Güney’de 31 Ocak’a kadar sıkı önlemler: Gece sokağa çıkma yasağı uygulanacak…

4
koronavirüs
reklam alani

Güney Kıbrıs’ta artan koronavirüs vakaları nedeniyle tedbirler alınmaya başlandı. Bahsi geçen tedbirler 31 Ocak tarihine kadar devam edecek.

Güney Kıbrıs, Koronavirüs pandemisiyle mücadele edebilmek için Pazar gününden itibaren üç hafta süreyle kapanıyor. Gece sokağa çıkma yasak olacak. Gündüzleri ise, kısa mesajla yetkili makamlardan izin alınarak sokağa çıkılabilecek.

Rum Sağlık Bakanı Konstandinos Yoannu, bugün düzenlediği basın toplantısıyla, yeni tedbirleri açıkladı. Yoannu, yeni tedbirlerin, yoğunluğu had safhaya gelen sağlık sisteminin rahatlatılmasını ve virüsün daha fazla yayılmasının engellenmesini hedeflediğini söyledi.

Kararlar ise şu şekilde:

 1. 8998’e SMS yoluyla izin alınarak günde sadece iki geziye izin verilecek. 65 yaş üstü insanlar evlerini terk etmek için basılı bir form kullanabilecek. Açıklamalar yakında verilecektir.
 2. Evlerinden 500 metre yarıçapında köpeklerini gezdirmek isteyenlere, engelli ve otizmli kişilerin ve refakatçilerinin hareketleri, anaokullarına gidip gelmeleri, gündüz bakımları ve özel eğitim için SMS gerekli değildir.
 3. Büyük mağazalar, berberler, kuaför salonları, güzellik ve dövme salonları faaliyetlerini durdurmalıdır.
 4. Aynı durum alışveriş merkezleri, tiyatrolar, sinemalar, etkinlik salonları, amfitiyatrolar, yiyecek ve içecek mekanları, oyun alanları, spor salonları, dans okulları ve diğer benzer okullar için de geçerli olacaktır.
 5. İnşaat ve işleme sektörlerindeki işletmeler, yiyecek ve içecek ve diğer perakende perakende işletmeler açık kalabilir. Hangi işletmelerin ilgili olduğu hakkında daha fazla bilgi verilecektir.
 6. Şehir ve köy meydanları, su depoları, piknik alanları, marinalar gibi özel ve kamusal alanlarda toplanma yasağı, parklarda, parklarda, parklarda ve plajlarda egzersiz yapmak dışında ikiden fazla olmamak üzere yürürlüktedir.
 7. Çalışanların yüzde 15’inden fazlası iş yerinde fiziksel olarak bulunamazken, özel şirketler ve faaliyette kalan hizmetler için uzaktan çalışma teşvik edilmektedir. İş yeri başına fiziksel olarak maksimum 20 kişi bulunabilir.
 8. Memurlar için daha önce duyurulan zorunlu tele-çalışma hala yürürlüktedir.
 9. İlkokul ve lise öğrencileri için uzaktan eğitim devam ederken anaokulları açık kalacak.
 10. Birinci lig futbol maçları seyircisiz oynanabilirken, spor şampiyonalarının geri kalanı 18 yaş altı küçüklerin spor aktivitesi olarak askıya alınır. İkinci ve üçüncü lig futbol kulüpleri antrenmana devam edebilir.
 11. Kiliseler ve diğer ibadethaneler kapalı kalacaktır, ancak ayinler mevcudiyeti olmadan gerçekleştirilebilir. Namaz kılmak isteyenler, tüm hijyen protokollerine uyulduğu takdirde ibadet yerlerine gidebilecekler.
 12. Düğün, vaftiz, cenaze gibi dini törenler sadece 10 kişinin varlığıyla gerçekleşebilir.
reklam alani
Paylaş