedeki olumlu tüm katkılara açığız” şeklinde konuştu.

Besim’den sonra yeniden söz alan Berova, Meclis’ten üç kez aynı yasanın geçirilmesi eleştirisini yineledi.

Tasarı, oy birliğiyle kabul edildi.

reklam alani
Paylaş