Fazla umut göremedim

18
reklam alani

Başbakan Tatar, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın parti liderlerini bilgilendirme toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Tatar, Lute ile yapılan görüşmelerde herhangi bir gelişme yaşanmadığını, dolayısıyla da pek umut göremediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis’te temsil edilen parti liderleriyle bir araya gelerek BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute ile yapılan görüşmeler hakkında bilgilendirdi.

Bilgilendirme toplantısının ardından basına konuşan Başbakan Tatar, Akıncı’nın verdiği bilgilerde farklı bir gelişme göremediğinin altını çizerek Lute’un çabasının görüldüğünü fakat ortada somut bir şey olmadığını belirtti.

Tatar’ın açıklaması şu şekilde:

“Crans Montana’da yaşananlardan ve daha sonrasın yaşanan gelişmelerden sonra müzakere sürecinin çok daha başarılı olabileceğine inanmıyoruz. Akıncı’nın söylediklerinden sonra pek fazla umut göremedim. Henüz garantör ülkelerle görüşülmedi. TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da geliyor. Pazartesi saat 10.35’te yeniden parti başkanları ve Çavuşoğlu’nun katıldığı bir toplantı düzenleyeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanı, BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Jane Holl Lute’un ısrarlı bir şekilde arayış içerisinde olduğunu, iki tarafı yakınlaştırıcı hamle içerisinde olduğunu aktardı. Ancak somut bir şey henüz ortaya çıkmış değildir.

Rum Lider Anastasiadis’in Cumhurbaşkanı Akıncı’ya, doğal gaz gelirlerinin paylaşımı konusunda yeni bir “gayrı resmi belge” (nonpaper) sunduğunu iddiaları hakkında konuşan Tatar, “Bu konu daha önce de gündeme gelmiş. Rum tarafı bunu sızdırmış, ancak işin detaylarına bakıldığında ortada ciddi bir öneri olmadığı anlaşılıyor. Akıncı’nın söylediğine göre onlar nüfusa göre dağılım olabileceği konuşuluyor. Bu öneriler Türkiye ile konuşulmadan önce değerlendirilemez. Bu söylenenlere sayın Cumhurbaşkanı da temkinli yaklaşmıştır. Bir algı olarak ortaya atıldığı, ciddi bir boyutu olmadığı anlaşılıyor.”

reklam alani
Paylaş